Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřela Jana Tomsová

  Foto NDM

  Jana Tomsová

  10. 5. 1959 Havířov – 8. 5. 2024 Ostrava

  Tanečnice, pedagožka, pohybová asistentka, choreografka a baletní režisérka Národního divadla moravskoslezského Ostrava.

  V letech 1974–1978 navštěvovala Státní konzervatoř v Ostravě, obor klasický tanec. V letech 2007–2012 studovala na HAMU v Praze, obor pedagog klasického a lidového tance.

  Již za studií na konzervatoři byla angažovaná do baletního souboru NDM, kam po absolutoriu také nastoupila. V roce 2010 ukončila svou taneční dráhu a nastoupila jako baletní mistr do souboru opereta/muzikál téhož divadla. S tímto souborem choreograficky spolupracovala v letech 1998–2001 v inscenacích Pyšná princezna, Perly panny Serafinky a Bratránek z Batávie.

  Foto NDM

  Režijně se podílela na baletní inscenaci Marná opatrnost (2006) ve Slezském divadle Opava. Jako asistentka choreografa participovala na všech inscenacích souboru operety/muzikálu NDM. Z poslední doby to byly například muzikály a operety Noc na Karlštejně, Polská krev, Fantom Londýna, Čardášová princezna, Krásná Helena, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Jesus Christ Superstar, Děj se co děj, Rebecca, Kočky, West Side Story, Evita či opery Zneuctění Lukrécie, Otello, Lady Macbeth Mcenského újezdu, Maškarní ples, Nabucco, Tosca, opery Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany nevyjímaje.

  S dětmi při přípravě muzikálu Oliver. Foto Adam Živnůstka

  Po celou svou divadelní kariéru vyučovala pohybovou průpravuna Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě, choreograficky se angažovala na vystoupeních místního pěveckého oddělení. Od roku 2009 vyučovala klasický a lidový tanec v Operním studiu na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě, kde se rovněž zapojovala do příprav veřejných vystoupení.

  Foto Adam Živnůstka

  Na webových stránkách NDM a na FB na ni vzpomíná ředitel NDM Jiří Nekvasil, s nímž po roce 2010 spolupracovala na operních inscenacích. Dnešní zpráva o úmrtí naší skvělé kolegyně, výborné kamarádky, úžasné energické krásné ženy Jany Tomsové mi vyrazila dech. Odešel mimořádný člověk, po kterém zůstane prázdné místo v našem divadle, v našich srdcích. Před pár týdny jí byla jako blesk z čistého nebe diagnostikována těžká nemoc. Poslední zprávy vypadaly velmi nadějně, ale osud rozhodl jinak, krutě a rychle.
  Znali jsme se přes 40 let. Ale tím hlavním byla naše spolupráce v posledních 14 letech, po mém návratu do Ostravy. Jana právě ukončila svou taneční dráhu v souboru baletu a své nové místo našla jako baletní repetitor v souboru muzikálu. Byla od začátku při jeho zásadní proměně, byla skvělým týmovým hráčem a zároveň mimořádnou autoritou a osobností, pečlivá, jasná, náročná, kreativní, a navíc strašně fajn holka! Záhy jsme začali spolupracovat i na mých operních inscenacích a pochopitelně vždy i při mé práci s muzikálem. Měla vždy velký podíl na realizaci pohybové složky inscenací, byla vynikají kreativní a tvůrčí partner. Asi v této pozici pro mě jeden z nejlepších, prostě nejlepších. Partner náročný, a přitom vždy ve velké tvůrčí pohodě!
  Jani, moc děkuji! Chybíš! A moc, už teď!

  S dětmi při přípravě muzikálu Oliver. Foto Adam Živnůstka

  Zemřela po krátké těžké nemoci. O jejím úmrtí včera informovalo NDM na svých webových stránkách a na FB.

  /Pro iDN z více zdrojů – především z webových stránek NDM Ostrava – zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. května 2024

  Komentáře k článku: Zemřela Jana Tomsová

  1. Palanda lada

   Avatar

   Děkujeme za vasí práci..
   at je vám zem lehká…

   09.05.2024 (11.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jaroslava Bártová

   Avatar

   Upřímnou soustrast
   celé její rodině. Měli jsme ji velice rádi s manželem. Vykonala spoustu práce.
   Nezapomeneme ♥️

   09.05.2024 (17.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,