Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Ivo Pavelka

  Foto archiv DJKT

  Ivo Pavelka

  17. 10. 1937 v Bělčice u Příbrami – 21. 1. 2023 Plzeň

  Dirigent, klavírista a varhaník, emeritní šéfdirigent operetního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni.

  Vystudoval Pražskou konzervatoř, kterou absolvoval v roce 1960. Mezi jeho učitele patřili Miroslav Barvík, Jan Bedřich Krajs, Ladislav Vachulka a Otto Albert Tichý. Od roku 1959 působil jako učitel, později jako ředitel na Lidové škole umění v Březnici. Od roku 1965 byl korepetitorem opery Divadla J. K. Tyla v Plzni, od roku 1976 dirigentem operety. Až do svého odchodu do důchodu v roce 1998 řídil přes padesát operetních a muzikálových premiér. Po tři sezóny byl zastupujícím šéfem plzeňské operety. V říjnu 1998 dirigoval na koncertním turné v Holandsku orchestr plzeňské Konzervatoře a místní pěvecký sbor při provedení Haydnova oratoria Stvoření.

  Byl „opereťákem“ tělem i duší. Dirigoval nejen největší operetní hity, jako Polskou krev, Vinobraní, Mamzelle Nitouche, Krále tuláků, Žebravého studentaVeselou vdovuNetopýraKouzlo valčíkuCikánského barona, ale také první plzeňská uvedení světových muzikálů Řek ZorbaMuž z kraje La ManchaKaždý má svého Leona nebo Merci B. Okudžavy.

  V roce 2008 v prodejně zdravé výživy v plzeňské ulici V Šipce. Foto Michaela Kunešová

  Hudebně nastudoval také celou řadu původních českých muzikálů a hudebních komedií, například Cindy, Mušketýři po 30 letechZlého jelenaGordický uzel či Oskara. Spolupracoval s celou řadou režisérů, jako například se Stanislavem Fišerem, Jaroslavem Heydukem, Petrem Novotným, Josefem Koníčkem či v novodobé éře především s Miroslavem Doutlíkem, se kterým připravil i první porevoluční inscenaci DJKT, velmi emotivní a dodnes vzpomínanou hudební inscenaci Jiráskovy Filosofské historie v dramatizaci Jaroslava Dietla a hudbou Zdeňka Petra.

  Jeho dirigentskými partnery byli J. O. Karel, Petr Broch, Vítězslav Podrazil a Pavel Kantořík. S J. O. Karlem společně doprovázeli na dva klavíry legendární inscenaci Ohňostroj v plzeňské Alfě (1981).

  Plakát k vystoupení s Plzeňským smyčcovým orchestrem v Divadle B. Němcové ve Františkových Lázních (2015). Repro archiv

  Po odchodu z divadla řídil během mnoha koncertů Plzeňský smyčcový orchestr s významnými operetními sólisty. Orchestr uváděl nejen operetní, ale také rozsáhlý operní a koncertní repertoár. A po řadu let vedl poloprofesionální Plzeňské orchestrální sdružení, se kterým pravidelně koncertoval až do covidové pandemie.

  Roku 1973 obdržel Medaili Bedřicha Smetany, v osmdesátých letech získal Cenu literárního fondu.

  Se svou ženou, operetní subretou Evou Pavelkovou Markovou, během jednoho z jejich koncertních vystoupení (2010). Foto Pavel Kalina

  Byl ženatý s Evou Pavelkovou, roz. Markovou (nar. 12. 5. 1952), jednou z nejvýraznějších českých operetních subret. Podporovala jej v době jeho nemoci až do posledních dní.

  Zemřel po delší nemoci. O jeho úmrtí informoval 30. ledna divadelní a hudební publicista Vítězslav Sladký na stránkách DJKT Plzeň /zde/.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. února 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Ivo Pavelka

  1. R. S.

   Avatar

   Jen malá oprava výše uvedeného sdělení.
   Z orchestrů, které pan Pavelka řídil, to byl a je právě Plzeňský smyčcový orchestr, který má ve svém repertoáru operetní, muzikálové, filmové, operní jiné světově známé melodie.

   01.04.2023 (10.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   Děkujeme
   za zpřesnění. V půdovodním textu jsme opravili.

   03.04.2023 (2.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,