Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Akcent na dokument v Praze a Plzni

  Od 20. listopadu se v pražském Divadle Archa v rámci festivalu Akcent představí přední zahraniční a domácí tvůrci, kteří se věnují dokumentárnímu divadlu. Festival expanduje i mimo Prahu – tři představení z programu se letos odehrají i v Plzni v rámci Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury.

  Akcent_newsl_600x300-Dar14

  Osudy protagonistů a obětí vlády vojenské junty v Argentině, návod k přípravě pizzy v izolované Severní Koreji, konfrontaci berlínských dcer a matek, ale i příběhy obyvatel malého východočeského města Kostelce nad Orlicí, hospodskou tancovačku či pět autentických pohledů na život na sídlišti Černý most… Vybíráme tvůrce, kteří usilují o bezprostřední a nealegorickou reflexi společenského dění, aktuálně například otázku života před válkou a po válce, říká ředitelka festivalu Jana Svobodová.

  Příspěvkem k tomuto tématu bude filmový dokument o divadelním představení režiséra Milo Rau nazvaný Hate Radio, který festival otevře. Hate Radio pojednává o tom, jak se program rozhlasového vysílání plný pop-music, sportovních přenosů a zpráv mění v laboratoř rasistické ideologie, přibližuje Svobodová. Na projekci naváže diskusní fórum Před válkou a po válce o roli kultury a umění v době válečného nebezpečí i možnostech vyrovnání s traumatickou historií.

  Kim Hwang. FOTO archiv

  Kim Hwang. FOTO archiv

  Mezi objevy a očekávané vrcholy letošního Akcentu patří hostování korejského vizuálního umělce a aktivisty Kima Hwanga. Jeho filmově-divadelní performance Pizza pro národ (Pizza for the people) napoví jak naučit Severokorejce péct si vlastní pizzu, ale i způsob jak lze prostřednictvím čínských pašeráků nabourat kulturní bariéry jedné z nejvíce izolovaných zemí současnosti, Severní Koreje.

  Berlínský tvůrčí kolektiv She She Pop přiváží na festival hit letošní berlínské divadelní sezóny, který vytvořili spolu se svými matkami – inscenaci Jarní oběti (Svěcení jara). Oblíbený soubor se do Divadla Archa vrací potřetí – tentokrát s otázkou ženské oběti v rodině a ve společnosti. Inscenace vznikla v koprodukci Divadla Archa a obě reprízy jsou uváděny ve spolupráci s dalším koproducentem, Pražským divadelním festivalem německého jazyka.

  Lola Arias. FOTO archiv

  Lola Arias. FOTO archiv

  Na festival Akcent se v letošním roce vrací i argentinská scenáristka, režisérka a hudebnice Lola Arias, která proslula mimo jiné spoluprácí se členy Rimini Protokoll. Uvede inscenaci Můj život potom / Mi vida después. Diváci budou moci porovnat osudy protagonistů a obětí vlády vojenské junty v Argentině očima jejich dětí, dnešních třicátníků. Podobně jako v chilském představení Rok, kdy jsem se narodil, který uvedl Akcent loni, i zde šest účinkujících, narozených v sedmdesátých a na počátku osmdesátých let, rekonstruuje mládí svých rodičů z fotografií, dopisů, magnetofonových pásků, použitého oblečení, příběhů a zapadlých vzpomínek. Můj život poté se pohybuje na hranici reality a fikce. Je pokusem o setkání dvou generací na křižovatce národních dějin a soukromých příběhů, říká Jana Svobodová.

  Festival Akcent vytváří prostředí pro nová setkání a umožňuje kombinovat zkušenosti umělců z různých konců světa od Argentiny po Koreu, doplňuje Svobodová. Příležitost k setkání a tvůrčí výměně nabídne i kulatý stůl Manipulace v dokumentárním filmu/manipulace v dokumentárním divadle – o etických hranicích při práci s autentickými protagonisty za účasti filmových a divadelních dokumentaristů.

  Lidé se mění, dechovka zůstává. FOTO archiv Vosto5

  Lidé se mění, dechovka zůstává. FOTO archiv Vosto5

  Lidé se mění, dechovka zůstává zní podtitul inscenace Dechovka, kterou na základě skutečných poválečných událostí v Dobroníně na Jihlavsku vytvořil Jiří Havelka a Karel F. Tománek s více než dvaceti pěti herci, hudebníky a tanečníky. Diváci usazení v sále Baráčnické rychty prožijí historii doslova na vlastní kůži. Dechovka byla oceněna jako nejlepší inscenace v kategorii Alternativní divadlo v Cenách Divadelních novin.

  Z vlastní produkce uvede Divadlo Archa představení vadí-nevadí.cz Jany Svobodové a Philippa Schenkera, jež vznikalo skoro dva roky v Kostelci nad Orlicí. V tomto malém východočeském městě vedle sebe žijí tři společenství, čeští starousedlíci, Romové a cizinci v místním uprchlickém táboře. Tým divadla spolu s reprezentanty všech těchto skupin vytvořil emotivní divadelní obraz života v obyčejném městě. Po představení následuje debata pořádaná ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

  Akcent zavede diváky i na pražské sídliště Černý most. Projekt Barbory Schneiderové Sídliště z plechu, v němž účinkují lidé, jejichž domovem jsou ulice a paneláky, nabídne pět různých pohledů na život na předměstí.

