Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Do Ostravy!!! Za divadlem… (No. 0)

  Již pošestnácté se od 28. listopadu do 2. prosince koná průřez tvorbou ostravských profesionálních divadel za poslední rok – Festival OST-RA-VAR. Na čtyřech scénách bude odehráno celkem 15 představení, po kterých se rozborové semináře budou konat v Multižánrovém centru Cooltour pod vedením MgA. Davida Drozda, Ph.D. z Katedry divadelní vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

  Národní divadlo moravskoslezské se v rámci festivalu představí „ulítle švihlou komedií“ Mariana Pally Sajns fikšn o kosmické lodi, jejíž posádka netuší, kam letí a proč. Další prezentovanou inscenací bude Pygmalion, nesmrtelný příběh květinářky Lízy a jejího pádu do nejvyšších vrstev britské smetánky. Chybět nebude Cenou Evalda Schorma ověnčená něžná groteska Kuřačky o virtuálních láskách, pracujících ženách a mužích v domácnosti. Projít hlavou si to nechá Ivanov, DONAHA! se vysvlékne parta ostravských hutníků a na závěr se návštěvníci dozví, Jak důležité je mít Filipa.

  Divadlo Petra Bezruče nabídne festivalovému publiku inscenace Správkař, Pestré vrstvy a Na větrné hůrce. Komorní scéna Aréna bude mít na programu inscenace S nadějí i bez ní, Chlív/Paternoster, Plešatá zpěvačka a Amigo. Divadlo loutek Ostrava představí svou inscenaci Sofiin svět.

  Doprovodným programem OST-RA-VARu bude v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona výstava Mariana Pally Obyčejné obrazy naivního konceptualisty. Návštěvníci jsou zváni také do Ostravského muzea na výstavu Magie divadelního prostoru, která je věnována jedné z nejvýraznějších osobností historie ostravského divadla – scénografovi Vladimíru Šrámkovi.

  Hostem bude stejně jako loni Bílé divadlo, tentokrát s komponovaným večerem s názvem Bílé divadlo – je Bílé divadlo – je Bílé divadlo… Součástí večera bude vystoupení polského hosta z Teatru Formy z Wroclawi.

  O účast na OST-RA-VARu je tradičně mimořádný zájem, přesto můžou výjimečnou festivalovou atmosféru zažít i diváci z řad veřejnosti: vstupenky na všechna představení do Divadla Antonína Dvořáka a Divadla Jiřího Myrona jsou v běžném prodeji. Podrobné informace o festivalu naleznete na:  Ost-ra-var 2012.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Do Ostravy!!! Za divadlem… (No. 0)

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Elementární rozdíl
   s Theatre European Regions v Hradci Králové: I profesionálové, tj. publikující divadelní kritici a teatrologové (je nás max. 20), pokud přijedou, si pobyt hradí ze svého (nebo jim to platí redakce).
   NDMS hradí hotel pouze pedagogům VŠ (těm by to ovšem mohla zaplatit škola). Škoda.

   29.11.2012 (5.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,