Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Týden nabitý novým cirkusem!

  Sedmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvádí od 9. do 15. února sedm progresivních souborů a umělců. Představí tajemný a dechberoucí bytový cirkus kanadské dvojice Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, výjimečnou osobnost současné novocirkusové scény Belgičana Alexandera Vantournhouta, odvážnou trojici francouzských komiků a akrobatů La Mob à Sisyphe, multižánrového nizozemského umělce Monkiho, který kloubí akrobacii na dvojité čínské tyči s divadlem, živou hudbou a mluveným slovem. Zaměří se i na současnou českou a slovenskou scénu. Festival vyvrcholí výjimečným zážitkem legendárního žongléra Jaye Gilligana v magické show How to Welcome the Aliens?. Žonglérská hvězda povede v rámci festivalu také dvoudenní žonglérský workshop, ve kterém představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Týden plný absurdního humoru, neuvěřitelných artistických kousků, bláznivých nápadů a risku se uskuteční na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec, Kasáren Karlín a v prostředí soukromého bytu na Praze 2.

  Výjimečné zážitky letošního ročníku slibují představení zahraničních souborů. V zahajovací den 9. února se poprvé představí průkopníci bytového cirkusu, kanadský pár Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, kteří pozvou odvážné diváky na návštěvu do soukromého bytu a nechají je nahlédnout do svého každodenního intimního života. “Kanadská performance Se Prendre je exkluzivním zážitkem pro malý počet diváků, i proto ji uvedeme na festivalu hned desetkrát,” prozradila umělecká ředitelka festivalu Šárka Maršíková. V Paláci Akropolis odstartuje festival vtipná francouzská skupina akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe, kterou spojuje touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní, poetický humor. Tři mladíci si ve svém debutu Huitiéme jour hrají se vším, co je obtížné a nebezpečné, i proto je jejich prvotina plná zvratů, komediálního humoru a brilantní akrobacie.

  Na Cirkopolis se vrací výrazná osobnost současného cirkusu, belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, pro kterého je charakteristické mísení tanečních a akrobatických principů. V novince Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla. Na jevišti říkáme Charmsův text rusky, anglicky a v Praze ho budeme říkat i česky. Tato kombinace jazyků nám slouží k vytvoření nového druhu jazyka. Charmsova báseň Red Haired Men představuje muže, který o vše přišel, celou svou identitu – o své končetiny a dokonce i ústa. Tato postava tak postupně mizí, až se úplně vytrácí, říká Vantournhout. Sólové představení Static progresivního nizozemského performera Benjamina „Monkiho“ Kuitenbrouwera kombinuje akrobacii na dvojité čínské tyči s živou hudbou, divadlem a mluveným slovem a vypráví poetický příběh obyčejného kluka. Na závěr festivalu čeká diváky mimořádná show s žonglérskou legendou Jayem Gilliganem. Vystupoval ve 34 různých zemích, ovlivnil generaci současných žonglérů, cestoval se sólovým vystoupením a spolupracoval se soubory jako jsou Cirkus Cirkör a Cirque du Soleil. Nedávno vydal knihu o současném žonglování s názvem 5 Catches. Společně se žonglérem Ericem Longequelem vystupují v Praze s projektem Cie Ea Eo v magické show How to Welcome the Aliens?, ve které připraví zábavný uvítací ceremoniál pro mimozemšťany, kteří právě přistáli na Zemi.

  Cirkopolis se tradičně zaměřuje i na současnou česko-slovenskou novocirkusovou scénu. V absolventském představení Nivó nejtalentovanějšího slovenského závěsného akrobata Daniela Kvašňovského je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy. Experimentální očista těla i ducha se uskuteční v prostorách kasárenského Bazénu v pohybové site-specific inscenaci Lavabo české umělecké trojice Stárková, Blaha, Menoušek. Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo dokonce v jeho koprodukci.

  ///

  Kompletní program naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. února 2020

  Komentáře k článku: Týden nabitý novým cirkusem!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,