Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Revival českého soulu!

  Těsně před vánočními svátky – 21. prosince – vyšlo první sólové vynilové LP zpěváka Jaromíra Löfflera s kapelou pražského labelu Memory Records Prague. Löffler, který v šedesátých letech zpíval s ostravskými Flamingo po boku Marie Rottrové, se vrátil ke kořenům s novými soulovými nahrávkami.

  Jaromír Löffler v pražském klubu Paměť. Foto archiv Studia Paměť

  Soulová hudba je na tuzemské scéně žánrem spíše okrajovým. Pravidelně se vydávání soulových nahrávek v češtině věnuje pražský label Memory Records zaměřený především na vinylové singly. Už v roce 2018 pro české i zahraniční sběratele desek znovuobjevil legendu českého soulu Jaromíra Löfflera a vydal jeho archivní nahrávky z šedesátých let. Stejné vydavatelství stojí i za novým projektem Jaromír Löffler & Jeho Kapela, který tvoří vedle samotného zpěváka přední čeští hudebníci se zálibou v soulové hudbě. Během letošního léta vznikl materiál na desku, nahraný částečně v Praze a částečně v Curychu, kde nyní Löffler žije.

  Jsme rádi, že se nám podařilo nahrát soulové album, které zní tak, jak to máme rádi – procítěně, pomalu a s dobrými českými texty. Jaromír Löffler dodává nahrávkám obrovskou dávku autenticity a kapela našeho labelu zase soulový zvuk, který nám na tuzemské scéně chybí, líčí Milan Dedera z vydavatelství Memory Records Prague.

  Vinylové album Jaromír Löffler & Jeho Kapela obsahuje sedm skladeb, některé jsou k poslechu i na digitálních platformách. Jsou mezi nimi české verze písní Billa Witherse, Etty James, Gila Scott-Herona či Sixta Rodrigueze. Jako vzpomínka na textaře a Löfflerova přítele Vladimíra Čorta vznikla nová verze nahrávky Já tě zaklínám, kterou v šedesátých letech nahrál Löffler s kapelou Flamingo.

  Nové interpretace soulových klasiků znějí často jako živé pódiové nahrávky, přestože při nahrávání byli hudebníci a zpěvák od sebe vzdáleni stovky kilometrů…

  LP Jaromír Löffler & Jeho Kapela vyšlo 21. prosince, kdy bylo pokřtěno v pražském klubu Studio Paměť.

  /Pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. prosince 2022

  Komentáře k článku: Revival českého soulu!

  1. Jiři Šadář

   Avatar

   Diky mistře.
   J

   30.12.2022 (7.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. JIndřich Belling

   Avatar

   Je mi 16 let a sedím u rádia.
   J

   30.12.2022 (19.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,