Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ředitel Městského divadla Zlín končí

  Ředitel Městského divadla Zlín Josef Morávek skončí k 31. prosinci ve funkci. Vedení města mu neprodlouží zkušební dobu, Morávek nastoupil do funkce letos v červenci. Rozhodnutí rady města sdělil řediteli primátor města Jiří Korec (ANO) v pondělí, oznámil dnes Morávek. Mrzí mě, že se nebudu moci účastnit projektů, které jsem zahájil. Zlínské divadlo je v dobrém ekonomickém i uměleckém stavu, sdělil médiím Morávek.

  Josef Morávek. Foto: archiv divadla

  Mým záměrem bylo otevřít tuto instituci kulturním aktérům a společenstvím Zlínska, rozvíjet a naplňovat Strategii kulturního rozvoje, kterou úřad města tvoří a na které se podílím. Otevřeností, profesionalitou a energií, se kterou se spolupráce otevřela, jsem příjemně překvapen, přeji všem její úspěšné pokračování, uvedl Morávek.

  Ředitel coby režisér se souborem nastudoval Shakespearovu Bouři, premiéru měla v polovině října. Ve vlastní režii Shakespearovy Bouře jsem měl jedinečnou příležitost poznat potenciál a otevřenost souboru i jeho publika k modernímu obraznému divadelnímu jazyku. Ve Zlíně jsem včetně přípravy k výběrovému řízení strávil intenzivní bohatý rok 2022. V práci v kulturních komunitách města a kraje budu pokračovat. Odcházím od nedokončené práce, děkuji za přijetí ve Zlíně a přeji zlínskému divadlu úspěšnou budoucnost, dodal Morávek.

  Josef Morávek. Foto: archiv divadla

  Za čtyři měsíce letošní 77. sezony divadla se podle něj podařilo inovovat a připravit inovace zastaralých energetických a bezpečnostních systémů divadla. Využití střechy budov divadla pro solární panely pro potřeby města je součástí energetické koncepce města. Strategie rozvoje kultury města Zlína, na níž se podílím, se otevírá nemainstreamové kultuře, novým tvůrčím formám, studentům a mladým lidem, nové záměry v divadle tyto potřeby mohou naplňovat, uvedl Morávek. Pro město by podle něj bylo vhodné při nejbližší příležitosti usilovat o titul Evropské hlavní město kultury ve spolupráci se Zlínským krajem, univerzitou a Kreativním klastrem.

  Podle mluvčí divadla Hany Vondráškové je rozhodnutí města neprodloužit Morávkovi zkušební dobu čerstvou informací. Respektujeme rozhodnutí zřizovatele a budeme pracovat dále jako dosud, řekla dnes médiím Vondrášková.

  Morávek vystřídal v létě ve funkci ředitele divadla Petra Michálka, který se stal rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Třiašedesátiletý Morávek je absolventem oboru činoherní režie na brněnské JAMU. Jako režisér působil od poloviny osmdesátých let v řadě českých divadel. Od roku 1991 do roku 1995 byl uměleckým šéfem Městského divadla Zlín. Byl také ředitelem Zlínské vyšší odborné školy umění a je spoluzakladatelem portálu www.divadlo.cz.

  ///

  Úplné vyjáření Josefa Morávka zde:

  Odcházím od nedokončené práce

  • Autor:
  • Publikováno: 22. prosince 2022

  Komentáře k článku: Ředitel Městského divadla Zlín končí

  1. DN

   Avatar

   Primátor Zlína Jiří Korec z hnutí ANO
   v úterý pro ČRo Zlín popsal výhrady, které měla rada k Josefu Morávkovi: „My jsme si vyhodnocovali dosavadní práci pana ředitele, informace o nějaké atmosféře uvnitř divadla, ať už zevnitř, nebo nějakých externistů, a na základě toho jsme si prostě věci probrali důsledněji a potom se ten jazýček vah přehoupl na to, že se nebudeme dál nějak zkoušet a tu spolupráci ukončíme.“ Josef Morávek se ale domnívá, že zadání z výběrového řízení splnil a důvod pro odvolání nevidí. Dočasným vedením divadla bude od ledna 2023 pověřena současná ekonomická šéfka Irena Pavelková. Výběrové řízení vypíše radnice podle Jiřího Korce v březnu nebo dubnu příštího roku.
   /Více zde: https://zlin.rozhlas.cz/zlinske-divadlo-bude-na-konci-roku-bez-reditele-vedeni-mesta-neprodlouzilo-8893776/

   22.12.2022 (18.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   A ještě jedno vyjádření primátora Zlína Jiřího Korce:
   Končící pan ředitel byl spíše umělec s manažerskými základy, a proto věřím, že se nám podaří na tento významný post vybrat schopného rozvojového manažera s kulturním přesahem. Za dosavadní práci panu Morávkovi děkujeme a přejeme mu vše nejlepší do budoucího profesního i osobního života…
   /Více zde: https://www.kurzy.cz/zpravy/688616-josef-moravek-byl-odvolan-z-funkce-reditele-mestskeho-divadla-zlin/

   22.12.2022 (18.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Toto
   zapáchá hodně velkou levotou. Vybere-li zlínské představenstvo na základě řádného konkursu nového ředitele, nesmí jej – pokud neudělal závažný trestný čin – za půl roku vyhodit. Dle zákona zřejmě ano (byl v tzv. zkušební lhůtě do konce roku), ale já zde mluvím o důstojnosti a charakteru jednání s konkrétním člověkem, o jeho umělecké nezávislosti a zodpovědnosti, kterou na sebe vzal, které věnoval spoustu energie a času a kterou nestihl prokázat. Má-li ekonomické či jiné problémy, například v souboru či se zaměstnanci, mělo by jej město podpořit a stát za ním, případně s ním o těch věcech jednat. Práce jakéhokoli ředitele či šéfa velkého divadla se projeví nejdřív za rok, spíše za dva či tři.
   Pan Korec nepřináší žádné konkrétní výhrady, z jeho úst zaznělo jen „jedna paní povídala“ (informace o nějaké atmosféře uvnitř divadla, ať už zevnitř, nebo nějakých externistů, a na základě toho /…/ se ten jazýček vah přehoupl…). Takto se závažný krok, který radnice Zlína udělala, nezdůvodňuje a zdůvodňovat rozhodně nesmí. MD Zlín je veřejná instituce, jež se zodpovídá svým občanům, a ti by měli vědět, proč byl po půl roce Josef Morávek „odejit“. Tímto rozhodnutím a velmi vágním zdůvodněním se ze zlínské radnice stala pivní hospodská parta v dobře známém městěčku Kocourkov. Pokud radnice chtěla na „tento významný post vybrat schopného rozvojového manažera s kulturním přesahem“, měla takto uvažovat během konkursního řízení, a ne až nyní. Jak Josefa Morávka znám, je jistě schopný vše potřebné – jak po umělecké, tak po manažerské, finanční stránce – zvládnout.
   Myslím, že by se čeští i moravští divadelníci měli vůči takovému jednání a zákulisním machinacím jasně postavit, jinak budou radnice i jinde hrát s divadly – potažmo kulturou – stále degenerativnější politicko-zájmové hry.

   23.12.2022 (0.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,