Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Reklamní články Rozhovor

    Vít Neznal: O životě v běhu

    Nejvíc běháme, když je nejhůř. Citát z knihy Zrozeni k běhu Christophera McDougalla se stal inspirací pro první letošní premiéru souboru Cirk La Putyka. Premiéra pohybově-novocirkusové inscenace Runners v režii Víta Neznala s mezinárodním obsazením a scénografií v podobě unikátního obrovského běhacího pásu proběhne 8. června v cirkusovém šapitó Azyl78, které vyrostlo v dolní parkové části Výstaviště v pražských Holešovicích. S režisérem inscenace přinášíme rozhovor.

    Režisér Vít Neznal. Foto: archiv redakce.

    Tématem inscenace je běh – životní běh, spěch, rychlost současného života. Ale stane se fyzický běh i součástí představení? Je možné něco prozradit?

    Runners jsou o životě v běhu. O tom, jak se pořád za něčím honíme, neustále něco nestíháme, jak děláme příliš mnoho věcí najednou, ženeme se za těžko dosažitelnými cíli a nemůžeme se zastavit. Všechno musí být hned hotové, rychle prožité, okamžitě zhodnocené. Paradoxní na této době ale je, že se před vším tím shonem snažíme utéct. Chodíme běhat, abychom si odpočinuli. V představení se tedy zabýváme i během jako takovým, ale také se ptáme, zda jsme nebo můžeme být v dnešní zrychlené době šťastní.

    Jaký charakter bude mít inscenace z hlediska žánru?

    Runners budou stejně jako většina mé dosavadní tvorby na pomezí pohybového divadla a nového cirkusu. Žánr pohybového divadla se přímo nabízí pro zpracování tématu života v běhu, a co se týče cirkusu, vždy mě fascinovala ta neustálá přítomnost risku a nebezpečí, což se mimo jiné pokusíme přinést i ve scénografickém řešení.

    Inscenace má skvělé obsazení. Jak a podle čeho se vybíralo?

    Obsazení je vždycky klíčové. V Runners jsme chtěli od začátku spojit taneční a cirkusový svět. Hledali jsme přibližně stejně staré performery, jako jsme my, tedy z generace třicátníků, kteří mají rozjetou kariéru, ale zároveň cítí, že ještě nejsou na jejím vrcholu a mají za čím běžet. Každý z nich (nebo lépe každý z nás) má nějaký silný osobní příběh, se kterým v představení pracujeme. Zároveň během zkoušení rád vycházím z improvizace a z toho, jací performeři jsou a co přináší, hodně to stavím na jejich osobnostech. Všichni jsou silné individuality.

    Absolvovali účinkující nějaký trénink běhu? Vytrvalosti, techniky? Kolik kilometrů třeba uběhnou během představení?

    Běh je dnes jedna z nejrozšířenějších volnočasových aktivit (mimochodem, v každé krizi prý vzroste počet běžců) a existuje velké množství tréninkových metod, způsobů běhu nebo obecně fyzické průpravy. Ty se od sebe často zásadně liší a v mnohém vycházejí z úplně jiné filozofie. My jsme se soustředili především na to, jak běhat tak, aby performeři na to, že běží, přestali myslet. Něčím jsme se inspirovali u vytrvalostního běhu, něčím u sprintu a přiznávám, že i my jsme se nechali strhnout knihou Zrozeni k běhu. Kolik kilometrů během představení performeři uběhnou, bude nejspíše jisté až na premiéře. Nemáme stanovený cíl ve smyslu uběhnout za představení co nejvíce kilometrů, ale určitě to změříme.

    Účastnil se přípravy třeba nějaký odborník na běh, ať už na fyzickou stránku běhu, či na psychologii, tedy vliv běhu na psychiku člověka?

    Od začátku spolupracujeme s profesionálním trenérem Ianem Adensamem, který vede performery ke správné běžecké technice, k tomu, aby tělo zatěžovali co nejméně, nebo možná co nejlépe, protože běh je pro tělo zátěž vždy. Radí nám také ohledně obuvi, stravy, zkrátka dělá vše pro to, abychom se v představení mohli věnovat i něčemu jinému než jen běhu.

    Téma běhu je určitě hodně široké.

    Téma, které jsme zvolili, je samozřejmě hodně obsáhlé, a to i z pohledu samotného běhu. Jakmile se o to začnete zajímat, je těžké tomu nepropadnout. Sám jsem v průběhu zkoušení začal běhat a hodně mi to pomohlo přemýšlet nad představením. Fascinují mě i příběhy lidí, kteří z různých důvodů začali běhat. Někdo si řekl, že oběhne celý svět, někdo se tak vyrovnává s těžkým životním obdobím, jako jsou drogy a podobně, nebo třeba první evidovaný italský pacient s covidem-19 uběhl nedlouho po prodělání nemoci 180 kilometrů dlouhý štafetový závod pořádaný na památku těch, kteří nemoc nepřežili. Každý k tomu má jiný důvod, každý razí jinou filozofii, ale jedno mají všichni společné – milují běh. Chtěl bych tento pocit nějakým způsobem ukázat nebo předat i divákům, tak možná jen řeknu, že nebude od věci, když přijdou na představení v pohodlné obuvi.

    • Autor:
    • Publikováno: 30. května 2021

    Komentáře k článku: Vít Neznal: O životě v běhu

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,