Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Robert Balogh odvolán z postu šéfa baletu

  Po téměř devíti letech skončil 29. listopadu 2018 ve funkci uměleckého šéfa baletu Moravského divadla choreograf a režisér Robert Balogh. 

  Robert Balogh, foto archiv

  Byli jsme nuceni přistoupit k odvolání pana Balogha, a to pro opakované porušení vnitřních předpisů divadla a přetrvávající neutěšenou situaci v baletním souboru. Chceme rovněž, aby olomoucký balet získal nový impulz a energii, aby umělecky nestagnoval. Termín odvolání je načasován tak, aby nástupce na pozici uměleckého šéfa získal dostatek času a prostoru při tvorbě dramaturgického plánu a detailně se seznámil s provozem Moravského divadla, uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

  Robert Balogh popřel porušení předpisů. Včetně toho, že by zodpovídal za nevyřízenou licenci k baletu Beatles: Je to pro mě překvapivé až podlé, myslím, že to bylo připravováno už dávno. Je mi to strašně líto, pro tento soubor jsem obětoval veškerou kreativitu. Není žádný skutečný důvod k odvolání, publikum chodí. Máme nyní soubor světového jména, nechápu to, sdělil. Problémy s licencí se však už v olomouckém baletu za jeho vedení objevily dřív (2011 Karel Gott, zlatý hlas z Prahy; 2013 Jesus Christ Superstar), podle Balogha však on za licence neodpovídal. V rozhovoru pro Olomoucký deník 30. listopadu uvedl, že vyhazov má politický podtext: Tak je po volbách, Olomouc má nové zastupitelstvo i Radu a v ní usedl i jeden člověk, který kdysi působil v divadle a musel odejít pro neshody s primátorem, se kterým jsem já byl kamarád. To jméno člověka, který se mi tímto mstí, ať si každý domyslí sám. Náměstkem primátora se v nové radě stal i bývalý ředitel Moravského divadla Pavel Hekela (spOLečně), kterého od října vystřídal právě Gerneš.

  Robert Balogh se uměleckým šéfem baletu Moravského divadla stal v lednu 2010. Pod jeho vedením nastudoval soubor dvě desítky inscenací převážně v jeho vlastní choreografii a režii, namátkou Frida, Romeo a Julie, Rusalka, Spartakus, Dáma s kaméliemi, Queen – The show must go on či Zkrocení zlé ženy.

  Michal Štípa Foto Pavel Hejný

  Vedení souboru dočasně převezme baletní mistryně Dana Krajevskaja. Novým šéfem olomouckého baletu se od 1. ledna 2019 stane Michal Štípa, dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Brně a Praze (kde byl od roku 2009 prvním sólistou), držitel řady prestižních ocenění včetně Ceny Thálie. Jeho taneční umění obdivují diváci nejen u nás, ale i v zahraničí – Michal Štípa se představil na jevištích v Evropě, Asii i v USA a spolupracoval s řadou předních světových choreografů. Od roku 2015 se též věnuje pedagogické, lektorské a choreografické činnosti. Jako choreograf nastudoval například balet Don Quijote v Národním divadle moravskoslezském.

  Velice se těším na mé působení v Moravském divadle Olomouc. Zároveň je to pro mě velká zodpovědnost, protože vím, jak je důležité mít především spokojený soubor a diváky. Těším se na nové výzvy, které mi divadlo připraví, a věřím, že je společně s vedením divadla zvládneme. Doufám, že budu pro Moravské divadlo příjemným přínosem a seznámím tanečníky se zajímavými choreografy a inscenátory, se kterými jsem se za svou kariéru měl možnost setkat a spolupracovat. Věřím, že vznikne zajímavý repertoár pro každého diváka, uvedl Michal Štípa.

  Pan Štípa je jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu, jeho věhlas dávno přesáhl hranice naší republiky. Olomoucký soubor zná, stejně tak i zdejší publikum, kterému se jako host představil v inscenacích Labutí jezero a Spící krasavice. Jsme rádi, že naši nabídku vést soubor baletu Moravského divadla přijal a věříme, že právě persona s takovým věhlasem a zkušenostmi z celého světa pomůže posunout náš baletní soubor na ještě vyšší úroveň, zdůraznil ředitel Gerneš.

  /Podle tiskové zprávy mluvčího Moravského divadla Davida Kresty a dalších materiálů zpracoval her/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Robert Balogh odvolán z postu šéfa baletu

  1. Pavel Hekela

   Profilový obrázek

   Hlavně,
   že jste to, pane Hermane, tak ochotně vysvětlil. Co třeba se zajímat o to, jak je to doopravdy?

   03.12.2018 (19.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Nic jsem nevysvětloval,
    to jsem čekal třeba od vás nebo pana Balogha. Jen jsem napsal, že z divadla do rady jste přešel vy, to je obecně známo. Opravdu nic ve zlém. Jen jsem reagoval na větu pana Balogha s tím, že to zainteresovaní okomentují.

    04.12.2018 (3.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,