Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Paměti, záznamy a deníky

  Připomínka zapomenutých (No. 1)

  Dnes je tomu patnáct let, co zemřel český uměnovědec, profesor Ján Šmok (30. prosince 1921 Lučenec, Slovensko – 10. prosince 1997 Praha), teoretik fotografie a vysokoškolský pedagog, bratr významného českého choreografa a divadelního režiséra Pavla Šmoka (1927).

  Vychodil obecnou školu v Levoči, gymnázia v Kežmarku a v Bratislavě. Na začátku druhé světové války přesídlil do Prahy, kde studoval obor knižní vazba na Státní grafické škole. Na konci války byl zaměstnancem společnosti PragFilm.

  NA FAMU během výuky (přelom 80. a 90. let). FOTO archiv

  Mezi lety 1946-1951 studoval na filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze a vstoupil do KSČ. V roce 1951 se stává tajemníkem katedry filmové  kamery, později je jmenován proděkanem (1957). V roce 1958 se habilitoval na docenta v oboru kamera.  Roku 1975 byl jmenován profesorem. Mezi roky 1973-1976 byl prorektorem AMU.

  V roce 1984 otevíral na FAMU první výstavu svého studenta Miro Švolíka (vpravo). FOTO archiv Miro Švolíka

  V roce 1975 prosadil založení samostatné katedry fotografie, kterou pak vedl až do roku 1987 (a učil tam dál až do smrti). Od  roku 1991 externě  vyučoval i na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a na řadě dalších učilišť. Katedra fotografie FAMU byla první a na dlouhou dobu jediné místo ve východní Evropě, kde bylo možno studovat fotografii jako umělecký obor na úrovni vysoké školy.

  Ve své teorii fotografie vycházel z koncepce obecné teorie umění Jaroslava Volka  (1923 – 1989, rovněž slovenský rodák). Zásadním způsobem se zasloužil o uznání fotografie jako druhu umění, do té doby byla považována za pouhou reprodukční techniku. Díky jeho aktivitám patřila FAMU po celou dobu normalizace k relativně svobodným místům.

  Od konce 80. let byl předsedou Svazu českých fotografů, v rámci kterého založil Galerii fotografie v Kamzíkově ulici na Starém Městě. Počátkem 90. let byl členem Institutu informačního designu.

  Vědecky se věnoval exponometrii, teorii komunikace, speciálním teoriím fotografie, filmu a televize, ve fotografii pak teorii aktu. Vydal řadu vysokoškolských skript, učebnic a dalších knih o fotografii. Jeho teorie byla přeložena do francouzštiny a angličtiny a učí se i na školách v zámoří. Jeho souborné teoretické dílo zredigovalo a vydalo Muzeum umění a designu Benešov koncem 90. let.

  Byl charismatickou osobností, která byla zárukou tvůrčí svobody na katedře kamery a fotografie; měl hluboký vztah k historii (byl např. zaujatým vykladačem spišské gotiky). Měl skvělý vztah se studenty, mj. pro studenty pořádal happeningy.

  P. S. V roce 2005 vydalo TM Studio Benešov pozoruhodné 2DVD jinde nedostupných dokumetů o Jánu Šmokovi Vzpomínka na profesora Jána Šmoka


  Komentáře k článku: Připomínka zapomenutých (No. 1)

  1. Dana Vasatkova Pitchon

   Avatar

   Moc jsme se meli radi.
   Byla jsem pana profesora zakem v roce 1978 a 9. Jiz v te dobe jsem byla profesionalni fotgraf pracujici v ceskych casopisech jako Vlasta, Moda, Mlady svet. Meli jsme spolu krasne umelecke bitvy. Chodila jsem ho navštívit, i kdyz jsem prijela z USA, kde jiz ziju 35 let. Moc rada na neho vzpominam

   15.09.2013 (9.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Co že až po 9 měsících?
   Jste ovšem, jak vidíte, jediná. Já ho osobně neznal, ale bylo mi blízké, že se hlásil k Volkovi – je nás takových jen pár.

   15.09.2013 (10.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Dana Vasatkova Pitchon

   Avatar

   Ja vim, ze uz nezijete, ale chtela jsem pridat pripominku a komentar. Objevil jste se na mem blogu. Jenom jsem chtela podekovat za ta leta co jsme spolu ztravili. Me se to libilo a myslim, ze Vam taky. dekuji

   22.11.2013 (5.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,