Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vážený pane ministře!

  Vážený pan

  Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí
  Loretánské náměstí 5
  118 00 Praha 1 – Hradčany

  Vážený pane ministře!

  Na pozvání několika odborových funkcionářů jste v doprovodu poslance Adámka, šéfredaktora Divadelních novin, policejní ochranky a svého volebního štábu (!) navštívil služebním vchodem Národní divadlo ve chvíli, kdy není pro veřejnost otevřeno. V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev.

  Z Twitteru Luboše Zaorálka (zde).

  Ve večerních hodinách jste pak zveřejnil na svém volebním facebooku video, kde uvádíte jednostranné a nepravdivé informace. Neprojevil jste totiž žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu. To vše jste učinil v období složitého jednání s odbory sboru opery a zjevně také na pozvání jejich funkcionáře. Tím jste zasáhl zcela nekorektně do kolektivního vyjednávání. Obešel jste rovněž svého vládního kolegu – ministra kultury.

  Do Národního divadla jste pravidelně zván na všechny premiéry. Je škoda, že pozvání nevyužíváte. Účast člena vlády na představení sluší kterémukoliv divadlu. Schůzku s vámi by uvítali i umělečtí ředitelé souborů, na něž se ve svém videu odvoláváte a kteří s vámi za dobu svého funkčního období nikdy nejednali.

  Z uvedeného je zřejmé, že jste zneužil Národní divadlo k předvolební agitaci. Pokusil jste se navíc vytvořit dojem, že se o věc zajímáte, aniž byste si opatřil dostatečné a relevantní informace.

  Ostře se ohrazujeme proti takovémuto postupu a doufáme, že jde o neprofesionalitu vašeho volebního štábu, a ne o zlý úmysl. Zodpovědnost je ovšem na Vás.

  Umělecká tvorba i umělecké instituce musí být nezávislé a spravovány podle transparentních pravidel. Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!

  V Praze 11. září 2017

  Prof. MgA. Jan Burian, ředitel Národního divadla

  Silvia Hroncová, ředitelka Opery Národního divadla

  Petr Kofroň, umělecký ředitel Opery Národního divadla

  Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu Národního divadla

  Daniel Špinar, umělecký ředitel Činohry Národního divadla

  Ing. Jana Dvořáková, ředitelka Činohry Národního divadla

  Marta Ljubková, šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla

  Ing. Tamara Čuříková, správní ředitelka Národního divadla

  Ing. Václav Pelouch, provozně technický ředitel Národního divadla

  Martin Černý, umělecký ředitel výroby Národního divadla

  MgA. Zdeněk Pánek, výkonný producent festivalu Divadlo, Plzeň

  MgA. Stanislav Moša, ředitel Městského divadla Brno, předseda Asociace profesionálních divadel ČR

  MgA. Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla

  Doc. PhDr. Milan Uhde, dramatik

  Doc. Jan Hančil, rektor AMU

  Jiří Šesták, místopředseda Senátu Parlamentu České republiky

  Tomáš Töpfer, ředitel Divadla Na Vinohradech

  Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno

  Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla

  Michal Lang, ředitel divadla Pod Palmovkou

  Petr Štědroň, ředitel divadla Na Zábradlí

  Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla Liberec

  Ivan Krejčí, umělecký šéf divadla Aréna, Ostrava

  Nicholas Payne, ředitel Opera Europa

  Dadja Altenburg-Kohl, mecenáška umění

  Břetislav Rychlík, vysokoškolský pedagog DAMU, režisér

  Doubravka Svobodová, děkanka DAMU

  Michal Dočekal, režisér

  Petr Zuska, choreograf

  Václav Postránecký, herec

  Jiří Štěpnička, herec

  Vojtěch Dyk, herec a zpěvák

  Eva Salzmannová, herečka a vysokoškolský pedagog

  David Prachař, herec

  David Matásek, herec

  Filip Rajmont, herec

  Filip Kaňkovský, herec

  Radúz Mácha, herec

  Nikola Márová, první sólistka Baletu Národního divadla

  • Autor:
  • Publikováno: 11. září 2017

  Komentáře k článku: Vážený pane ministře!

  1. DN

   Profilový obrázek

   Reakce ministra Zaorálka,
   jak ji dnes v 10 hodin zveřejnil na svém twitterovém účtu:

   1/3 K otevřenému dopisu ND: Minulý týden jsem se setkal se všemi odboráři, kteří se na mě obrátili kvůli jednání o zvýšení platů…
   2/3 …Výsledkem těchto vyjednávání je zvýšení platů státních zaměstnanců, a to i v kulturní sféře. Pokud v ND panuje nějaký konflikt,…
   3/3 …nechtěl jsem ho eskalovat, spíš jsem ho chtěl pomoci uklidnit.

