Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Stát pomůže audiovizi

  Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK) zveřejňuje výzvu 3.2 z programu Covid – Kultura pro audiovizi. Žádosti bude od pondělí 1. března do pátku 30. dubna přijímat MPO. Jednorázová podpora pro OSVČ bude 60 tisíc Kč, právnické osoby budou moci dostat covid kompenzaci maximálně 5 milionů Kč.

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek. Foto: Michaela Szkanderová

  Filmaři, tedy firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) podnikající v oblasti audiovize, kterých se dotkla mimořádná opatření v kontextu s koronavirem, budou moct žádosti ve výzvě 3.2 pro audiovizi podávat prostřednictví informačního systému AIS dostupného přes web www.mpo.cz/kultura.

  Výzvu jsme se snažili nastavit tak, aby se finanční prostředky dostaly k lidem nebo firmám, které zatím nemohli žádat o finanční pomoc v nouzi nebo o náhradu marných výdajů. Jedná se tedy o typ dotace, kterou SFKMG nemůže z důvodu zákona o audiovizi poskytovat. Výzva je určená lidem pracujícím ve štábových nebo tvůrčích profesích u filmu a také herečkám a hercům, kteří natáčí výhradně v AVD, říká ředitelka SFKMG Helena Bezděk Fraňková. O pomoc ze speciálního dotačního programu COVID – Kultura budou moct nově žádat producenti, distributoři a některá kina, upřesňujevicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: Podpora má směřovat opravdu pouze na ty profese, které se přímo podílejí na tvorbě nebo realizaci audiovize.

  Jsem rád, že jsme nakonec dospěli k dohodě s MPO o nutnosti podpořit i audiovizi a konkrétní profese v ní. Opatření trvají již delší dobu a lidem v této oblasti je třeba pomoci překlenout toto těžké období, doplňuje ministr kultury Lubomír Zaorálek. O podporu bude možné žádat pouze jednou a jen v jedné ze šesti kategorií. Kromě obecných pravidel, například žadatel musí být daňovým plátcem v České republice, jsou u každé ze šesti kategorií nastaveny konkrétní podmínky, za kterých může jednotlivec či firma o podporu žádat. Cílem je podpořit OSVČ a firmy, které působí v audiovizi dlouhodobě a soustavně a jsou páteří českého audiovizuálního průmyslu. Motivací je zachovat současnou vysokou úroveň a know-how oboru.

  Dotaci z výzvy 3.2 pro audiovizi nepůjde kombinovat s podporou poskytnutou z předchozích výzev z programu Covid-Kultura, ani s podzimním kompenzačním bonusem pro OSVČ. Bude možné ji však kombinovat s jarním kompenzačním bonusem a programem „Ošetřovné“ pro OSVČ. Výzva 3.2 z programu COVID – Kultura je pokračováním průběžných kompenzací v souvislosti s koronavirem pro živé umění. Rozšiřuje dřívější pomoc v návaznosti na jednání s profesními organizacemi a podněty z kulturní obce.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. února 2021

  Komentáře k článku: Stát pomůže audiovizi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,