Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Názory – Glosy

  Prohlášení komise programu festivalů profesionálního umění za obor tance a pohybového umění

  Členky oborové komise pro festivaly v oblasti tance, pohybového divadla a nového cirkusu se tímto distancují od výsledků dotačního řízení festivalového programu za rok 2022.

  Zveřejněné výsledky jsou pro komisi velkým překvapením a postrádají logiku a souvislost s odborným posouzením jednotlivých projektů. Naše komise věnovala hodně času podrobnému studiu projektů, vyslechla žadatele ve veřejném slyšení, a jednotlivé členky kontinuálně sledují činnost a dramaturgii jednotlivých festivalů řadu let. Tuto expertízu nabídly Ministerstvu kultury ČR.

  V průběhu řízení pak návrhy komise hrubě zkreslil „matematický propočet“, který zmiňuje prohlášení k výsledkům.  O jeho použití nebyla komise dostatečně předem informována.  Jeho aplikací nedošlo v žádném případě k „eliminaci extrémních výkyvů“, jak se píše v informaci k výsledkům, ale k nelogickým a nespravedlivým výpočtům objemu dotací pro jednotlivé projekty. Na tuto skutečnost jsme upozorňovaly jak příslušný odbor Ministerstva kultury ČR, tak pana ministra Martina Baxu ve zvláštním dopise. Naší snahou bylo odstranit rozpory v rozdělování uvnitř tanečního oboru, ale také upozornit na porušení rovných podmínek Programu, v jehož důsledku jsou některé umělecké obory v rámci tohoto programu znevýhodněny. Upozorňovaly jsme, že může být otřesena důvěra v Program jako takový.

  Konečné výsledky za obor tance komise před zveřejněním neviděla a může jen konstatovat, že se výrazně liší od výsledků navržených komisí, a dokonce i výsledků, k němuž dospěl odbor umění, knihoven a literatury s jeho matematickým nástrojem.

  Členky komise vyjadřují politování nad celým procesem, který zmarnil jejich odbornou práci, poškodil některé žadatele a otřásl důvěrou v transparentnost dotačního řízení. S plným vědomím závažnosti tohoto prohlášení se od výsledků dotačního řízení pro festivaly pro rok 2022 distancuje:

  Jana Návratová, předsedkyně komise

  Petra Hauerová

  Lucie Hayashi

  Hana Strejčková

  Ludmila Vacková

  • Autor:
  • Publikováno: 25. dubna 2022

  Komentáře k článku: Prohlášení komise programu festivalů profesionálního umění za obor tance a pohybového umění

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,