Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Startuje FAMUFEST

  Dnešním dnem začíná 40. ročník multižánrového festivalu FAMUFEST. Zahájen bude projekcí animovaného snímku Electra od režisérky Darii Kashcheevy. Od středy do neděle ožije pražská Letná tvorbou studentů a absolventů FAMU. K vidění bude přes 120 snímků, většina z nich v rámci 12 tematických bloků. Z části tohoto výběru budou významné osobnosti z filmového průmyslu jakožto porota vybírat vítězné snímky.

  Dnešním dnem začíná 40. ročník multižánrového festivalu FAMUFEST. Zahájen bude projekcí animovaného snímku Electra od režisérky Darii Kashcheevy. Foto: archiv festivalu

  Většina z promítaných filmů bude po skončení festivalu v rámci akreditace zdarma dostupná na online platformě FAMU Films. Program 40. ročníku je dostupný na stránkách festivalu a vstupenky na jednotlivé akce je možné zakoupit na portálu GoOut. V letenském kině Bio Oko bude dnes oficiálně zahájen jubilejní 40. ročník festivalu FAMUFEST. Letošním tématem festivalu jsou Sítě, které odkazují na neuronové sítě v mozku člověka reagující na veškeré podněty, včetně umění.

  Festival započne projekcí krátkometrážního animovaného filmu Electra, který měl premiéru v květnu loňského roku na festivalu v Cannes a je nominovaný na Českého lva. Jedná se o 27 minutový animovaný snímek, který pojednává o mladé ženě a jejím komplikovaném vztahu s rodiči. Na slavnostní ceremoniál dorazí i tvůrci, včetně režisérky snímku Darii Kashcheevy.
  Pro návštěvnictvo jsme si letos připravili opravdu mnoho. Promítat budeme celkem 99 nových
  studentských snímků, které jsme rozdělili do dvanácti filmových bloků. Ty sdružují snímky
  podle témat a emocí, které v divákovi mohou vyvolat. Každý z bloků představuje kurátorský
  umělecký zážitek s prostorem pro vlastní interpretaci. Mimo snímků nabízíme ale i doprovodný
  offscreen a industry program, do kterého se řadí koncerty, divadla nebo přednášky, popisuje
  program 40. ročníku výkonná ředitelka Anna Horáková.

  Dnes odpoledne se v Bio Oku mohou diváci těšit na snímky z bloků NEZÁJEM a ZÁBAVIČKA, po kterých bude následovat debata z pohledu kulturní antropologie, vedená studentem tohoto oboru. V prostorech divadla Alfred ve dvoře se bude promítat blok PŘIJETÍ, na který naváže další diskuze, tentokrát skrze kukátko filozofie. Středeční program v divadle zakončí inscenace studentů JAMU Píšu ti, protože… o sourozeneckých vztazích. Večer se program přesune do klubu Bike Jesus, kde proběhne Opening party, na které vystoupí písničkářka Máří, kapela Island Mint, elektronický tandem Viah, multižánrový umělec Lajfr a další.

  Ve čtvrtek 7. března Bio Oko ožije dalšími třemi filmovými bloky. Od 13:30 pak proběhne akce
  s názvem FAMU VERSUS ŁÓDŹ, v rámci které studenti polské Lodžské filmové školy představí pět svých děl. Druhý den festivalu zakončí projekce snímku nominovaného na Českého lva, Moje nebe je horší, než tvoje peklo. Filmovou atmosféru ale zažije i divadlo Alfred ve dvoře a to díky projekci bloků VINA, OKOUZLENÍ o stírání hranic mezi snem a skutečností a USPOKOJENÍ, v rámci kterého bude k vidění archivní studentský snímek Jiřího Vejdělka Sladkosti. Od 20:00 se mohou od plátna návštěvníci odreagovat divadelním představením You’ll lose your head for me.

  V rámci pátečního programu budou v Bio Oku promítnuty snímky známé polské režisérky a scenáristky Agnieszky Holland, která v roce 1971 absolvovala FAMU. Uvedeny budou její dva filmy a to Přes kosti mrtvých, thriller s prvky černé komedie, a snímek Hřích boha, který vznikl za dob jejích studií v Praze a vypráví o pokojské Arianě, která po několika pletkách a nechtěných těhotenstvích hledá pomoc u samotného Boha. Po prvním zmiňovaném snímku proběhne s režisérkou debata. Krátkometrážní film Hřích boha bude doplněn o autorský úvod od Agnieszky Holland. Držitelé festivalové akreditace si musí své místo rezervovat skrze platformu GoOut. V Bio Oku návštěvníky čekají mimo projekce snímků A. Holland také 3 filmové bloky, včetně bloku ŠÍLENSTVÍ, který obsahuje i studentský snímek Věry Chytilové s názvem Kočičina.

  V sobotu se v Bio Oku a v Alfredu ve dvoře bude promítat celkem 7 filmových bloků. Sobota nabídne ale i bohatý industry program v Klubu Letka. Od 11:00 se agentura Kantar pokusí návštěvníkům zodpovědět otázku Jak zaujmout diváka kreativním obsahem? Poté bude následovat moderovaná prezentace výzkumu českého audiovizuálního trhu pro Státní fond kinematografie a v 15:00 započne přednáška Je snadné navrhovat filmový plakát?, kterou si připravil renomovaný grafický designér Aleš Najbrt. Sobotní večer se pak ponese v duchu oslav jubilejního ročníku a to prostřednictvím afterparty ve vršovickém klubu Ankali.

  Neděle bude posledním promítacím dnem, kdy bude v Bio Oku k vidění filmový blok NĚHA, který divákům nabídne kártkometrážní film Petra Pylypčuka Osmý den, který je také nominovaný na Českého lva. Promítnut bude i blok HABAĎŮRA, ve kterém mohou návštěvníci shlédnout studentský film Jana Svěráka, Ropáci, který v roce 1989 vyhrál studentského Oscara. Od 20:00 budou promítnuty vítězné filmy festivalu.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. března 2024

  Komentáře k článku: Startuje FAMUFEST

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,