Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Milena Glogarová

  Foto archiv

  Milena Glogarová

  19. 12. 1937 Praha – 23. 5. 2023 Praha

  Loutkoherečka, v letech 1960 – 1991 členka pražských divadel Sluníčko a Ústředního loutkového divadla (ÚLD), později Divadla u věže (dnes Minor).

  Základní školu navštěvovala v Praze na Letné. Maturovala na anglickém gymnáziu na Vinohradech (14. jazyková jedenáctiletka). Ve studiu pokračovala v letech 1956-1960 na DAMU (loutkářská katedra) pod pedagogickým vedením dr. Erika Kolára. Mezi její hlavní pedagogy patřili Josef Pehr a Emil Havlík, který ji naučil práci s javajkami. Mezi její spolužáky patřil Josef Krofta.

  Od roku 1960 byla  členkou divadla Sluníčko a Ústředního loutkového divadla (ÚLD), později Divadla u věže (dnes Minor), a to až do roku 1991. Za ta léta hrála v sedmdesáti sedmi inscenacích. Od té doby byla na volné noze.

  V letech 1962-1968 externě spolupracovala s Černým divadlem v Alhambře, celkem ve třech revuích: Bukola, Pozor-foto! a Attawa, všechny v režii Jána Roháče. V letech 1982-1990 vyučovala DAMU herectví s loutkou.Mezi její žáky patřili Petr Forman, Buchty a loutky, na Slovensku Ondrej Spišák či Róbert Laurinec a další.

  Od roku 1985 vystupovala ve vlastní one woman show O Květušce (podle Františka Hrubína), se kterou  účinkovala na festivalu jednoho herce v Chebu a dlouhá léta – přes PRKUS – jezdila po celé republice včetně Slovenska.

  Snímek z představení O Květušce. Foto archiv

  O své kariéře řekla kdysi v rozhovoru pro časopis Loutkář: Začalo to muzikálem Míček flíček proslaveným i v zahraničí. Režie Jindřich Halík, autor dr. Jan Malík, k jeho šedesátinám titul připravil dramaturg Erik Kolár, hudba Milan Jíra, výprava Milada Trnková a choreografie Miloš Zavadil – záporný brigádník ze Starců na chmelu (ti se natáčeli souběžně se zkouškami inscenace). Premiéra 1964. Hrála jsem Mička Flíčka – byl to skutečný míč v mé ruce, který mou osobou mluvil, zpíval a tančil. Živí herci nosili a tančili všechny kulisy, já míč v ruce. Jedinými loutkami byli dědeček a babička – marionety voděné viditelnými herci. Při nich byl míč uvázán a vodila jsem ho shora. Milovala jsem tu roli. Právě proto, že se tam zpívalo a tančilo na úžasnou hudbu. Byla to u nás asi úplně první inscenace s viditelnými herci, což někdy vyvolávalo odpor u pedagogického doprovodu dětí. A hráli jsme ji i v Polsku, Belgii a Jugoslávii (1969).

  Hrála jsem celkem v 77 inscenacích a ve všech velmi ráda. Pokud některé zvýrazním, tak díky jejich celkové atmosféře:  Šlamastyka s měsícem – 1960, autor L. Aškenázy, režie J. Malík, výprava R. Lander, hudba J. Kaláb. Božská komedie – 1962, autor V. Štok, režie E. Kolár, J Malík, výprava V. Cinybulk. hudba J. Kaláb. Zvědavé slůně – 1966 podle R. Kiplinga L. Dvorský a N. Kassianová, režie J. Filipi, výprava Z. Juřena. hudba K. Sodomka. O zaslepeném zvědavci – dle Cervantesa, režie Z. Červený, , výprava V. Havlík, hidba M. Jíra. S inscenací jsme putovali do Mexika. Medvídek Pú . 1981 režie Jiří Jaroš, výprava Eliane Attinger (Švýcarka), hudba Jiří Kolafa. Švejkyáda – 1987 režie Pavel Vašíček, hudba – dobové odrhovačky, výprava Karel Vostárek.

