Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  V Minoru se uhnízdí loutky z celé republiky

  Přelet nad loutkářským hnízdem je každoroční loutkářský svátek, který na jeviště pražského Divadla Minor přivádí profesionální, studentské i amatérské divadelní soubory z celé České republiky. Letošní ročník se koná od pátku 2. do neděle 4. listopadu 2018 a přináší inscenace pro všechny věkové kategorie.

  Již 28. ročník přehlídky toho nejlepšího, co se na české loutkářské scéně během poslední divadelní sezóny událo, přinese divákům celkem 17 inscenací nejen z Prahy, ale i z Brna, Plzně, Hradce Králové, Kladna či Žamberku. Přelet nad loutkářským hnízdem tradičně propojuje svět profesionálních a amatérských loutkářů. Vedle inscenací zavedených divadelních domů jako je například hradecké Divadlo DRAK nebo plzeňská Alfa se v rámci programu představí i laureáti festivalu Loutkářská Chrudim ze ZUŠ Petra Ebena se svou úspěšnou inscenací Šťastný princ či dnes již kultovní soubor Loutkového divadla V Boudě. Své zastoupení budou mít v programu i studenti Katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU.

  Pořadatelé přehlídky – Spolek pro vydávání časopisu Loutkář a České středisko UNIMA – se při skladbě programu přehlídky snažili nabídnout divákům co nejširší paletu různých přístupů k loutkovému divadlu. Ve třech dnech budou mít diváci možnost navštívit inscenace navracející se k tradičnímu, sousedskému loutkovému divadlu (Johan doktor Faust, No, to dá rozum…), modernizující klasickou předlohu (iOtesánek) nebo založené na využití projekcí (Bílý tesák). Na programu se objevují velké výpravné inscenace (Pinokio) i loutkové one-man-show (Mauglí), stejně jako inscenace pro batolátka (Moment!), děti předškolního i školního věku, teenagery a dospělé.

  Program festivalu.

  Bohatý program doplní také dílny pro veřejnost, v rámci kterých si budou moci malí i velcí návštěvníci pod vedením Eriky Čičmanové a dalších lektorek Studia DAMÚZA vyrobit vlastní loutku z přírodních materiálů anebo zkusit sehrát svůj vlastní dramatický kus na Loutkovišti divadla Waxwing company. Přehlídka bude tradičně zakončena udělením putovní ceny Erik, jejímž autorem je Jaroslav Doležal, a která náleží nejlepší loutkářské inscenaci uvedené v předchozí sezóně.

  Program festivalu naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2018

  Komentáře k článku: V Minoru se uhnízdí loutky z celé republiky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,