  Alex Švamberk a Jaromír Švamberk: Nasazen v Koreji / Zapomenutá válka a Čechoslováci, Gutenberg 2013.

  Alex Švamberk a Jaromír Švamberk: Nasazen v Koreji /
  Zapomenutá válka a Čechoslováci, Gutenberg 2013.

  Českým příspěvkem k tématu Severní Koreje bude multimediální scénická montáž Alexe Švamberka Akce K, jež je založena na osobních vzpomínkách autorových rodičů a dalších pamětníků, kteří se účastnili mírové mise po skončení korejské války.

  V prostorách Divadla Archa bude divák moct během festivalu navštívit unikátní instalaci Souvenir shop 2 výtvarnice Elišky Vrbové. Instalace, která funguje jako juke box, nabídne namísto oblíbeného songu pamětnická vyprávění kladenských horníků nebo krušnohorských babiček.

  Kapela s příběhem Allstar Refjúdží Band uzavře festival tancovačkou. Hudební aranže Michaela Romanyshyna mají v kontrastu k textům písní a k osudům jejich autorů razanci, která jistě nenechá nikoho v klidu sedět.

  ///

  Festival AKCENT 2014
  Pátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla
  20. – 30. listopadu 2014
  Praha – Divadlo Archa/Plzeň – KC Peklo

  Akcent-poster

   

  PROGRAM

  pátek 21. listopadu — 19.00 — projekce
  Milo Rau / International Institute of Political Murder — Radio nenávisti / Hate Radio (Švýcarsko / Německo)
  (filmový dokument o divadelním představení)

  pátek 21. listopadu — 20.30 — debata
  Před válkou a po válce – diskusní fórum

  sobota 22. a neděle 23. listopadu — 20.00 — divadlo
  Lola Aria  – Mi vida después / Můj život potom (Argentina)

  pondělí 24. a úterý 25. listopadu — 20.00 — divadlo – video
  Kim Hwang – Pizza pro národ / Pizzas for the People (Jižní Korea)

  úterý 25. listopadu — 10.00-14.00 — debata
  Manipulace v dokumentárním filmu/manipulace v dokumentárním divadle – diskusní kulatý stůl

  středa 26. a čtvrtek 27. listopadu — 20.00 — divadlo
  Jarní oběti (Svěcení jara) – v podání She She Pop a jejich matek (Německo)
  Uvádí Festival Akcent a Pražský divadelní festival německého jazyka

  čtvrtek 27. listopadu — 17.30 — divadlo
  Ava´n´Garde/ Alex Švamberk — Akce K

  čtvrtek 27. listopadu — 20.00 — Baráčnická rychta — divadlo
  Jiří Havelka, Karel František Tománek, Vosto5 – Dechovka

  pátek 28. listopadu — 20.00 — divadlo, debata
  Jana Svobodová, Philipp Schenker, Divadlo Archa – vadí–nevadí.cz / Kdo je srab a kdo hrdina?

  sobota 29. listopadu — 19.00 — divadlo
  Barbora Schneiderová, Storyteling CZ, Plechárna Černý Most — Sídliště z plechu

  sobota 29. listopadu — 20.00 — hudba
  Allstar Refjúdží Band — Kapela s příběhem / Tancovačka Akcentu

  SOUVENIR SHOP 2 interaktivní instalace Elišky Vrbové a Renaty Malé
  Umístěno ve foyer divadla po celou dobu festivalu.

  ///

  Akcent-plzen_logo

  Plzeň 2015 – Evropské hlavní město Evropy

  čtvrtek 20. listopadu — 19.30 — Plzeň, KC Peklo — divadlo – video
  Kim Hwang – Pizza pro národ / Pizzas for the People (Jižní Korea)

  čtvrtek 27. listopadu — 19.30 — Plzeň, KC Peklo — divadlo
  Barbora Schneiderová, Storyteling CZ, Plechárna Černý Most – Sídliště z plechu

  neděle 30. listopadu — 19.30 — Plzeň, KC Peklo — divadlo
  Jana Svobodová, Philipp Schenker, Divadlo Archa – vadí-nevadí.cz / Kdo je srab a kdo hrdina?

  Více informací: www.plzen2015.cz

  ///

  Ukázky z představení:

  Kim Hwang: Pizza pro národ / Pizzas for the Peoplehttp://vimeo.com/8224229
  Lola Arias: Můj život potom / Mi vida despuéshttps://vimeo.com/47814295
  She She Pop: Jarní oběti (Svěcení jara) / Frühlingsopfer – aufgeführt von She She Pop und ihren Mütternhttps://www.youtube.com/watch?v=iy92BecM_Pw
  Jiří Havelka, Karel F. Tománek: Dechovkahttp://vimeo.com/89631328
  Barbora Schneiderová, Storytelling CZ, Plechárna Černý most: Sídliště z plechu – https://www.youtube.com/watch?v=1NDwp5_cS8k

  • Autor:
  • Publikováno: 18. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Tip: Akcent na dokument v Praze a Plzni

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,