Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Z Ostravy do Osla a zase zpět (No. 2)

  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava uvede v rámci festivalu Svět knihy tuto neděli v Divadle Archa svou inscenaci Lesík. Severský thriller o ztraceném dětství v režii Victorie Meirik. Jesper Halle se v této oceňované hře (Cena Hedda, 2004) dotýká kontroverzního tématu – zneužívání dětí. Pokračujeme v seriálu reportáží z dubnové cesty této inscenace do Norska.

  NDM-004-poster

  Den třetí, pátek 22. dubna

  Den D aneb pátek, den prvního představení. Od devíti od rána dolaďujeme videoprojekce a titulky, aby bylo na generálku od 11 hodin všechno hotovo, světla budeme ladit během generálky s herci. Ještě než spouštíme generálku, seznamujeme se s našimi norskými „hostujícími umělkyněmi“ – holčičkami Milou a Carmen, které s námi budou v obou představeních účinkovat místo našich ostravských členek Operního studia NDM.

  Během generálky se potýkáme s klasickými technickými problémy – kam přesně posouvat v novém prostoru tabule, jak se obejít bez točny, aniž by to vypadalo kostrbatě, jak moc nelézt do promítaných titulků, sněhostroj, který funguje, jak se mu zachce… I přesto však zkouška končí ve tři podle původního plánu. S Davidem Bazikou a osvětlovačkou Helgou Bergerovou ještě v sále zůstáváme, abychom dodělali poslední úpravy světel, které jsme nestihli při zkoušce, s čímž jsme hotovi v půl šesté večer, tzn. dvě hodiny před začátkem představení.

  Ostravské herectvo poprvé před Nationaltheatret (Lucie Končoková, Aneta Kernová, Izabela Firlová, Petra Lorencová, David Janošek). FOTO archiv autorky

  Ostravské herectvo poprvé před Nationaltheatret (Lucie Končoková, Aneta Kernová, Izabela Firlová, Petra Lorencová, David Janošek). FOTO archiv autorky

  S Davidem si ještě jdeme na hodinu provětrat hlavu na severský vzduch k přístavu kousek od divadla, a narážíme tam na našeho ředitele Jiřího Nekvasila, který nás sem po včerejší premiéře v Ostravě přijel podpořit. S blížícím se začátkem představení na nás na všechny padá lehká-střední nervozita, přeci jen je to naše norská premiéra a všichni jsme napjatí, jak se projeví přenos do jiného prostoru a jaké reakce vzbudíme u norského publika. Sledujeme, jak se hlediště postupně zaplňuje, a z řad diváků se ozývá nejen norština, ale i čeština, a v anonymním davu poznáváme pár známých tváří – autora Jespera Halleho s jeho rodinou, českého velvyslance Milana Dufka a další ostravskou podporu našeho kolegu a zastupitele města Ostrava v jedné osobě Vladimíra Poláka. Je na čase, abychom i my usedli do hlediště a do kabiny, protože představení bude začínat.

  Herci přicházejí na jeviště, zatímco my i diváci je napjatě sledujeme a všemi prostupuje klasická premiérová nervozita. Devadesát minut představení však uteče jedním dechem a najednou se nám před zraky odehrává finálová scéna. Poslední replika, sál potemní… a z hlediště se začíná ozývat aplaus. Plné hlediště tleská dlouho a vřele, což dle slov naší norské odbornice Jarky Vrbové nebývá zvykem.

  Technické přípravy aneb testujeme norštinu. FOTO PETER GÁBOR

  Technické přípravy aneb testujeme norštinu. FOTO PETER GÁBOR

  Norskou premiéru Lesíku máme za sebou a všemi konečně prostupuje úleva a pocit zadostiučinění. Poté, co se po představení trochu vzpamatujeme, se odebereme do salónku o dvě patra níž, kde pro nás Nationaltheatret připravil společný banket. Zprvu zmateně chodíme sem a tam, protože se vydáme po schodech, ovšem posléze se od inspicienta, který nás, bloudící po patrech, nalézá, dozvídáme, že do tohoto poschodí se dá dojet jenom výtahem, a do salónku, kde už čeká osazenstvo Národního divadla a další pozvaní hosté. Když se shodneme, že jsme zdárně dorazili všichni, ujme se slova ředitelka divadla Hanne Tømta. Krom milého přivítání a vřelého poděkování za představení předává kytice všem norským spolupracovníkům, Jesperovi, Victorii a Olavovi, a vzpomínkové Ibseny všem členům z týmu NDM. Po ní se mikrofonu chopí náš ředitel Jiří Nekvasil a šéf činohry Peter Gábor, aby vyjádřili poděkování za ostravskou stranu.

  Po oficiálních proslovech pak pokračujeme již neformálně. Hodujeme, konverzujeme v salónku i na přilehlé terase, a to až do pozdně večerních hodin, kdy je čas divadlo opustit. Je po půlnoci z pátku na sobotu a to nejdůležitější a nejtěžší máme úspěšně za sebou.

  /Pokračování zítra/

  ///

  Národní divadlo moravskoslezské / Jesper Halle: Lesík
  Severský thriller o ztraceném dětství
  Režie: Victoria Meirik
  Divadlo Archa, Praha – neděle 15. května 18.00

  Video k inscenaci: https://youtu.be/GQdCUcedZ1c

  ///

  Ostatní díly reportáže:

  Z Ostravy do Osla a zase zpět (No. 1)

  Z Ostravy do Osla a zase zpět (No. 3)

  Z Ostravy do Osla a zase zpět (No. 4)

   


  Komentáře k článku: Z Ostravy do Osla a zase zpět (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,