Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jan Kalina

  Foto Jan Šilar

  Jan Kalina

  9. 6. 1965 Praha – 18. 8. 2023 Praha

  Zpěvák, perkusista, skladatel, výtvarník a příležitostný herec, frontman skupiny Sto zvířat, již v roce 1990 zakládal. Spolupracovník divadelních uskupení Kašpárek v rohlíku, Šrapnel a Vosto5.

  Po základní škole vystudoval střední výtvarnou školu na pražském Hollarově náměstí. Byl absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy obor český jazyk – výtvarná výchova. Více než patnáct let pracoval v reklamní branži jako storyboardista a artdirector.

  Zcela vpravo s Tanečním orchestrem Jiskra (1988), s nímž v době – a v rámci – základní vojenské služby vystupoval. Foto soukromý archiv

  V hudební branži si nechal říkat (a byl znám jako) Honza Kalina. Skupina Sto zvířat, jejímž byl od jejího založení v roce 1990 nepřetržitě členem, je průkopníkem stylů ska a rocksteady u nás. Kombinuje je s prvky reggae a swingu. Vedle Kaliny patří k ústředním tvářím skupiny zpěvačka Jana Jelínková a Tomáš Belko, který je však posledních deset let pouze autorem textů. Všichni tři figurovali už ve studentském rokenrollovém uskupení Matěj Čech, ze kterého skupina Sto zvířat vznikla. Významným členem byl svého času i hudebník a skladatel Petr Ostrouchov. První dlouhohrající (eponymní) LP vydala kapela v roce 1993. Následovala další tři alba a především šňůry koncertů, při kterých si živelná a početná kapela získávala fanoušky po celé zemi i v zahraničí (koncertovala i v New Yorku).

  Velký úspěch přišel s deskou Ty vole, na základní škole… v roce 2002 a následnou Nikdy nic nebylo (2004). Album Rozptýlení pro pozůstalé si o tři roky později vysloužilo Cenu Anděl v kategorii ska a reggae. Mezi největší hity kapely patří písně, které daly názvy dvěma uvedeným albům – Nikdy nic nebylo a Škola. Dalšími populárními písněmi jsou Jak zmírnit děs, Nejkratší cesta či Dáma s čápem.

  Poslední velkou personální proměnou prošli Sto zvířat před třemi roky, kdy slavili třicet let existence albem 30 let testováno na lidech. Se mnou to není jednoduchý. Jsem složitej charakter: alkoholik, workoholik a cholerik. Když vedeš devět lidí v kapele, musíš být trochu neoblíbený. Nemám s tím problém, já jsem zvyklej i z domova, popisoval tehdy Kalina dění ve skupině v podcastu Pražská hudba.

  Vedle hudby se věnoval i výtvarném umění, byl výhradním výtvarníkem kapely. Považoval se za žižkovského patriota. Měl jsem kliku, že jsem se narodil na Smíchově, a Smíchov a Žižkov bývaly podobné. Když jsem vypadnul z hnízdečka, bydlel jsem různě po Praze, než jsem před čtyřiadvaceti lety zakotvil na Žižkově. Stal jsem se tady velkým patriotem, protože mě odmala zajímali husiti, od dětství jsem si je kreslil, asi mi byla tato pražská čtvrť už tehdy souzená, uvedl v jednom ze svých rozhovorů.

  S portrétem T. G. Masaryka v původním obsazení inscenace Dechovka souboru Vosto5 premiérované a zprvu hrané v Baráčnické Rychtě v Praze na Malé straně (2013). Foto archiv Divadla Vosto5

  Druhý zprava s Leošem Nohou a Janem Kalinou v seriálu Most, v epizodě 7 (režie Jan Prušinovský, ČT 2019). Repro ČT

  Dále členem uskupení Kašpárek v rohlíku, hrál v divadelním souboru Šrapnel a byl členem původního obsazení inscenace Dechovka divadla Vosto5 (2013), které zachytil z představení 19. a 20. 10. 2015 i ČT /zde/. Vystupoval i v několika televizních seriálech. /Více o jeho filmových a televizních rolích zde./

  V polovině září by skupině Ato zvířat mělo vyjít nové album s názvem Noční ptáci. Tento týden – 23. a 24. srpna – měla ve smíchovském Jazz Docku nový materiál představit.

  Repro Facebook skupiny Sto zvířat /zde/

  Byl ženatý. S manželkou Evou měl čtyř děti – dcery Báru a Adélu a syny Štěpána a Jana.

  O úmrtí jako první informoval hudební portál Headliner. Informaci potvrdil manažer skupiny Sto zvířat Šimon Kotek a sama skupina na svém Facebooku. Dámy a pánové, Honza Kalina náhle a nečekaně, po akutních zdravotních komplikacích, odešel včera do muzikantského nebe. Nedokážeme si představit, že už spolu nebudeme sedět hodiny v dodávce a chystat se na rozdávání radosti… Honzo, kapelníku, táto Sto zvířat – budeš nám chybět, uvedla v sobotu 19. srpna večer /zde, resp. zde/.

  Poslední rozloučení se bude konat v pátek 25. srpna od 14 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. srpna 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Kalina

  1. Ariana Svobodová

   Avatar

   Pana Kalinu neznám,
   ale zemřít v 58 mi letech opět NAHLE A NEČEKANĚ, jako spousta lidí před ním, to zavání zdravotní agitaci let 2021-22….

   25.08.2023 (6.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Ariana Svobodova

   Avatar

   Oprava
   , : zavání zdravotní agitaci

   25.08.2023 (6.12), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Jana Bujarkova

   Avatar

   Každý,
   kdo již nenávratné odejde z našeho hmotného Světa, se zapíše nějakým způsobem do povědomí lidí. I pan Honza se projevil jako velký kamarád, když rozdal kus Sebe…
   velké díky

   25.08.2023 (7.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se koná dnes, v pátek 25. srpna, od 14 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

   25.08.2023 (14.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,