Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext Zprávy

  Žádná nákaza koronavirem během festivalu

  Žádné případy přenosu Covid-19 neprokázala vědecká studie posuzující dopady festivalu EXIT na šíření viru v srbském Novém Sadu. 20. ročník festivalu se odehrál 8.-11. července 2021 v Novém Sadu, v druhém největším městě Srbska. Výzkum během posledních dvou týdnů organizovali odborní pracovníci Zdravotního centra Novi Sad a sdružení Project Lab pod vedením epidemioložky Marije Milić.

   

  Rozhodli jsme se během EXIT festivalu zorganizovat studii, která nám pomůže získat nová data a představu, jak se může virus šířit během masové akce, na níž jsou uplatňována všechna preventivní opatření a jejíž návštěvníci museli být buď očkováni, nebo se prokázat negativním testem, uvedla Marija Milić.

  Výzkum probíhal mezi dvěma skupinami – očkovanými a návštěvníky s negativním testem. Reprezentativní vzorek 345 účastníků festivalu zdravotníci testovali v průběhu EXITu mezi 8. a 10. červencem a pak o týden později s tím, že u žádného z testovaných nebyla prokázána nákaza virem Covid-19. Na základě prvních výsledků tohoto výzkumu a podle denního počtu nově nakažených v Novém Sadu můžeme už teď říct, že EXIT nebyl místem hromadného přenosu viru, uvedl ředitel Novosadského zdravotního centra Veselin Bo-jat.

  Dalším ukazatelem toho, že na Exitu nedošlo k masovému šíření viru, je skutečnost, že ani 10 dní po zahájení festivalu nedošlo k výraznému zhoršení epidemiologické situace v Novém Sadu a to, že denní statistiky viru v období od 8. do 19. července se ve městě nelišily od průměrů ve zbytku země. Podobně pozitivní zprávou je, že z téměř vice než desítka tisíc cizinců, kteří navštívili EXIT měl pozitivní výsledek PCR testu po návratu do své země pouze jeden návštěvník. Dušan Kovačević, zakladatel a ředitel EXIT festivalu, k tomu dodal: Výzkum EXIT festivalu dokazuje, že i během pandemie lze nalézt model, podle nějž mohou i ty nej-větší hudební události probíhat zcela bezpečně.

  Opatření pro vstup na EXIT dodržoval organizační tým důsledně. Jeho pracovníci provedli přes 16 000 kon-trol návštěvníků s digitálním COVID certifikátem. 95 % z nich bylo plně očkovaných, zbytek se mohl prokázat negativním PCR testem nebo certifikátem o prodělání nemoci, případně podstoupit antigenní test přímo před vstupem do areálu festivalu. Během pěti dní zdravotníci v testovacím centru provedli přes 18 000 testů, z nichž pozitivně vyšel test pouze deseti jednotlivcům, kterým byl zamezen vstup do areálu a byli předáni zdravotníkům k dalšímu vyšetření.

  Dvacátý ročník čtyř denního festivalu EXIT se tak zapsal do historie jako první velký festival v Evropě, který se konal v době poznamenané pandemií Covidu-19.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. července 2021

  Komentáře k článku: Žádná nákaza koronavirem během festivalu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,