   Viz: https://twitter.com/ZaoralekL

   11.09.2017 (23.02), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Josef Herman

   Josef Herman

   Prohlášení Josefa Hermana, šéfredaktora Divadelních novin:

   V úterý mi odborář Jakub Hrubý
   nabídl zúčastnit se jednání s poslancem Františkem Adámkem a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem v Národním divadle. Přijal jsem, neboť se děním v ND zabývám skoro 30 let, a právě o Adámkových aktivitách jsem psal do DN č.14, chtěl jsem tedy získat informace a pak referovat v Divadelních novinách. Až na místě jsem se dozvěděl, že se schůzky nezúčastní ředitel Jan Burian ani nikdo z vedení ND, ale že o akci vědí a povolili ji.
   Odboráři nejprve ministra zavedli na dvě zkoušky, kde jsem přihlížel s nedobrým pocitem, neboť do zkoušek se podle mého vstupovat nikdy nemá. Na jevišti ND jsem se pozdravil s režisérem Dominikem Benešem, podruhé jsem zůstal stát jen ve dveřích orchestrální zkušebny. Z reakce přítomných umělců, včetně šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka, bylo zřejmé, že ministra očekávali.
   Poté jsem se zúčastnil jednání odborářů s ministrem a poslancem, na které dorazil také náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek. V několika vstupech do debaty jsem korigoval některá tvrzení odborářů, kteří odlišný názor tolerovali.
   Rozhodně odmítám, že bych podporoval jakékoli odborářské požadavky, natož předvolební kampaň sociálních demokratů, ani jedna strana to také po mně nepožadovala a nezaznamenal jsem takové tendence ani v diskusi, u které jsem byl. Proto protestuji proti formulaci, že jsem ministra „doprovázel“ – nezakládá se na pravdě a není fér. Chápu ji jako odvetu za mou opakovanou polemiku s vedením ND, zvláště operních souborů. Způsob, jakým jsem s případem spojován, proto odmítám. Stručnější podobu tohoto prohlášení jsem také druhý den zavěsil na svou FB stránku, kde vyvolalo diskusi.
   Politické zásahy do života uměleckých institucí, jak je snad známo a jak mohu doložit mnoha články i konkrétními činy, dlouhá desetiletí kritizuji a navrhuji způsoby, jak jim zamezit.

   11.09.2017 (23.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

   Profilový obrázek

   Odborové organizace
   spojené s Národním divadlem se ohradily proti kritikům nedávné návštěvy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v divadle. Veřejný dopis jako „mediální kampaň“ proti Zaorálkovi odsoudili předsedové divadelníků, unie profesionálních zpěváků i hudebníků divadla a Státní opery či odborů umělecko-technických zaměstnanců. „Mediální kampaň kolem návštěvy ministra Zaorálka považujeme za hrubě účelový akt, který má za cíl dehonestovat úlohu odborových organizací,“ napsali ve svém prohlášení odeslaném agentuře ČTK.
   Předseda Unie profesionálních zpěváků jí oznámil, že pod prohlášením jsou podepsáni zástupci všech odborů kromě činohry, takže zastupují zhruba 97 procent zaměstnanců divadla.
   Odboráři tvrdí, že otevřený dopis šéfů divadel měl odvést pozornost od ochrany sociálních práv a zlepšení podmínek zaměstnanců. „Zpolitizování samotného aktu návštěvy člena vlády dokládá dlouhodobou snahu zaměstnavatelů, v tomto případě divadel, o potlačení odborových organizací jako rovnocenného partnera,“ uvedli zástupci odborů. Zaorálkovu návštěvu považují za snahu ministra vést dialog s řadovými zaměstnanci.
   Jakub Hrubý, předseda základní organizace Unie profesionálních zpěváku ČR v Národním divadle, ČTK potvrdil, že „Zaorálek přišel do divadla na pozvání odborů“. Sboristé Národního divadla, kteří vyhlásili 8. června stávkovou pohotovost, se dosud nedohodli s vedením na kolektivní smlouvě. Bude-li jednání neúspěšné, jsou odboráři připraveni ke stávce, informoval ČTK Hrubý. Spor se týká asi šesti desítek lidí, divadlo má víc než 1300 zaměstnanců.

   /Více k celé věci zde: http://www.divadelni-noviny.cz/vazeny-pane-rediteli-vazeni-signatari /

   19.09.2017 (2.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,