Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Už máme, co jsme chtěli?

  Již tento pátek vypukne v Divadle pod Palmovkou třetí ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest. Od 19. do 28. října festival nabídne to nejlepší ze středoevropského divadla: v pražské Libni přivítá divadla z Estonska, Maďarska, Německa a Polska.

  Palm Off Fest 2018 nabídne inscenaci Revoluce estonského Teatru NO99, 99 slov pro prázdnotu tallinnského centra Kanuti Gildi SAAL, inscenaci Spravedlnost varšavského souboru Teatr Powszechny a také jednu z posledních inscenací režiséra Olivera Frljiće, tentokrát ve spolupráci s berlínským Maxim Gorki Theater, nazvané GOЯKI: Alternativa pro Německo?. Českou scénu budou zastupovat inscenace Divadla pod Palmovkou: Něco za něco v režii Jana Klaty a Pusťte Donu k maturitě!. Součástí programu bude opět přehlídka nejzajímavějších dokumentů, diskuse s tvůrci, speciální debata i semináře. Zastřešujícím tématem třetího ročníku se stalo heslo Už máme, co jsme chtěli?.

  Teatr NO99: Revoluce. Foto Ojasoo

  Palm Off Fest se profiluje nejen teritoriálně (středoevropské divadlo), ale také dramaturgicky. V loňském ročníku se tématem festivalu stal stav demokracie ve visegrádských zemích. Tomuto tématu se věnovala nejen samotná festivalová představení, ale také hojně navštěvované diskuse s tvůrci a odborníky. K reflexi současného politického, společenského a kulturního stavu střední Evropy se vracíme i v dramaturgickém zaměření třetího ročníku. Chceme ji však posunout dále a nahlédnout z jiného úhlu, říká ředitel festivalu a Divadla pod Palmovkou Michal Lang.

  Teatr Powszechny: Spravedlnost. Foto Teatr Powszechny

  V letošním roce si ve střední Evropě připomínáme řadu výročí: rozpad habsburské monarchie a vznik nových středoevropských států, zánik první československé republiky a vznik druhé republiky, komunistický převrat 1948, pokus o reformu státního socialismu v 1968 a v neposlední řadě také výročí definitivního zániku Československa a vznik samostatné České republiky. Všem těmto výročním se věnuje dramaturgické zacílení letošního Palm Off Festu. Chceme se na tyto události podívat prizmatem naší současnosti a položit si otázky, v jakém politickém, společenském a kulturním stavu se dnes střední Evropa nachází, uvádí dramaturg festivalu Jan Jiřík.

  Maxim Gorki Theater: GOЯKI: Alternativa pro Německo? Foto Ute Langkafel

  V rámci letošního ročníku se v sobotu 20. října uskuteční také speciální diskuse, která pod titulním názvem Už máme, co jsme chtěli? pozve k reflexi politického, společenského a kulturního stavu ve střední Evropě osobnosti z České republiky a Polska. Na festivalovém programu se i letos objeví diskuse s tvůrci či reprezentativní výběr nejzajímavějších dokumentárních filmů. Pro festival jej připravil KineDok Institutu dokumentárního filmu a veřejnosti je přístupný zdarma. Palm Off Fest se letos stal partnerem projektu Institutu umění – Divadelního ústavu PACE.V4: Putovní konference DRAMplan 2018. Během víkendu 20. – 21. října se v rámci libeňského festivalu uskuteční mezinárodní setkání patnácti českých i zahraničních divadelníků, kteří se budou zabývat divadlem jako veřejnou institucí a její společenskou činností a odpovědností.

  Více informací o festivalu, program a předprodej vstupenek je k dispozici na www.palmofffest.cz.

  /Z tiskové zprávy festivalu pro i-DN zpracovala KK/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. října 2018

  Komentáře k článku: Už máme, co jsme chtěli?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,