Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Up and Down Ost-ra-var 2013: Ladislav Vrchovský

  Ost-ra-var 2013, středa 27. 11., den první: všechno začíná Shakespearovým Snem noci svatojánské v režii Petera Gábora v podání činohry Národního divadla moravskoslezského. A zatím nikdo netuší, že právě začíná letošní žhavý ostravský divadelní týden.

  Petra Lorencová a Aleš Bílík FOTO Radovan Šťastný

  Petra Lorencová a Aleš Bílík FOTO Radovan Šťastný

  Efektní podívaná, plno zajímavých nápadů, jeden z Elfů v podání Lady Bělaškové skvěle tančící cosi jako electric boogie, sférický velký kruh zavěšený v prostoru připomínající mezihvězdnou loď z filmu Blízká setkání třetího druhu, kostýmy plné barev, skvělá hudební partitura k inscenaci z pera Vladimíra Franze, a přesto všichni po zhlédnutí kladou stejnou otázku: o čem se to hraje?

  Následují Gogolovi Hráči v Komorní scéně Aréna a hned je tu naprostý protipól. Josef Herman prohalušuje: Děkuji Aréně za to, že nás zbavila jedné modly. Dodnes jsme si mysleli, že kultovní Hráči z Činoherního klubu s Jiřím Kodetem a Josefem Abrhámem jsou nepřekonatelní. Dnes už si to nemyslíme.

  A v zápětí přichází jeden z největších propadáků festivalu – Anouilhovo Pozvání na zámek v režii Petera Gábora. Tedy upřímně: v kůži šéfa činohry NDM a režiséra této inscenace bych po tomto představení rozhodně být nechtěl…

  Závěr prvního dne patří opět Komorní scéně Aréna a Dezertéru z Volšan v režii Ivana Krejčího. Výsostné heretcví opět slaví úspěch.

  René Šmotek, Marek Cisovský, Tereza Cisovská, Jan Kavka j.h. FOTO ARCHIV KS Aréna

  René Šmotek, Marek Cisovský, Tereza Cisovská, Jan Kavka j.h. FOTO ARCHIV KS Aréna

  A tak to vypadá v průběhu celého týdne. Nesmlouvavé publikum rekrutující se ze studentů herectví, divadelní vědy, literatury reaguje nesmiřitelně na každou sebemenší nepovedenost na jedné straně a bezbřehým obdivem k vynikajícím inscenacím a povedeným představením na straně druhé. Bohužel odsudky jsou příliš ostré – zejména pro některé herce z činohry NDM, a tak už po prvním semináři padají slova o zrušení celého festivalu.

  Čtvrtek 28. 11. přináší inscenaci hry Billyho Roche Slož mě něžně v režii Janusze Klimszy a začíná se rodit herecká hvězda Ost-ra-varu. A zdá se, že nejen Ost-ra-varu. Vynikající výkon tu totiž podává Veronika Lazorčáková, která na sebe upozornila už ve Snu noci svatojánské v roli Hermie. A režisér Gábor dokazuje, že posílat ho někam mimo divadelní dění je předčasné, jeho režie hry Martina Walsera Smrtihlav je jistě zajímavým počinem.

  Třetí den, pátek 29. 11., a absolutní vrchol festivalu: Ruská zavařenina Ludmily Ulické v režii Ivana Rajmonta a v podání souboru Komorní scény Aréna přináší zážitek, na který se nezapomíná. Nicméně večer přichází téměř skandál: v průběhu naprosto nepřijatého představení inscenace Tristan a Isolda, kterou s herci NDM nastudoval Janusz Klimsza, se část publika neudrží a hlasitě se směje scénám, které mají být v představě inscenátorů spíše tragické. Debaty o tom, zda-li je takové chování hodno vysokoškolských adeptů herectví či divadelní vědy, neberou konce celou noc. Vášně vřou, až hrozí i fyzické násilí… A v zápětí přichází další vrchol festivalu – Jacksonův Můj romantický příběh v nastudování Divadla Petra Bezruče s výbornou režií Daniela Špinara. Inscenace rezonující s problémy dnešních dvacetiletých a třicetiletých. Nesmírně aktuální.

  Aby těch zvratů nebylo dost, hned další den ráno, v sobotu 30. 11., předvede Divadlo Petra Bezruče Krále Leara s Norbertem Lichým v hlavní roli. Skvělý herec ovšem marně bojuje za pomoci všeho co umí s překážkami, které mu pod nohy naháže režie Jiřího Pokorného. Na samý konec pak Veronika Lazorčáková v roli Eržiky v Gáborově Baladě pro Banditu potvrzuje nejlepší ženský herecký výkon festivalu. A když jí hold složí k nohám i vždy nesmlouvavě kritický Josef Herman, je gratulace na místě.

  Tereza Vilišová a Ondřej Brett FOTO TOMÁŠ RUTA

  Tereza Vilišová a Ondřej Brett FOTO TOMÁŠ RUTA

  Z celého Ost-ra-varu vychází vítězně Komorní scéna Aréna. Nicméně debaty o smyslu tohoto festivalu neutichají ani dva týdny po jeho konci… Takže: uvidíme.


  Komentáře k článku: Up and Down Ost-ra-var 2013: Ladislav Vrchovský

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Ladislav Vrchovský
   mi stále nemůže přijít na jméno, ale zdá se, že už jsou na tom stejně i kolegové editoři tohoto příspěvku…

   10.12.2013 (21.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Chybička se vloudí
   i v lepších rodinách. Sorry, Josefe Hermane s jedním n – opraveno.
   🙂

   10.12.2013 (21.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,