Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Z VILY do vesmíru a ještě dál!

  VILA Štvanice a nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten chystají na víkend 9. – 11. listopadu VILOmeniny, čtvrtý ročník ostrovního festivalu pro malé, větší i velké diváky plný divadla a hudby. Třídenní program nabízí výběr inscenací pro děti i celou rodinu v podání domácího souboru Geisslers Hofcomoedianten a hostů: Malého divadla z Českých Budějovic, Divadla rozmanitostí z Mostu, Divadla Polárka z Brna a studentů Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Pro malé diváky jsou připraveny také dva koncerty kapel Ekopela a Nedloubej se v nose, workshopy a VILAmovánky – interaktivní bojovka po VILE, tentokrát na téma vesmír.

  Festival VILOmeniny je otevřený dětem jakéhokoli věku. Brněnské Divadlo Polárka přiveze inscenaci Jiřího Jelínka Pohádky 1000+1 noci pro děti od tří let, inscenace O Plaváčkovi Jiřího Ondry z Divadla rozmanitostí Most je pro děti od předškolního věku, pilířem programu je inscenace Petra Haška Lajka vzhůru letí pro děti od deseti let. Již od prvního ročníku uvádíme na festivalu zejména inscenace našich spřátelených mimopražských divadel pro děti a mládež, protože například do Brna si na představení zajede málokterá rodina. Samotné téma festivalu – což je vesmír – se letos odvíjí od inscenace budějovického Malého divadla Lajka vzhůru letí, která je výjimečná mimo jiné tím, že pojednává velmi vážné téma komunistické ideologie a diktatury, a to formou dětem sice přístupnou, ale rozhodně ne zlehčující, říká dramaturgyně festivalu Helena Koblischková.

  Samotné téma festivalu – což je vesmír – se letos odvíjí od inscenace budějovického Malého divadla Lajka vzhůru letí. Foto Petr Zikmund

  Festival je specifický i díky takzvaným VILAmovánkám, které každý rok vymýšlí scénografka Jitka Nejedlá ve spolupráci s dalšími výtvarnicemi. VILAmovánky jsou interaktivní výtvarné objekty rozmístěné po VILE Štvanice, které poodhalí dětem taje vesmíru. Jejich úkolem je nejen děti seznámit s planetami, hvězdami či kokpitem vesmírné rakety, ale zároveň mají v dětech probuzovat fantazii a tvořivost skrze umění. Nechceme, aby to byly běžné ‚hračky‘, ale aby jejich funkce byly pro děti překvapivé. VILAmovánky jsou takovou nadstavbou festivalu, díky nim vzniká VILE prostor, kde děti stráví čas spolu se svými rodiči a užijí si to, říká Jitka Nejedlá.

  Třídenní „kinderparty“, kde jsou všechny VILOmeniny dovoleny, doplňují úspěšné výtvarné workshopy s výtvarnicí Hanou Šromovou, která při jejich koncepci vychází z témat festivalových představení. Nebude chybět ani hudební program. Festival v pátek zahájí koncert hudebně-divadelní eko-úderky Ekopela a zakončí jej pravidelný host festivalu – kapela Nedloubej se v nose složená ze souboru Divadla rozmanitostí Most. Tak neseďte doma a přijďte dělat VILOmeniny do VILY, odtud se totiž dostanete až do vesmíru!

  Program a vstupenky na geisslers.cz/vilomeniny.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Z VILY do vesmíru a ještě dál!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,