Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Radim Vizváry: Navozujeme si jižanský pocit

  Blíží se další – už devátý – ročník mezinárodního festivalu Komedianti v ulicích. Bude se konat ve dnech 2. – 4. srpna v Táboře. Společně s městem Tábor je pořadatelem spolek Mime Prague reprezentovaný mimem Radimem Vizvárym, který od počátku existence festivalu připravuje kompletní program. O festivalu jsme si povídali krátce před jeho zahájením.

  Letní festival Komedianti v ulicích se pořádá už od roku 2011. Pokud se nemýlím, děláte dramaturga festivalu od počátku.

  Je to tak. Mezinárodní festival pouličního divadla vstupuje už do devátého ročníku a já jsem byl osloven jako dramaturg už v roce 2011, kdy proběhl první ročník. Původně jsem dělal festivaly podobného typu v plenéru na hradě Svojanov, a když jsem tam skončil, tenhle svůj koníček jsem přesunul do Tábora…

  Na Svojanově se ovšem všechno konalo pouze v areálu hradu, zatímco v Táboře se festival rozbíhá do celého města.

  Kolem Svojanova je přírodní rezervace, a tak bylo logické, že jsme festival uzavírali do nádvoří hradu,aby byl hodně koncentrovaný.  V Táboře jsem dramaturgii musel přizpůsobit požadavkům organizátora. Ten si přál, aby se festival konal na Žižkově náměstí, v přilehlých ulicích a v dalších open-air prostorách, aby se občani dostali i do míst, kam normálně nechodí.

  Koťátko Zkázy – Helena Machová a Jakub Urban vystoupí v den zahájení festivalu. Foto archiv festivalu

  Takže vše se odehrává výhradně venku?

  Ano. Máme dvě scény: jedna je zastřešená, kde se konají koncerty, a druhá nezastřešená, kde jsou k vidění velké novocirkusové produkce. Ostatní se odehrává na betonu, na trávníku a podobně. Máme vyzkoušená místa jako náměstí Mikuláše z Husi, Tržní náměstí, park Velký Šanc pod hradbami, Pražskou ulici. Něco probíhá i na hradě Kotnov nebo v Zahradě Střelnice nad rybníkem Jordán. Všechna ta místa jsou moc hezká. Jednotlivé programy na sebe navazují, což je náročné na logistiku. Trvalo nám cca tři roky vymyslet to tak, aby diváci všechno stíhali. Program běží každou hodinu. Trvá vždy půl hodiny až pětačtyřicet minut a půl hodiny mají diváci na přechod. Tím jsme vytvořili takovou příjemnou mapu míst, kde se festival odehrává. Závěr je pravidelně na Žižkově náměstí, kde je přirozené centrum dění. Právě tam festival v pátek začíná a v sobotu večer je zde hlavní program.

  Do ulic Tábora zavítá také G.N.A.T. – Šimon Pliska a Andrej Lyga s interaktivním představením Smetáček a syn. Foto archiv festivalu

  Jakým způsobem vybíráte účinkující?

  Za ta léta mám osvědčený dramaturgický model, takovou šablonu. Vím, kde co zafunguje. V pátek na zahájení je třeba nabídnout jedno větší a jedno menší představení plus hudbu a doprovodné programy. V sobotu od jedné odpolední každou hodinu začíná nějaké příjemné rodinné – nejlépe loutkové – představení, což je pro rodiče s dětmi taková rozehřívačka. Nejvíce lidí začíná přicházet v 14-15 hodin. Od té chvíle nasazujeme větší soubory. Program běží od tří do šesti sedmi hodin. Na závěr je vždycky nějaká programová „bomba“ a po ní následuje koncert. V neděli je atmosféra uvolněnější, více se zaměřujeme na dětského diváka. To znamená pohádky, loutková divadla.

  Na festivalu jsou k vidění nejen české, ale i zahraniční soubory…

  Snažím se pozvat i zajímavé zahraniční soubory. Vybírám většinou z těch, které poznám na festivalech, kam jezdím. Samozřejmě, musím brát v úvahu, zda na hosta budou peníze. Osobní jednání na festivalech je dobré v tom, že se daří vyjednat dobré podmínky. Například na festivalu Mindelo Carnival na Kapverdách jsem viděl dva super soubory a domluvil se s nimi, aby přijely za pro nás přijatelných podmínek. Takže letos představíme umělce z Argentiny, Francie, Brazílie, ze Slovenska, Slovinska a z Německa.

  Menco Sosa z Argentiny přiveze fotbalovou show. Foto archiv festivalu

  Jak jste říkal, vše se odehrává pouze venku. Je snadné najít umělce, kteří se specializují na pouliční umění?

  Samozřejmě, chci ukázat i to nejnovější nebo nejzajímavější z tvorby českého pouličního divadla. Apriorně vybíráme pouliční představení, neadaptujeme interiérové inscenace do plenéru. To bývá problém, protože v současné době vzniká poměrně málo projektů pouličních forem. Sestavit zajímavý program je tedy výzva – občas je z čeho vybírat a jindy není, protože souborů je málo a zas tolik netvoří. Navíc, nemůžu pořád zvát ty samé soubory, je třeba je někým prostřídat. Právě proto jsem se zaměřil i na zahraničí. Zahraniční umělci mohou vyplnit mezeru a přestavit něco inspirativního, co v české tvorbě chybí.

  Hadí žena Anaelle Molinario z Francie a brazilský kouzleník Dan Marques přivezou show Lavo ta Novo Foto archiv festivalu

  Máte ohledně zajímavých zahraničních souborů nějaké novinky?

  V poslední době je velmi dobré pouliční divadlo jihoamerické. Brazilci, Argentinci, Chilani. Možná tím, že tam mají málo divadel, pouličním produkcím se velmi dobře daří. Z Evropy je dobré Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko. Převážně tedy jižanské země, kde je slunce a kde se žije dlouho do noci… Proto náš festival máme uprostřed léta. A díky těmto lidem si navozujeme ten „jižanský pocit“. Většina představení je udělaná s nadsázkou v komickém žánru. A to vyhovuje formám, jako je nový cirkus, nonverbální divadlo, loutkové divadlo, výrazná vizualita, hudebně dramatické formy, pantomima, pouliční pohybové divadlo… Takže určitě je na co se těšit.

  Festival se koná ve městě Tábor. Repro Komedianti v ulicích

  ///

  Více na i-DN:

  Komedianti v ulicích


  Komentáře k článku: Radim Vizváry: Navozujeme si jižanský pocit

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,