Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Naivní divadlo slaví kulatiny

  Naivní divadlo Liberec bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. V podvědomí diváků i odborníků se zapisuje jako velmi kvalitní české loutkové divadlo již 70 let. Jeho tvorba je zaměřena především na dětské publikum, od nejmenších diváků od 2 let po žáky základních škol. V repertoáru NdL se objevují také inscenace pro dospívající a dospělé.

  Informační tabule Naivního divadla Liberec s typickou hračkou pro děti. Foto: autorka článku.

  Rozsáhlé oslavy, které zahrnují i 25 let existence festivalu Mateřinka, vyvrcholily v pátek 29. listopadu slavnostním, ale velmi milým a dojemným galavečerem. Hosty nejprve v Galerii U Rytíře v podzemí liberercké radnice uvítal ředitel Naivního divadla Liberec Stanislav Doubrava, který stojí v čele NdL již od roku 1991. Expozice s názvem Dvě výročí dokumentuje formou velkoformátových fotografií historii divadla i 25 let festivalu Mateřinka. Jsou zde umístěny ukázky různých druhů a typů loutek a také celé výpravy z nejslavnějších inscenací. Výstava je veřejnosti přístupná již od letošního června a potrvá do konce roku.

  Výstava Dvě výročí potrvá do konce roku. Foto: autorka článku.

  Pro prohlédnutí výstavy následoval galavečer v samotném Naivním divadle. Nejprve se promítala předpremiéra dokumentu, který o NdL natočila České televize pod vedením režiséra Aleše Kisila. Po krátné pauze byly slavnostně pokřtěny také dvě knihy; první se věnuje samotnému výročí s důrazem na posledních pět let NdL, druhá publikace mapuje posledních deset let mezinárodního festivalu Mateřinka. Druhou část akce moderoval Vít Peřina.

  Naivní divadlo oslavila 70 let! Foto: autorka článku.

  Součástí slavnostních oslav byly i gratulace od různorodých hostů. Blahopřáli jak představité města Liberec, tak například zástupkyně z Ministerstva kultury. Z projevů představitelů institucí nakonec vždy vyplynulo, že mají k NdL nejvíce ze všeho osobní vztah a váží se k němu vzpomínky na dětská léta (ať už svá, či svých dětí). Mnohkrát padlo, že NdL se bez nejmenších pochyb řadí mezi evropské špičky v loutkovém oboru. Z Hradce přijelo pogratulovat Divadlo DRAK a z Plzně Divadlo Alfa.

  Za redakci DN přejeme i my Naivnímu divadlu do dalších let jen to nejlepší!

  ///

  Více o Naivní divadlo Liberec na i-DN:

  Naivní divadlo Liberec


  Komentáře k článku: Naivní divadlo slaví kulatiny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,