Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřela Ewa Demarczyk

    Foto archiv

    Ewa Demarczyk

    16. 1. 1941 Krakov, Polsko – 14. 8. 2020 Krakov, Polsko

    Polská zpěvačka, významná představitelka šansonu a zpívané poezie.

    Počátkem šedesátých let vystupovala jako studentka herectví v populárních krakovských klubech Cyrulik a Piwnica pod Baranami. Spolupracovala se skladatelem Zygmuntem Koniecznym, který napsal hudbu k jejím největším hitům Karuzela z madonnami (českou verzi nazpívala Hana Hegerová jako Madony na kolotoči) a Czarne anioły.

    V roce 1963 získala první cenu na hudebním festivalu v Opole a na mezinárodním Sopotském festivalu o rok později byla druhá v kategorii zpěvaček. Úspěšně vystupovala také mimo Polsko (např. Carnegie Hall, pařížská Olympia). Její nahrávky použil Jerzy Skolimowski ve svém filmu Bariéra (1966).

    Vydala tři LP desky – Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego (1967), Ewa Demarczyk (1974) a Live (1982). Ve svém repertoáru měla zhudebněné texty polských (Julian Tuwim, Miron Bialoszewski) i světových básníků (Osip Mandelštam).

    V roce 1977 obdržela polský Řád čestné legie a v roce 1979 Řád Polonia Restituta. V letech 1986—2000 provozovala vlastní hudební divadlo Teatr Ewy Demarczyk.

    Nakl. Znak, 2014. Repro archiv

    V roce 2014 vyšla v Polsku její biografie Czarny Anioł od autorek Angeliky Kuźniak a Eweliny Karpacz-Oboładze, jež se později dočkala několika vydání. Více o její kariéře a životě zde.

    Byla známá a populární i u nás. O jejím úmrtí jsme se dozvěděli se zpožděním, nicméně jelikož o něm český tisk nereferoval, rozhodli jsme se informovat čtenáře i-DN a českou kulturní veřejnost aspoň nyní.

    /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 1. listopadu 2020

    Komentáře k článku: Zemřela Ewa Demarczyk

    1. Vladimír Hulec

      Vladimír Hulec

      Úžasná zpěvačka,
      úžasný, temný, omamný hlas, expresivní, dramatický výraz. Polská Hana Hegerová. Anebo Hana Hegerová polská Ewa Demarczyk? Obě Edith Piaf svých zemí a svých dob. Takové zpěvačky dnes nejsou. Ani takové písně a aranžmá. Černí andělé…

      02.11.2020 (2.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. Petr Sikora

      Avatar

      Je záslužné,
      že Divadelní noviny ve svém 19. čísle zmínily letošní úmrtí famózní polské šansoniérky Ewy Demarczyk. U nás nebyla tak známá, jak by si zasloužila. České publikum poznalo důvěrněji alespoň dvě její písně ve výborném podání Hany Hegerové (v i-DN zmíněné Madony na kolotoči) a Hany Zagorové, která přebásnila Tuwinův text Grande Valse Brillante (Žena za tvými zády).
      Moc děkuji, že pravděpodobně jako jediní u nás jste Ewu Demarczyk připomenuli, a moc bych si přál, abyste jí a jejímu divadlu někdy věnovali samostatný portrét. Takových osobností mnoho není.

      11.12.2020 (20.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Jan Kerbr

      Avatar

      Kolegové z DN
      nejsou jediní, kteří E.D. připomněli. Hudební kritik Jiří Černý jí na Vltavě věnoval celou hodinu v cyklu V sedmém nebi. Pořad je stále dohledatelný na webu Českého rozhlasu.
      Jan Kerbr

      15.12.2020 (17.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,