  A moje srdeční A co strom, Palečku? – 1985, režie a výprava K. Vostárek, hudba Václav Koubek. Německy jsme ji hráli v obou částech rozděleného Německa, Rakousku a Švýcarsku. Ale také rusky v Moskvě a popolštěnou češtinou v Polsku. A moje one woman show O Květušce podle F. Hrubína – 1985, režie výprava i hudba M. Glogarová. hráno v desítkách míst v Čechách, na Moravě i Slovensku.

  Dostávala jsem ale i role malé a nepodstatné, možná trochu naschvál. Vždy jsem se snažila i na tak malém prostoru tyto opomíjené figury naplnit vlastním životem. Odměnou mi býval smích v hledišti a pochvalné zmínky recenzentů (liška a drobeček v Tajemství zlatého klíčku – 1977, zlý maňas v Malí, velcí a pan Guliver – 1982).

  S flétnistou Jiřím Stivínem na večírku Nadace Život umělce při příležitosti předávání cen Senior Prix 2016, na kterám získala cenu za celoživotní mistrovství v oboru loutkové divadlo. Foto archiv

  Kromě divadla se několikrát „mihla“ i ve filmu. V roce 1980 ve snímku Vrchní prchni (režie Ladislav Smoljak) hrála spolužačku Winkelhoferovou na maturitním sjezdu. Ve stejném roce hrála druhou dvorní dámu ve filmu Hra o královnu režiséra Karla Steklého. V roce 1983 zahrála madam z banketu na zámku ve filmu Rozpuštěný a vypoštěný (režie Ladislav Smoljak).

  Svůj hlas propůjčila desítkám figurek animovaných filmů. Hrála na třech kontinentech v pěti jazycích. Vzhledem k tomu, že velmi dobře zpívala, byly nejvýznamnějšími inscenacemi, ve kterých yvstupovala, loutkové muzikály. Už v roce 1964 to byl legendární „první loutkový muzikál“ Míček Flíček (hru napsal podle lidové pohádky o Budulínkovi dr. Jan Malík; k jeho šedesátinám ji uvedl na repertoár dramaturg dr. Erik Kolár, hudbu napsal Milan Jíra, choreografem byl Miloš Zavadil). V roce 1985 vystupovala v muzikálu Květuška na námět pohádek Františka Hrubína, pro který sama složila hudbu. A ve stejném roce vznikl i muzikál A co strom, Palečku?, ke kterému hudbu složil Václav Koubek (v inscenaci hrál na harmoniku a spolu s ní i zpíval). Za tuto inscenaci dostali medaili J. K. Tyla za přínos k rozvoji divadelní kultury. Hráli ji po celé republice a rovněž německy v Rakousku, Švýcarsku a Německu.

  V roce 2016 obdržela od Nadace Život umělce Senior Prix za celoživotní mistrovství v oboru loutkové divadlo.

  Od roku 1964 bydlela se svou rodinou v prvním postaveném čtyřpodlažním cihlovém domě v Praze na Spořilově. Jejím prvním mužem byl loutkář Jiří Koutný (1933 – 1982), druhým JUDr. Jindřich Belling. Vzali se v roce 1992. Děti neměla.

  O jejím úmrtí dnes Divadelní noviny infromoval její manžel JUDr. Jindřich Belling.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 23. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Milena Glogarová

  1. Vlastislava Melichařiková

   Avatar

   Vzpomínám si
   jak propůjčila hlas ke hře Míček flíček, když soubor loutek zavítal k nám.

   24.05.2023 (11.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. ALŽBĚTA STUCHLÁ

   Avatar

   ODPOČINUTÍ VĚČNÉ
   DEJ JÍ PANE A SVĚTLO VĚČNÉ AŤ JÍ SVÍTÍ AŤ ODPOČÍVÁ VE TVÉM SVATÉM POKOJI

   25.05.2023 (6.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se koná v úterý 30. května od 13:20 hodin v malé síni Strašnického krematoria v Praze.
   /Parte jsme zavěsili do textu./

   29.05.2023 (0.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,