Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Jitka Krupová

  Foto archiv Václava Krbúška

  Jitka Krupová, provdaná Bartůňková

  7. 8. 1923 Čáslav – 25. 4. 2023 Olomouc

  Operní a operetní zpěvačka, dlouholetá sólistka Divadla Oldřicha Stibora (dnes Moravské divadlo) v Olomouci.

  Pocházela z rodiny legionáře a podplukovníka Čsl. armády, původem Slováka Rudolfa Krupy a jeho ženy Marie. Otec v době jejích šestnáctých narozenin předčasně zemřel na následky nemoci, kterou si odnesl z bojů v první světové válce na východní frontě. V nešťastném zvratu osudu se tak rodina vyhnula nacistickým represím. Následoval protektorát.

  Podporovaná svou matkou a mladším bratrem Radovanem se dostala na Pražskou konzervatoř, obor zpěv. Po náhlém vystěhování z pražského internátu jednotkami SS pobývala mimo jiné ve vile rodiny později známého kunsthistorika Jiřího Šetlíka.

  Foto archiv Václava Krbúška

  Brzy po dokončení studií získala angažmá v libereckém divadle. V té době tragicky zemřel její bratr, který byl nešťastně zastřelen kamarádem při hře s nalezenou zbraní. Zanedlouho zemřela i její matka na zánět pohrudnice.

  S hudebním skladatelem Išou Krejčím (vpředu uprostřed, Jitka Krupová vpravo od něj) a kolegy z olomouckého divadla. Foto archiv Václava Krbúška

  Neštěstí v rodině však vyvážily úspěchy na jevišti. V Liberci se nejen seznámila se svým budoucím chotěm a operním pěvcem a malířem Františkem Bartůňkem (2. 7. 1917 Pardubice – 23. 9. 1998 Pardubice), ale její role cherubína v Mozartově Figarově svatbě jí zajistila stálé angažmá v Moravském divadle v Olomouci. Zde pod taktovkou skladatele a dirigenta Iši Krejčího brzy vyrostla v operetní subretu. Na jevišti spolupracovala mimo jiné s osobnostmi jako Josef Bek, Otta Kubín, Karel Jernek, Zdeněk Ornest, Radoslav Brzobohatý a dalšími. Její výkony bylo možné spatřit i v nesčetných televizních přenosech.

  Foto archiv MDO

  V olomouckém angažmá byla téměř čtyřicet let, a stala se tak jednou z největších stálic Moravského divadla. O jejích jevištních kvalitách svědčí i to, že nebyla zbavena svého vysokého postavení ani poté, co po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 vystoupila z Komunistické strany Československa.

  Měla dceru Adélu a vnoučata Václava a Adélu. Zesnula tiše v ranních hodinách v olomouckých Chválkovicích. Zprávu o jejím úmrtí oznámil její vnuk Václav Krbúšek.

  Poslední rozloučení se koná 4. května od 14 hodin v krematoriu Olomouc.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřela Jitka Krupová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,