Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Varšavská setkávání 2016 (No. 4)

  K oslavám čtyřstého výročí (23. dubna 2016) úmrtí Williama Shakespeara se přidává také Varšava. Na náměstí Defilad u Dramatického divadla byla umístěna instalace scénografa Jerzyho Juk-Kowarského Szekspir.spacer zobrazující loutku Shakespeara v renesančním oblečku balancující na špagátku nad malou zeměkoulí, pod níž v prachu leží snad kostra a maska, celé za skleněným trojhranem. Instalace by měla symbolizovat rozsah Shakespearova vlivu na celém světě i po čtyřech staletích.

  Jerzyho Juk-Kowarského Szekspir.spacer. FOTO KASIA CHMURA-CEGIELKOWSKA

  Jerzy Juk-Kowarski: Szekspir.spacer. FOTO KASIA CHMURA-CEGIELKOWSKA

  Ten jsou patrný i v Polsku… V rámci festivalu mohou diváci zdarma navštívit přenosy Teatru Telewizji a zhlédnout tak například jeho Julia Césara, Macbetha, Othella, Richarda III., Zkrocení zlé ženy nebo Romea a Julii.

  Szekspirowskie kolo fortuny. FOTO archiv

  Szekspirowskie kolo fortuny. FOTO archiv

  Na náměstí Defilad se objevilo ještě černobílé Szekspirowskie koło Fortuny, kterým si každý mohl otočit a přečíst si „svoji“ větu ze Shakespeara. Kolo shakespearovského štěstí lákalo již z dálky. Údajně symbolizuje nepředvídatelnost lidského osudu. Je popsáno několika Shakespearovými citáty a každý by si měl svůj vylosovaný citát zapamatovat a řídit se jím.

  Szekspor.plakaty. FOTO autorka

  Szekspir.plakaty – katalog k výstavě. FOTO autorka

  Hojně navštěvovanou je i výstava plakátů na téma Shakespeare – Szekspir.plakaty. Malá síň v Dramatickém divadle pojala 23 plakátů vytvořených v Polsku v letech 1961 – 2005. Kurátorem výstavy je Krzysztof Dydo, zakladatel Galerie plakátů v roce 1985 v Krakově. Dnes je to jediná instituce zabývající se výhradně polskými divadelními plakáty. Dnes skýtá několik tisíc kusů. Všechny ve Varšavě vystavené shakespearovské plakáty byly zapůjčeny právě z této Dydovy Galerie. Pro návštěvníky divadla je expozice zdarma.

  ///

  Předchozí díly na i-DN:

  Varšavská setkávání 2016 (No. 1)

  Varšavská setkávání 2016 (No. 2)

  Varšavská setkávání 2016 (No. 3)


  Komentáře k článku: Varšavská setkávání 2016 (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,