Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Setkání s fenomény otázek skončilo

  Po pěti festivalových dnech závěrečný ceremoniál slavnostně ukončil letošní 24. ročník divadelního festivalu. Shrnutí? Více než 1 rok příprav, na kterých pracovali studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, 5 festivalových dní, 12 divadelních souborů z 10 zemí světa, 6 ocenění…

  Encounter-posta-main

  Od úterý 8. dubna 2014 do soboty 12. dubna 2014 se konal 24. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2014, letos tematicky protkán fenoménem otázek. V hlavním programu festivalu se představilo 12 divadelních škol z 10 zemí světa – z Polska, Rakouska, Slovenska, Německa, Skotska, Slovinska, Ruska, Belgie, Itálie a České republiky.

  Na slavnostním závěrečném ceremoniálu, který se konal v sobotu 12. dubna v Divadle Husa na provázku, byly nejpozoruhodnější výkony oceněny soškou Marta a studentskou cenou E:UTSA. V odborné porotě letos usedla Kristina Žantovská, Filip Nuckolls, Christine Richier a Frédéric Poty a Jussi Kareinen. V rámci studentské poroty do Brna přijeli studenti Andrey Zagorodnikov, Laura Guhl, Egle Kizaite, Mateusz Korsak a Mira Askelund.

  FOTO archiv Facebook Encounter

  FOTO archiv Facebook Encounter

  Cenu Marta za scénář, který představuje umělecký příslib do budoucna, získala Meghan Tyler v inscenaci Nedá se nic dělat z Královské skotské konzervatoře v Glasgow.

  Další Cenu Marta – za kostýmy a masky, které odpovídají poetice a stylizaci celé inscenace, obdržely Aurelia Stegmeier a Hanna Peter – v inscenaci Skříň z Hannoverské univerzity hudby, divadla a médií, Hannover, Německo.

  Třetí cenu Marta – ocenění za režii, tedy za vedení celého projektu, za propojení myšlenky s reálným děním na jevišti, za souhru hereckého kolektivu, za výběr výrazových prostředků včetně hudebního a světelného doprovodu a temporytmus celé inscenace získal Emiliano Russo za inscenaci Od Pinocchia z Národní akademie dramatických umění Silvia D`Amico, Řím, Itálie.

  Cenou Marta byl oceněn také ženský herecký výkon – za přesvědčivé ztvárnění matky Kabanovy reprezentující herecké nasazení a prostředky uplatněné v mimořádné generační adaptaci Ostrovského Bouře v inscenci Jak tě mohu zničit, miluji-li tě více než život… ji obdržela Antonina Sonina  z Akademie divadelního umění, Petrohrad, Rusko.

  Jedno z ocenění Marta také udělil přímo ředitel festivalu Petr Oslzlý. Ředitel festivalu ocenil osobitý herecký výkon propojující vnitřní autenticitu se schopností epického vyjádření Tomasze Lipińského v představení Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky z Národní filmové, televizní a divadelní školy, Lodž, Polsko.

  FOTO archiv Facebook Encounter

  FOTO archiv Facebook Encounter

  Novinkou letošního ročníku byla studentská porota, která udělila cenu E:UTSA – za vytvoření otevření prostoru pro společnou práci důvěrou vloženou do jeho týmu ji získal režisér Emilian Russo za inscenaci Od Pinocchia z Národní akademie dramatických umění Silvia D`Amico, Řím, Itálie.

  Další ročník festivalu Setkání/Encounter – jeho jubilejní 25. ročník – se bude konat v termínu 14. až 18. dubna 2015. Již nyní na něm začíná pracovat další ročník Ateliéru divadelního manažerství a jevištní technologie a studenti Ateliéru režie a dramaturgie Divadelní fakulty JAMU.

  FOTO archiv Facebook Encounter

  FOTO archiv Facebook Encounter

  Více o festivalu se dozvíte na www.encounter.cz, dále můžete aktuální dění sledovat na facebookové stránce festivalu (https://www.facebook.com/setkani). Festivalová videa přináší youtube kanál TVEncounter (https://www.youtube.com/channel/UCcA56qTgpWV63Yfchqk_UNQ).

  Karolína Gumulcová, studentka DIFA JAMU


  Komentáře k článku: Setkání s fenomény otázek skončilo

  1. Martin Macháček

   Profilový obrázek

   Dobrý den,
   rád bych připomněl, že v rámci letošního festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER vedle pravidelné video relace také vycházel tištěný zpravodaj Meeting Point. Jeho všechna čísla si lze přečíst této webové stránce: http://issuu.com/setkaniencounter.
   Děkujeme.

   15.04.2014 (15.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,