Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vážený pane předsedo,

  Asociace nezávislých divadel poslala dnes otevřený dopis předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, v němž mu gratuluje ke znovuzvolení do čela ČSSD a staví se za uchování stávajícího ministra kultury Lubomíra Zaorálka na jeho postu. Publikujeme plné znění otevřeného dopisu.

  Vážený pan
  Jan Hamáček,
  předseda ČSSD
  Česká strana sociálně demokratická
  Lidový dům
  Hybernská 1033/7
  110 00 Praha 1

  Na vědomí
  PhDr. Lubomír Zaorálek
  Ministr kultury České republiky
  Maltézské náměstí 1
  118 11 Praha 1

  V Praze 10. 4. 2021

  Věc: Otevřený dopis předsedovi ČSSD

  Vážený pane předsedo,

  rádi bychom Vám pogratulovali ke znovuzvolení do čela ČSSD. Zdá se ale, že ve hře jsou vážné důsledky pro sektor kultury, jehož je Asociace nezávislých divadel ČR součástí.

  V médiích se objevila zatím oficiálně nepotvrzená informace o zamýšlené výměně na ministerských postech, která by znamenala změnu na postu ministra kultury. Dovolujeme si touto cestou upozornit, že kultura je důležitou součástí života společnosti a je v současné době velmi vážně ohrožena pandemickou situací. Představitelé odborné veřejnosti po celý rok jednají s ministrem kultury o její záchraně. Uvěřili jsme, že ministru Zaorálkovi jde skutečně o řešení problémů, a to nejen těch aktuálních, ale rovněž o prosazení nutných systémových změn.

  V tuto chvíli bychom změnu na postu ministra kultury vnímali jako závažné zklamání důvěry kulturní veřejnosti. V době krize přikročit k výměně ministra, který po celou dobu své činnosti deklaruje, že vzal rezort za svůj a bude o něj bojovat, je hazard. V tuto chvíli jsou kromě aktuální agendy připravována rovněž systémová opatření, jak co se týče fungování ministerstva, tak změny Státní kulturní politiky.

  Apelujeme na Vás, aby ČSSD pod Vaším vedením nebyla stranou, která dá takto razantně najevo, že kultura je na chvostu jejího zájmu. Apelujeme na Vás, abyste půl roku před volbami byl vůči kultuře zodpovědný. Nedovedeme si představit, že jakýkoliv nový ministr bude v této lhůtě schopný účinně převzít veškerou rozpracovanou agendu.

  Zároveň touto cestou apelujeme na ministra Zaorálka, aby pokračoval v přínosné práci, kterou na Ministerstvu kultury započal.

  Děkujeme,

  Rada Asociace nezávislých divadel ČR:
  Štěpán Kubišta, předseda
  Lenka Havlíková, 1. místopředseda
  Jan Žůrek, 2. místopředseda
  Petr Prokop, radní
  Ivo Kristián Kubák, radní

  Poznámka: Dopis ve formátu pdf ke stažení zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. dubna 2021

  Komentáře k článku: Vážený pane předsedo,

  1. DN

   Avatar

   Aktualizace k 12. 4. 2021:
   Situace kolem avizovaných změn ve vedení MK ČR kulturní veřejnost silně znepokojuje! Kontinuita více než roční práce řady profesních organizací, které s MK dosud intenzivně komunikovaly, je ohrožena. Krizový stav trvající řadu měsíců se ministr Zaorálek snažil řešit napříč neziskovým i komerčním sektorem ve spolupráci s MPO. Podařilo se vyjednat celou řadu kroků, záchranných balíčků, kompenzací apod. Naprostá většina organizací si této práce rezortu nesmírně váží. Nebylo to bez chyb, ale jednoznačně s dobrým úmyslem a solidními výsledky.
   Vždy se najdou i nespokojení, je ale smutné, když jsou to subjekty přímo napojené na konkrétní politické strany. V tomto smyslu by kultura měla zůstat a priori apolitickou, nezávislou a svobodnou.

   Ke 14 členským organizacím ITI – platformy scénických umění – se k 12.4.2021 připojily další:
   Česká obec hudební
   Česká asociace festivalů
   český kulturní network NOVÁ SÍŤ
   Česká komora tanečních oborů
   Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků
   Svaz českých knihkupců a nakladatelů
   Rada galerií České republiky
   Sdružení umělců klasiky
   Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů
   Kreativní Česko / #zakreativnicesko
   Spolek Skutek
   Platforma Knihex

   12.04.2021 (17.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,