Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Studenti JAMU chystají další ročník festivalu

  Studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění pořádají 32. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, který se uskuteční v termínu 29/03/2022 – 02/04/2022. 

  SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Foto: archiv

  Téma letošního ročníku (IN)VISIBILITY je částečně inspirováno formou i duchem virtuálního ročníku předešlého, který doprovázel pocit odcizení a neúplnosti. Tyto inspirativní podněty však zároveň naplno odkryly velikost (ne)tušených společenských a estetických otázek, ze kterých motiv festivalu vyvěrá.

  Nebýt vidět neznamená nebýt. A viděné ještě nemusí být nutně skutečné. Pro oči nevidíme. Proto je někdy potřeba nahlédnout za to viditelné, aby bylo možné spatřit opravdovou podstatu věcí. Vždyť ani divadlo není jen o tom se dívat, jak nám opět připomněly poslední časy, když se divadelní budovy zavřely a nahradily je záznamy. Tak co dělá divadlo divadlem? Zkusme znova (vědomě) přehlédnout hranice, nahlédnout pod povrch, prohlédnout do nitra a zahlédnout smysl: smysl divadla, smysl člověka, smysl setkání. Tady a teď, přibližují za Artsekci Anna Magdalena Pavlicova a Michal Moravec.

  Ředitelem festivalu zůstává i pro letošní ročník Michal Zetel. Zachovány jsou rovněž ověřené festivalové lokace, jmenovitě scény Centra experimentálního divadla: Divadlo Husa na Provázku, Sklepní scéna a HaDivadlo, a také divadla JAMU, jimiž jsou Studio Marta a Divadlo na Orlí. V neposlední řadě je nutné vyzdvihnout také koncept ambasadora, díky kterému máme jako realizační tým možnost představit publiku osobnosti spjaté s Divadelní fakultou Janáčkovy akademie múzického umění, a letos dokonce i s městem Brnem. Této role se totiž letos zhostí brněnský divadelní a televizní herec, absolvent JAMU, Michal Isteník.

  SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Foto: Andrea Benešová

  V souladu s tématem, které otevírá otázku viditelných a neviditelných hranic, přichází letošní ročník s novou dramaturgickou linií Blindspot. Tato programová linka si klade za cíl doplnit hlavní program o inscenace z oblasti fyzického a pohybového divadla a představit je jako plnohodnotný performativní umělecký žánr. Open call organizátoři rozeslali na několik českých i zahraničních škol tohoto zaměření, jedná se však o pilotní koncept, u kterého se zatím uvažuje o výběru pouze dvou až třech inscenací.

  S novým dramaturgickým konceptem přichází i festivalová sekce Off-program. Konceptem takzvané Atrakce se rozhodli organizítoři oživit nejenom letošní ročník, ale i performativním uměním dosud nedotčené prostory, jako například divadelní balkony či brněnské pasáže. Jedná se o jednodenní akci, která se bude konat dva týdny před samotným festivalem. Intencí je přenést umění do veřejného prostoru, ve kterém si studenti mohou vyzkoušet nové umělecké formy. V neposlední řadě je záměrem pracovat s konceptem takové kulturní akce, která by byla realizovatelná v souladu s potenciálními opatřeními.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. prosince 2021

  Komentáře k článku: Studenti JAMU chystají další ročník festivalu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,