Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Klemens Słowioczek

  Foto Marian Siedlaczek

  Klemens Słowioczek

  27. 11. 1945 Stonava – 4. 9. 2023 Stonava

  Operní a koncertní pěvec (barytonista) a pedagog. V letech 1974 – 2004 člen Komické opery v Berlíně, spolupracovník NDM Ostrava, spoluzakladatel mezinárodní soutěže Stonavská Barborka (2006).

  Vychodil polskou základní školu ve Stonavě a následně polské Gimnazjum im. Juliusz Słowackého v nedaleké Orlové. Poté studoval hru na housle a zpěv na konzervatoři v Ostravě (zpěv studoval u Jiřího Herolda, sólisty ostravské opery za časů Jaroslava Vogela a jeho nástupců) a poté už jen zpěv na JAMU v Brně u profesorky Vlasty Linhartové. V Brně získal jevištní zkušenosti v operním studiu Miloše Wasserbauera. Skvělým záskokem v opeře Figarova svatba během hostování ostravské opery v Itálii na sebe upoutal pozornost tehdejšího šéfa Jiřího Pinkase. Výsledkem bylo v letech 1971 – 1974 jeho angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Před nástupem do Ostravy strávil ještě povinnou vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého v Praze.

  Foto archiv NDM Ostrava

  V roce 1974 vyhrál pěveckou soutež v rámci festivalu Pražské jaro. Ve stejném roce jej uslyšel Walter Felsenstein z Komické opery (Komische Oper) v Berlíně a nabídl mu práci. Od roku 1974 tak na třicet let (do roku 2004) spojil svůj profesní život s touto scénou. Ztvárnil zde padesát šest rolí, hostoval v Moskvě, Varšavě, Vídni, Londýně, Tokiu, Melbourne a Tel Avivu. Berlín se stal jeho druhým domovem. Vedle opery se věnoval i koncertnímu zpěvu a výuce.

  Po pádu železné opony se často vracel také do svého rodného kraje. V roce 2005 se vrátil do České republiky – do rodné obce Stonava – natrvalo. Vyučoval na Fakultě umění Ostravské univerzity, kde působil především jako pedagog zpěvu. Při svých hodinách využíval tzv. italskou metoda operního zpěvu. Hostoval také v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

  Ve své rodné obci založil v roce 2006 Mezinárodní hudební interpretační soutěž Stonavská Barborka. Od roku 2012 spolupracoval s komorním pěveckým tělesem TA Grupa působícím v místním PZKO Český Těšín-Osiedlo.

  V roce 2012 s ním ČT natočila dokument /zde/. V roce 2020 o něm Klára Rylková napsala a obhájila na Univerzitě Palackého v Olomouci diplomovou práci /zde/.

  Za své umělecké zásluhy obdržel titul Kammersänger – německý a rakouský čestný titul udělovaný vynikajícím a zasloužilým operním pěvcům.

  O jeho úmrtí informoval deník Ostravan /zde/.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 6. září 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Klemens Słowioczek

  1. Karel Ryba

   Avatar

   Stonava není město – jen obec.

   07.09.2023 (11.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Změněno
   🙂

   07.09.2023 (13.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,