Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Začíná Ost-ra-var

  Pětadvacátý ročník Festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR nabídne od středy 29. listopadu do neděle 3. prosince 12 inscenací v pěti divadelních sálech, diskuze i neformální setkání. Tradičně je festival určen odborné veřejnosti, novinářům zaměřeným na kulturu a divadlo, recenzentům a divadelním teoretikům, studentům divadelních i jiných uměleckých oborů. Cíl je jasný: Ukázat v několika dnech to nejlepší z aktuální nabídky ostravských činoher, protože takovou skupinu do Ostravy není prakticky možné dostat na jedno představení nebo premiéru. Letos je akreditováno 150 účastníků.

  Foto: archiv festivalu

  Akci zaštiťuje vždy činohra Národního divadla moravskoslezského a pořádáme ji ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče, také se Studiem G a dalšími spřátelenými subjekty, upřesnil dramaturg činohry NDM a zároveň festivalu Norbert Závodský. Na festivalu jsou cenné každodenní diskuze účastníků, ty řízené a tematicky dané budou letos v prostorách galerie Plato. Letos ale chceme otevřít nová témata zabývající se vztahem k divadlu a našemu okolí. V Evropě je běžnou praxí, že regionální přehlídky jednotlivých divadel slouží jako místa, kde se rodí přeshraniční koprodukční projekty, kde se navazují klíčové vztahy mezi institucemi i jednotlivci. Nový model diskuzí by měl spojovat divadelní tvůrce, studenty a teoretiky s lidmi ze spřízněných oborů, aby se zamýšleli nad výzvami, kterým divadlo i my jako lidé čelíme, a diskutovali o nich. Novinkou letošního ročníku je mj. více účastníků ze zahraničí – ze Slovenska a Polska, přibližuje Norbert Závodský.

  Osobně mi přišly vždy velmi obohacující výstupy, kde se hovořilo o inscenacích, které diváka vytrhly z jeho komfortní zóny, nebo o těch, které ho vzteky zvedaly ze sedadla. Proto jsme s moderátorem letošních debat Michalem Zahálkou vymysleli koncept dvou podcastů – jeden natočíme za účasti tří vybraných divadelních kritiků a teatrologů a druhý bude věnovaný názorům a postřehům tří až čtyř studentů. Pokusíme se vždy shrnout viděné inscenace, zda je spojovalo nějaké téma, zda se dá hovořit o dramaturgii jednotlivých divadel, ale také o celkové dramaturgii v Ostravě, zda jsme byli svědky výjimečného počinu, či naopak zklamání, atd. Jde nám o živý hovor, postřehy, výkřiky, uzavřel Norbert Závodský.

  Činohra NDM nabídne účastníkům čtyři inscenace: Marná lásky snaha, Marie Antoinetta, Nora, Bez roucha a v off programu reprízu scénického čtení v šatnách Dolu Michal (Hornické vdovy). Divadlo Petra Bezruče odehraje Poslední zápas, dramata Proces a Otec. Komorní scéna Aréna vybrala inscenace Režisér, Na dotek a Yerma. V off programu pak mohou účastníci ve Studiu G vidět drama Peklo jsou ti druzí.

  Festival před 26 lety založili dramaturgové Marek Pivovar s Alicí Taussikovou a režisér Radovan Lipus. Kromě jedné covidové pauzy se festival koná pravidelně, letos má tedy 25. ročník.Od roku 1999 probíhal pod názvem Festival ostravských divadel, název OST-RA-VAR, odkazující k tradičnímu ostravskému pivu a zároveň evokující intenzivní divadelní vření, byl poprvé použit v roce 2000 společně s podtitulem Festival ostravských činoherních divadel.

  ///

  Více info včetně programu představení zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. listopadu 2023

  Komentáře k článku: Začíná Ost-ra-var

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,