Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Michal Ambrož

  Foto Nguyen Phuong Thao

  Michal Ambrož

  23. 1. 1954 Havlíčkův Brod – 31. 10. 2022 Praha

  Rockový zpěvák, kytarista, skladatel a textař, zakladatel a frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha a Divoký srdce. Jedna z nejvýraznějších osobností české rockové hudební scény. 

  Jeho prastrýcem byl malíř Jan Zrzavý a i jeho rodiče se zabývali výtvarným uměním. On měl ale od dětství blíž k hudbě. Po absolvování gymnázia vystudoval na Státní konzervatoři v Praze obor klasická kytara ve třídě profesora Jiřího Jirmala.

  V prvním období Jasné páky (1981). Foto archiv

  Již od svých patnácti let účinkoval ve folkových kapelách (Musica Nova, AB). V roce 1981 stál u zrodu legendární pražské novovlnné skupiny Jasná Páka, v níž kromě Ambrože a zpěvaček Markéty Ambrožové, Aleny Daňkové a Zdeny Pištěkové působil i David Koller (později frontman kapely Lucie), Vladimír Albrecht, Jan Ivan Wünsch, Karel Malík a Bohumír a Vladimír Zatloukalovi. Po dvou letech existence byla skupina zakázána na základě článku v ideologickém týdeníku KSČ Tribuna Nová vlna se starým obsahem, který způsobil zákaz řady tehdejších rockových kapel (mj. i Pražského výběru).

  První sestava Hudby Praha. Foto archiv

  Od roku 1984 kapela pokračovala v pozměněné sestavě pod názvem Hudba Praha. Do svého rozchodu v roce 1996 stihla natočit a vydat čtyři kritikou i posluchači vysoce ceněná alba (Hudba Praha, Maelström, Maják, Divoký srdce). Důvodem ukončení činnosti v roce 1996 bylo přetížení skupiny a sólové projekty jejích členů.

  Druhé období Hudby Praha zahájil v roce 1999 charitativní Koncert pro Kosovo. Na podzim 2006 oslavila kapela, označovaná tou dobou Jasná páka/Hudba Praha, 25. výročí založení a vstoupila do Beatové síně slávy.

  Mezitím založil Ambrož v roce 1996 společně s bývalými členy kroměřížské formace Nšoči soubor Divoký srdce, s nímž vydal alba V moci noci, Kajuvej a Pozdní sběr.

  V roce 2014 se sestava Hudby Praha podruhé rozpadla a vznikly dva soubory: Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha. S touto skupinou vydal Ambrož roku 2019 studiové album nazvané eponymně Michal Ambrož & Hudba Praha. Přestože jej natočila nová sestava, navazuje na náladu písní z poloviny osmdesátých let, kdy Hudba Praha začínala. Osm textů napsal Ambrož, zbylé dva pocházejí od Petra Váši a J. H. Krchovského. Předtím – v roce 2018 – vydal Ambrož ještě sólové album nazvané Srdeční příběh.

  Foto Milan Kopecký

  Poslední Ambrožovou nahrávkou se letos v dubnu stalo EP Jasné páky nazvané Starej bejt každej neumí. Kapela, která je s Pražským výběrem považována za symbol české nové vlny, na něm vydala čtyři písně. Vzhledem k problémům s revmatismem se Ambrož musel vzdát hraní na kytaru. Já už hraju jenom ‚zbytkově‘ s Jasnou pákou, ale spíše je to show, kytary se držím a snažím se jim to nekazit. Ale hlas mi naštěstí zůstal, uvedl.

  Vedle hraní se svými skupinami moderoval na Radiu Beat pořady Kalumet a Naděje Beatu a řídil provoz malé vodní elektrárny na řece Sázavě.

  Zemřel po delší nemoci. Jeho úmrtí oznámil jeho spoluhráč, kytarista Radovan Jelínek.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 1. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Michal Ambrož

  1. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se uskuteční ve středu 9. listopadu od 14 hodin ve Velké obřadní síni Strašnického krematoria.
   /Viz do nekrologu doplněné parte/

   03.11.2022 (1.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,