Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  …Tři tečky před námi, tři tečky po nás…

  Jubilejní 30. ročník festivalu …příští vlna/next wave… s podtitulem setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy, se uskuteční 20.–28. 9. v Praze a 5.–8. 10. v Brně. Festival své výročí oslaví také vydáním publikace Tváře alternativy.

  Jubilejní 30. ročník festivalu …příští vlna/next wave… s podtitulem setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy, se uskuteční 20.–28. 9. v Praze a 5.–8. 10. v Brně. Foto: archiv festivalu

  Motto letošního ročníku zní …Tři tečky před námi, tři tečky po nás… A odkazuje ke třicátému výročí festivalu, minulosti i budoucnosti alternativy a samozřejmě i našemu nepokojnému bytí, jelikož nebudou chybět angažované divadelní projekty, které postihnou témata lidské svobody a konečnosti. Na festival se vrací herojové alternativy, tedy umělci, kteří na festivalu pravidelně vystupovali nebo byli na něm poctění – například performeři Alex Švamberk, Petr Váša, Petr Nikl, Káča Olivová, ka3ka3, Ondřej Macl, divadelní uskupení Pomezí, Krutý krtek, Divadlo na cucky, Společnost doktora Krásy, Teď nádech a leť a Pulsar či solitéři jako je herečka a zpěvačka Hana Frejková, fotograf Bohdan Holomíček, skladatel Vladimír Franz či písničkáři Člověk krve a Inženýr Vladimír.

  Tradiční udílení Poct za alternativní umění šesti osobnostem či projektům se bude konat 22. 9. v 19.30 v sále divadla Komedie. Koncept slavnostního večera připravil držitel Pocty Osobnost roku 2008, Jan Komárek, který si přizval desítku hudebníků a tanečníků, aby vytvořili labyrint pomíjivých zvuků a obrazů, v němž přijmou naše poctěné umělce. Tento večer bude také pokřtěna kniha Tváře alternativy, ve které naleznete 77 medailonků osobností (nejen divadelní) alternativy, 11 profilových rozhovorů, studii Jana Motala a více než 200 fotografií, které mapují desetiletí české umělecké alternativy. Editorkou knihy je Lenka Dombrovská a grafickou úpravu provedl Roman Černohous. Lenka Dombrovská o knize prozradila: Tvorba umělců, které představujeme, sahá i před rok ’89, což způsobilo především zařazení umělců z kategorie Živoucí poklad. Takže naše nastínění možností především divadelní alternativy nakonec zahrnuje asi půl století – od cca 70. let dvacátého století do 20. let jednadvacátého století. Základem je ale pořád – především české a především divadelní – alternativní umění posledních třiceti let. Jenže to nevzniklo z ničeho a nepřechyluje se do ničeho, o té neuzavřenosti umělecké tvorby ostatně svědčí i název festivalu …příští vlna/next wave… Tři tečky před námi a tři tečky po nás.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. srpna 2023

  Komentáře k článku: …Tři tečky před námi, tři tečky po nás…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,