Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy Zprávy

    Veleúspěšný rok českého amatérského divadla

    Koho by během covidu napadlo, že jakmile tato pandemie odezní, bude české amatérské divadlo zažívat takové úspěchy. Ne že by to bylo nezasloužené nebo neopodstatněné, jen to bylo, alespoň pro mě, překvapivé. I díky intenzitě a množství těchto úspěchů. Rok 2023 se jistě zapíše mezi ty nejúspěšnější v posledním čtvrtstoletí. Kvůli čemu?

    Specializovaná veřejná databáze ochotnického/amatérského divadla v ČR vznikla v letech 2019–2023. Repro amaterskedivadlo.cz

    Jednak tu existuje reálná šance, že bude „české amatérské hraní divadla“ zapsáno na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. To bych považoval za obrovský úspěch – a i kdyby se tento zápis nakonec prosadit nepodařilo, je to dobrá zpráva. Zpráva pro nás, amatérské divadelníky, že si naší práce váží nejenom divácká veřejnost, ale i lidé kompetentní ve veřejné správě a odborná veřejnost, která na přípravě podkladů pro tento zápis pracuje.

    Nevěřili byste, kolik práce a diskusí příprava tohoto nominačního materiálu stála. Možná vás zaujal už samotný název činnosti, která má být zapisována. Slovo činnost podtrhuji – zapisujeme totiž „aktivitu“ ochotníků. A použil-li jsem na konci minulé věty slovo „ochotník“, musím také vysvětlit, proč je to „amatérské hraní“, nikoli „ochotnické hraní“: jde o překlad. Nominační materiály se musí přeložit do světových jazyků – a přesný ekvivalent slovu „ochotnické“ v jiných jazycích prostě není. Proto se pracovní skupina, která podklady připravuje, rozhodla použít slovo „amatérské“.

    Na stejný seznam se již podařilo v roce 2016 zapsat slovenské a české loutkářství. Doufejme tedy, že se podaří prosadit i zápis ochotnického hraní divadla.

    Jiráskovo divadlo v době Jiráskova Hronova. Foto press kit festivalu

    Renesance amatérského divadla

    Už v titulku píšu o úspěších. A čeští divadelní amatéři byli veleúspěšní. A bylo o nich slyšet!

    Po nucené covidní pauze jsme všichni vnímali obtíže spojené s restartem naší činnosti, naší práce. Roky 2020 a 2021 zanechaly šrámy, které se hojily jen pomalu. Rok 2022 bych proto nazval „rokem rekonvalescence“, díky entuziasmu a nadšení amatérských divadelníků jsme však naši práci, naši činnost obhájili – a v roce 2023 prožili „renesanci“! A to ve velkém gardu!

    Hana Voříšková: Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak komárů. Foto Ivo Mičkal

    Nesledoval jsem vždycky jména v širší nominaci na Thálii, nepamatuji si všechny nominanty na Cenu Divadelních novin. Proto mne možná někteří opraví. Přesto: Nejsem si vědom toho, že by kdy v minulosti došlo k tomu, že by byl amatérský divadelník nominován na obě tato prestižní ocenění! Letos se to stalo! Letos ano! Byla to Hanka Voříšková, která se objevila se svou inscenací Nikdy naráz netrápí tě mráz a oblak komárů jak v nominacích na Thálii, tak v nominaci na Cenu Divadelních novin. Považuji to za superúspěch! A Hance samozřejmě moc a moc gratuluju! Že se jedná o vynikající performanci jsme věděli už při jejím prvním zhlédnutí na letošním Audimaforu na jaře v Hradci Králové. Na Jiráskův Hronov se dostala s nominacemi a doporučeními jak z Loutkářské Chrudimi, tak ze Šrámkova Písku a Wolkerova Prostějova.

    Šedesát ročníků Šrámkova Písku… Repro IPOS/ARTAMA

    Mezi držitele Ceny Divadelních novin se letos zapsal tvůrčí tým Tekutých Písků, publikace, kterou vydalo NIPOS/Artama a která mapuje historii Šrámkova Písku v letech 1957 – 2021. Laureátem se stal Saša Gregar, cenu si převzal společně s Alenou Crhovou a Lenkou Lázňovskou. Jistě uznáte, že i toto je obrovský úspěch! Sašovi i jeho tvůrčímu týmu gratuluju! A musím říct, že když se mi Písky dostaly na Hronově poprvé do ruky, nemohl jsem jinak, než si je detailně nastudovat. Ne že bych byl účasten všech více než šedesáti mapovaných ročníků, ale nějaké čtvrtstoletí této přehlídky si pamatuju. Proto to pro mne byl exkurs v čase, milé zavzpomínání, krásné připomenutí (do jisté míry určujících) vzpomínek. Prostě skvělá kniha.

    Loutkáři

    Zmínit tu musím ještě jednu oceněnou, byť nepatří mezi amatéry. Je jí Nina Malíková, která letos na náš návrh získala Cenu Ministerstva kultury za neprofesionální divadelní a slovesné aktivity. Nina si takové uznání víc než zaslouží! Za vše, co (nejen) pro české loutkářství udělala. Pan ministr jí ocenění předal v reprezentačních prostorách Nostického paláce. Za loutkáře, amatéry a VSVD jsme jí společně s Michalem Drtinou k ceně poblahopřáli na zahájení letošní Loutkářské Chrudimi. Vidět celé Pippichovo divadlo aplaudovat ve stoje „své Nině“ byl velký zážitek!

    A ještě jedna Cena Divadelních novin si zaslouží pozornost: Divadlo Drak, resp. Jakub Vašíček ji získal společně se Šimonem Spišákem za režii inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Ano, jedná se o profesionální divadlo, ale odkazuje k loutkářství jako takovému, k jeho kořenům. Hezky se nám to všechno propojuje. Stejná inscenace získala před několika týdny také Cenu Českého střediska UNIMA Erik. (Netřeba připomínat, že do loňska byla dlouholetou předsedkyní Českého střediska – Nina Malíková! Vidíte, jak to vše do sebe zapadá.)

    Řekl jsem cena Erik? A víte, kdo získal druhé místo? Jistě, opět amatér, opět Východočech! Tedy přesněji: Bažantova (východočeská) loutkářská družina. Nelkej, Čechie! zválcovalo přehlídky postupové i nepostupové – a po právu zabodovalo i v „loutkářském Oskaru“. Druhé místo je krásné místo – a já do Poniklé moc a moc gratuluju!

    Mám velkou radost, že české amatérské divadlo nestagnuje. Foto archiv JH

    A mám velkou radost. Velkou radost, že české amatérské divadlo nestagnuje – ba právě naopak! Těším se na přehlídky nové sezóny, přeju všem inscenátorům, aby se pro ně rok 2024 stal rokem úspěšným! Přeju nám všem, aby o nás bylo slyšet, abychom se z naší práce radovali – případně i bez velkých ocenění. Pro ně to přece neděláme! No ale kdyby přišla…

    Za celé VSVD všem divadelníkům a jejich divákům přeju úspěšný rok 2024, hodně štěstí, pevné zdraví a spokojenost.


    Komentáře k článku: Veleúspěšný rok českého amatérského divadla

    1. Zoja Mikotová

      Avatar

      Gratuluji
      všem oceněným z celého srdce a mávám na pozdrav!
      A autorovi článku děkuji za bilanční shrnutí a oslavné připomenutí!

      30.12.2023 (15.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,