Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Šampaňské, nebo divadlo?

  Prázdninové divadelní stálice, jako jsou Letní shakespearovské slavnosti, Letní scéna Divadla Ungelt, Letní scéna Harfa, Metropolitní léto herecký osobností Studia DVA, Divadelní léto pod plzeňským nebem, Moravské divadelní léto v Olomouci či brněnské Divadlo pod hvězdami na Biskupském dvoře, není třeba obšírně představovat, plakáty v MHD to udělají samy. A kdyby někdo s návštěvou náhodou ještě váhal, bude na webových stránkách ujištěn, že hlediště je oproti loňsku ještě pohodlnější a toalety komfortnější (a vše jistí šampaňské a občerstvení za příplatek, nabízené třeba na nádvoří Muzea Kampa během představení Meda). Zcela ojedinělý trumf v rukávu má zbrusu nové Hvězdné léto pod Žižkovskou věží organizované Divadlem Kalich: disponuje dokonce unikátním systémem rychlého zastřešení v případě deště! Tento typ letních scén zkrátka uspokojí především milovníky komfortu a hereckých hvězd.

  O publikum nemá nouzi ani Otáčivé hlediště Český Krumlov, které letos chystá premiéru baletu Šípková Růženka a opery Turandot. Hudební událostí léta bude hostování kanadského divadla Theaturtle s komorním operním muzikálem Aleše Březiny Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy o židovské malířce Charlotte Salomon zavražděné v Osvětimi (1. a 2. července na Nové scéně pražského Národního divadla, 5. července na Smetanově Litomyšli). Letní slavnosti staré hudby uvedou Balet o kávě inspirovaný Bachovou Kávovou kantátou; polský baletní soubor Cracovia Danza předvede choreografii vytvořenou na základě autentických kroků a pozic barokního tance. Vrcholem Hudebního festivalu Znojmo bude nastudování Händelova oratoria Saul s Andreasem Schollem a Adamem Plachetkou v hlavních rolích.

  Letní Letná letos bude plná hvězd: belgický soubor Théâtre d’Un Jour v představení Strach – A Fear Song exkluzivně doprovodí sopranistka Julie Calbete, navrátí se vousatí kanadští akrobaté z Cirque Alfonse s novocirkusovým muzikálem Tabarnak, francouzští Cirque Aïtal přivezou humorně-nostalgický příběh sezony kočovného cirkusu Saison du Cirque a sedmnáct artistek z předních francouzských novocirkusových skupin zaplaví šapitó s Projet.PDF.

  Jedna z nejvýznamnějších událostí ve sféře fyzického a tanečního divadla s přesahem do loutkového a vizuálního divadla, festival Nultý bod, se uskuteční 15.–20. července. Jeho hlavními hosty budou držitelka Stříbrného lva z Benátek, kanadská tanečnice a choreografka Dana Michel (Cutlass Spring) a Raimund Hoghe, dvorní dramaturg Piny Bausch (Songs for Takashi).

  Divadlo se bude letos v létě hrát i na zámcích. Ve Žďáru nad Sázavou se ve druhém červencovém týdnu uskuteční Mezinárodní festival KoresponDance a přiveze projekty z různých koutů světa kombinující současný tanec, pohybové divadlo, výtvarnou instalaci, nový cirkus i magii. Barokní slavnosti Feste Teatrale uvedou 31. srpna v barokním divadle na zámku Valtice operní komedii francouzského skladatele Jeana-Josepha Moureta z roku 1714 Les amours de Ragonde. Festival Theatrum Kuks opět dokáže, že barokní umění je stále živé – jeho čeští průkopníci Geisslers Hofcomoedianten představí dvě nové inscenace, plenérovou Jedem s medem! s obřími loutkami na voze a Robinsony podle Defoa a Shakespeara. Povídkový cyklus Jakuba Demla Tanec smrti v rámci rezidenčního pobytu zpracují studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

  Divadlo vtrhne i do ulic měst. V Táboře v rámci přehlídky Komedianti v ulicích a v Praze díky festivalu Za dveřmi, jenž nabídne také inscenace Silence a Urban Astronaut polského souboru Teatr Biuro Podróży, které sklízely úspěch na festivalu Fringe v Edinburghu. Nevyužívané prostory staré vodárny v Písku obsadí Divadlo Continuo se site-specific inscenací V břiše velryby inspirovanou osudy politické vězeňkyně a písecké rodačky Dagmar Šimkové. A co vy, zvolíte šampaňské, nebo divadlo?


  Komentáře k článku: Šampaňské, nebo divadlo?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,