Divadelní noviny Aktuální vydání 16/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

16/2023

ročník 32
3. 10. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Olaf Hanel

  Květen 2022. Foto Paměť národa

  Olaf Hanel

  21. 1. 1943 Praha – 29. 11. 2022 Lysá nad Labem

  Výtvarník, kurátor a pedagog, významný představitel akčního a konceptuálního umění šedesátých a sedmdesátých let u nás. Byl členem Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu a autorem obalů alb skupiny The Plastic People of the Universe. 

  Za války žil s rodinou v Praze-Holešovích, v části zvané Malý Berlín, kde žila převážně německá komunita. Jeho otec Robert, původem sudetský Němec, pracoval za druhé světové války jako úředník v továrně Kolben-Daněk a na konci dubna 1945, několik dní před osvobozením, spáchal sebevraždu. Olaf spolu se sourozenci Petrem a Kristýnou a matkou Marií se odstěhovali z Prahy na Vysočinu do Světlé nad Sázavou, k příbuzným. Tam Olaf vyrůstal a navštěvoval výtvarnickou školu vedenou ak. malířem Františkem Antonínem Jelínkem.

  Jedna z prvních zaznamenaných landartových akcí Olafa Hanela, Setkání – Profily, Světlá nad Sázavou (1971). Foto archiv Pameti národa

  V letech 1960–1965 studoval Vysokou pedagogickou školu v Pardubicích, kde došlo k řadě pro něj významným setkáním, například s Janem Steklíkem a o něco později s Karlem Neprašem. V té době začal publikovat své první kresby v časopisech Host do domu, Plamen, Tvorba a dalších. Od poloviny šedesátých let koncipoval v okolí Světlé nad Sázavou řadu landartových akcí. V letech 1967–1971 zastával funkci ředitele Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, odkud musel po nástupu normalizace odejít.

  Poselství pro příští generace, 1974. Foto archiv Paměti národa

  Od poloviny šedesátých let koncipoval v okolí Světlé nad Sázavou řadu landartových performancí založených na hravosti a absurditě. Ve většině případů se jich účastnili známí z Prahy, které nechal dopravit autobusem. Z mnoha akcí se nejvíce zapsaly Setkání – Profily (1971), Pocta jasným hvězdám (1972), Vypálení rybníku Františka Charamzy a synů neboli Planetárium (1972) či Parní varhany (1973).

  Sen noci svatojánské band: Buzení blanických rytířů, 1975 (Olaf zcela vlevo, uprostřed stojící se saxofonem Vratislav Brabenec). Foto archiv Paměti národa

  Od roku 1971 žil v Praze a navázal intenzivní spolupráci s Křižovnickou školou čistého humoru bez vtipu, což znamenal počátek jeho konceptuálních akcí. Nejprve pracoval u Armádního filmu a později ve Stavební geologii, odkud byl po podpisu prohlášení Charty 77 propuštěn. V rámci akce Asanace byl nucen odejít do zahraničí. V únoru 1979 odcestoval z republiky a požádal o politický azyl v Rakousku. Po roce se přesunul za bratrem Petrem, který emigroval hned po srpnové okupaci, do Kanady, kde žil a tvořil téměř dalších dvanáct let v Sherbrooku, Montrealu a Torontu. Krátký čas spolupracoval i s exilovým nakladatelstvím Sixty-Eight Publishers Zdeny Salivarové a Josefa Škvoreckého.

  Na jaře 1989 před čs. velvyslanectvím v Kanadě s protestním transparentem za propuštění disidentů na svobodu, Foto archiv Rostislava Šímy

  V rámci grantů a stipendií absolvoval zahraniční tvůrčí pobyt ve Skotsku, kde vytvořil řadu monumentálních drátěných objektů, které nazýval „dráťáky“ nebo „síťovci“. Tato jeho drátěná díla byla vystavována v Kanadě, Spojených státech, Argentině i v evropských zemích. V roce 1991 se vrátil zpět do Československa a téměř dvacet let pracoval jako kurátor v Českém muzeu výtvarných umění v Praze. Žil v Lysé nad Labem.

  V červnu 2014 na vernisáži své výstavy v Galerii Knihovny Václava Havla v Řetězové ulici na Starém Městě v Praze /více zde/. Foto Ondřej Němec

  Na počátku kariéry se věnoval kresleným vtipům, později i performancím. Během let strávených v exilu vytvořil několik obalů alb skupiny The Plastic People of the Universe. Jeho poslední samostatná výstava se uskutečnila loni pod názvem Tam a zase zpátky v Museu Kampa v Praze (více o jeho výtavách zde, resp. zde).

  V letech 2004 a 2012 vytvořil výpravu pro koncerty skupiny Plastic People v Divadle Archa Pašijové hry velikonoční (resp. zde).

  O jeho úmrtí informoval na virtuálních sítích výtvarník Abbé Libánský. V úterý 29. listopadu jej našla v jeho bytě v kritickém stavu Dunja Slavíková, nechala jej převézt do nemocnice, kde umřel.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. prosince 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Olaf Hanel

  1. Martina Vítková

   Avatar

   Zemřel v úterý 29.11. 2022
   Našla ho Dunja Slavíková.

   06.12.2022 (13.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Opraveno.
   Děkujeme za zpřesnění.
   Vladimír Hulec, redaktor Dn

   06.12.2022 (14.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,