Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Spor Shylocka s korektností

  Monodrama u nás nepříliš známého Kanaďana Marka Leirena-Younga Shylock uvedlo pražské Divadlo Na Jezerce jako svou poslední premiéru této sezony. V programu k inscenaci se dočítám, že autor je též novinářem a filmovým scenáristou, třikrát byl nominován na Writers Guild of Canada a za Shylocka obdržel v roce 1996 cenu Anvil Press.

  Který český herec by zvládl slovenštinu tak perfektně jako Milan Kňažko češtinu? FOTO IVAN KAHÚN

  Který český herec by zvládl slovenštinu tak perfektně jako Milan Kňažko češtinu? FOTO IVAN KAHÚN

  Autorova novinářská profese patrně ovlivnila i oceněný text. Je totiž víc esejí než dramatem s ostře vyhraněnými dramatickými situacemi a dějovými zvraty. Jejím tématem je problematika antisemitismu a tzv. politické korektnosti, která v posledních desetiletích vymezuje i omezuje současný, především anglosaský svět. Téma nám dramatik nabízí prostřednictvím představitele Shylocka ze Shakespearova Kupce benátského. Zásluhou nevybíravých útoků tisku a akademických kruhů, že jde o antisemitskou hru, to bylo poslední představení a vedení divadla nenašlo odvahu se těm nehorázným atakům postavit. A tak ji musí mít samotný herec Jon, který po finále inscenace klade publiku (i sám sobě) otázky: Co je a co není korektní, kde končí svoboda projevu a kde začíná xenofobie? A smí se dnes vůbec hrát Othello, když záporným hrdinou je černoch, nebo Zkrocení zlé ženy, které provokuje feministky k nepříčetnosti? A co Orwell, neponižuje snad zvířata ve své Farmě? Atd. Atd. A aby to přece jenom bylo trochu divadlo, Jon se nám v průběhu té debaty třik rát, čtyřikrát představuje v roli Shylocka, zejména v „krvelačné“ scéně s librou masa.

  Uchopit tohle dějově tenké, diskusní předivo tak, abychom neutonuli v moři nudy, byl věru nesnadný úkol. Milan Kňažko se jej zhostil brilantně. Suverénně ovládl v podstatě prázdné jeviště s několika rozsvícenými lustry a ohraničené na jedné straně stolkem z herecké šatny a na druhé portrétem ředitele divadla, vůči němuž marně směřuje herec Jon své lamentace. Pohybuje se po něm, jako kdyby chodil doma v obývacím pokoji. Přitom je to v podstatě herectví komorní, skoro by se chtělo říct něžné, Kňažko jen málokdy zvýší hlas, jemně odstiňuje proměny Jona v Shylocka a jakoby skrytě, a o to víc sugestivně, pointuje jednotlivé sekvence hry. A napovězte mi – který český herec by zvládl slovenštinu tak perfektně jako Kňažko češtinu?

  Oceňme ještě nenápadnou Balašovu režii rozpuštěnou v herci.

  Premiérové obecenstvo odměnilo inscenaci dlouhotrvajícím potleskem a povstáním. Řekl bych ale, že to byla spíš poklona Kňažkovu excelentnímu herectví než Youngově hře. Její téma se nás opravdu dotýká jen málo. U nás zatím naštěstí necenzurujeme Twainova Dobrodružství Toma Sawyera, protože se v něm vyskytuje slovo negr.

  Divadlo Na Jezerce – Mark Leiren­-Young: Shylock. Překlad Jitka Sloupová. Režie Radek Balaš. Scéna o kostýmy Jan Štěpánek. Premiéra 27. dubna 2016.


  Komentáře k článku: Spor Shylocka s korektností

  1. Jan Hrušínský

   Avatar

   Pro zajímavost
   přidávám slova prof. Vladimíra Justa po zhlédnutí reprízy Shylocka: „Gratuluji ke skvělému (pro mne) dramaturgickému objevu, hereckému výkonu a hlavně v dnešní době, přející demagogii, schovávající se za „korektnost“, gratuluji divadlu k odvaze, že šlo do rizika a tuto hru uvedlo. Přeji inscenaci dlouhý život (i když u dobrých her to mají inscenátoři i diváci těžké). Přijdu zas, zlomte vaz!“
   Prof. Vladimír Just /Zdroj: Zápis do knihy hostů DNJ/

   Přeji hezký den a zdravím.
   Jan Hrušínský

   03.06.2016 (20.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,