Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Witold Rybicki

  Foto archiv Polské scény TD

  Witold Rybicki

  4. 9. 1927 Karviná, Československo – 4. 7. 2020 Český Těšín

  Herec, režisér, spoluzakladatel Polské scény Těšínského divadla v Českém Těšíně, jejímž členem byl po celý svůj profesionální divadelní život.

  V roce 1967 ukončil studia režie na PWST ve Varšavě. Členem Polské scény Těšínského divadla v Českém Těšíněbyl od začátku jejího vzniku, od roku 1951 až do roku 1996. Vystoupil ve stovkách inscenací jako herec. Hrál již v první inscenaci Polské scény Wczoraj i przedwczoraj (Včera a předevčírem) A. Maliszewského (role Jana), dále například v Domu otwartym (Otevřeném domě) M. Bałuckého (role: Fujarkiewicz), ve Zdravém nemocném Moliera (role: Pan Wiara). V roce 1990, kdy Scena Polska inscenovala Havlovu Audienci si zahrál postavu Sládka. V roce 1991 v inscenaci hry Milana Kundery Jakub a jaho pán (kdy se vůbec poprvé u nás hrála pod Kunderovým jménem) ztvárnil postavu jakuba.

  Rybicki v inscenaci Můj syn (Mój syn) režiséra Władysława Niedoby (1953). Foto archiv Polské scény TD

  Byl ale také režisér úctyhodné řady sedmdesáti pěti inscenací. Inscenoval například hry Poslední stanice (Ostatnia stacja) podle E. M. Remarquea, Tets Karola (Ciocia Karola) J. Thomase, Tramvaj do stanice Touha (Trawmaj zwany pożądaniem) T. Williamse, Dům na hranici (Dom na granicy) a Kouzelná noc (Czarowna noc) S. Mrożka, Ibsenovu Noru nebo Námořníka (Żeglarz) J. Szaniawského, což byla v roce 1980 dvoustá premiéra Polské scény TD.

  I po odchodu do důchodu v roce 1996 ale s Polskou scénou spolupracoval. Pohostinsky vystoupil například v roce 2004 v roli Herce v Brechtově Zadržitelném vzestupu Artura Uie (režie Bogdan Kokotek) nebo jako Řezník v dramatizaci Hrabalových Bambini di Praga (2005, režie Marek Mokrowiecki). Když se v roce 2008 konala jubilejní 400. premiéra Poslké scény TD – Kąpielisko Ostrów v režii R. Molińského – vystoupil v roli Pana Wacława, jíž oslavil své osmdesáté narozeniny.

  V roce 1980 získal Čestný odznak Sdružení polských divadelních a filmových herců (Honorowy Odznak Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu). V roce 2019 byl oceněn bronzovou medailí Gloria Artis, polským vyznamenáním za zásluhy v umění.

  4. září 2017 se v Těšínském divadle konala velkolepá oslava jeho narozenin. Foto archiv Těšínského divadla

  4. září 2017, v den jeho 90. narozenin, se v Těšínském divadle konala velkolepá oslava jeho narozenin. Tehdejší ředitel Polské scény Karol Suszka jej uvítal na červeném koberci, Rybicki přijel v černé limuzíně, před divadlem na něj čekala řada hostů – bývalí i tehdejší ředitelé a šéfové souborů, dávní kolegové, celý soubor Polské scény. V ředitelně na něj čekal narozeninový dort, květiny, šampaňské. Karol Suszka měl k němu následující řeč (uvádíme bez překladu): Chciałbym ci pogratulować, a przede wszystkim podziękować za całokształt twojej pracy. Rozpoczynałeś działalność Teatru Cieszyńskiego, cały czas zostałeś wierny Scenie Polskiej. To są szlachetne idee, szlachetne poczynania. Twoje zaangażowanie w pracy świadczy o głębokim uświadomieniu sobie swej roli i funkcji w danej społeczności i w danym teatrze. Dziękuję ci za opiekę nad młodzieżą, nad literaturą, nad teatrami, nad śpiewem i niech ci gwiazda pomyślności nigdy nie zagaśnie. (Více zde)

  Na oslavě svých 90. narozenin (vpravo bývalé kolegyně Halina Paseková a Anna Rzyman-Kaleta). Foto archiv Těšínského divadla

  V publikaci 60 let Polské scény (60 lat Sceny Polskiej TD) vydané v roce 2011 vyšel pod názvem Laurka dla Witolda následující text z let sedmdesátých a podepsaný zkratkou cawa: To trzeba widzieć, jak Witold Rybicki z teczką w ręce idzie ulicą w Cz. Cieszynie do teatru. Kroki, sylwetka, spojrzenie – wszystko charakterystyczne! To trzeba słyszeć, kiedy w klubie teatralnym opowiada o swych licznych przygodach związanych z hobbystycznymi upodobaniami wędkarza, grzybiarza i kucharza – wszystko fascynujące, i jakże uteatralnione! Talent gawędziarski, zmysł obserwacyjny, autoironia, skojarzenia sięgające szczytów i dna zarazem, składające się na arcykomiczny skecz estradowy pogłębiony refleksją nad kolejami życia ludzkiego, w tym i własnego. Te zdolności kreowały go na reżysera. Jego przedstawienia mają nośność ideową i kształt artystyczny uwierzytelniający reżyserski warsztat Rybickiego. Pasją Rybickiego jest też muzykowanie. Wykorzystuje te zdolności w teatrze, wspomaga orkiestry wielu zespołów śpiewaczych i tanecznych, zyskując w ten sposób drogą naturalną – popularność.

  Zprávu o jeho úmrtí přineslo Těšínské divadlo 7. července na svých webových stránkách (zde).

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. července 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Witold Rybicki

  1. Bogdan Kokotek

   Profilový obrázek

   Pohřeb bude 23. 7. ve 14 hodin v Kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně.
   Bogdan Kokotek, šéf polské scény TD

   16.07.2020 (17.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,