Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zahraničí

  Varšavská setkávání 2016 (No. 1)

  Mezinárodní divadelní festival Warszwskie spotkania teatralne letos již po třicáté šesté připravil třináct dní bohatého programu z domácích scén i ze zahraničí. Varšava ožívá od 14. dubna 2016 nejen představeními pro dospělé, ale zařazeno je i tzv. małe warszawske spotkania pro děti. Zcela zdarma pak diváci mohou navštívit celkem osm záznamů Shakespearových her Teatru Telewizji či zhlédnout výstavu plakátů na téma Shakespeare od známých polských umělců, například Jana Lenicy, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego nebo Jana Sawki. A mnoho dalšího.

  warszawskich-spotkan-teatralnych-logo-big

  Soubor Litevského Národního divadla ve Vilniusu představil první představení festivalu, inscenaci Plac bohaterów (Náměstí Hrdinů) od Thomase Bernharda v režii uznávaného polského režiséra Krystiana Lupy. Představení bylo situováno do prostoru Expa XXI Warszawa – moderní stavby pro různé druhy kulturních akcí v centru města.

  FOTO D. MATVEJEVAS

  FOTO D. MATVEJEVAS

  Ještě před samotným vstupem do sálu diváky přivítal surový studený prostor rozlehlé haly doplněný o hru tmy a modravého světla s projekcí fotek a upoutávek na festival. Následně i scéna, znázorňující prázdný byt po zemřelém profesoru Josephu Schusterovi, uvěznila návštěvníky v dalším nezabydleném prostoru s fotoprojekcemi a minimalistickými kulisami a vtáhla je do atmosféry smutku a nespokojenosti Rakouska roku 1938 po dokončení anexe Hitlerem. Čtyřhodinové představení vysílalo do převážně polského publika jednu aktuální větu za druhou, jelikož současná polská vláda dokázala v zemi výrazně rozproudit emoce a samozřejmě i jakákoli zmínka o církvi má dnes v Polsku výraznou odezvu. Text ze začátku osmdesátých let minulého století rezonoval více, než by se očekávalo. Na konci se představení dostalo bouřlivých ohlasů.

  na graficie

  ///

  Více o festivalu zde:

  http://www.warszawskie.org/

  https://www.facebook.com/33WST/?fref=ts

  ///

  O litevské inscenaci Krystyana Lupy Náměstí Hrdinů jsme psali v DN 19/2015:

  Divadlo v evropském pohraničí

   


  Komentáře k článku: Varšavská setkávání 2016 (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,