Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Přijď království nové opery (No. 2)

  Po tvrdém Hábovi měkký Ital, manýristicky zpívající o lásce a nevěře. Skladatel Salvatore Sciarrino (nar. 1947) napsal libreto své opery Luci mie traditrici / Oči mé zrádné podle textu z roku 1664 (Giacinto Andrea Cicognini: Zrada ze cti), jež zdobně popisuje příběh podvedeného milence, který vrcholí zavražděním nového favorita i milenky.

  Artur Janda (hrabě Malaspino). FOTO MARTIN POPELÁŘ

  Zvolený způsob zhudebnění prokazuje, že Sciarrino pochází ze země mistrovských zpěváků: prakticky permanentní koloratura, něžná, cvrlikavá. Doprovázející nástroje podobně trylkují a ševelí v co nejnižší dynamické rovině. Hudba je jemná, plná naznačovaného citu. Zní skoro neoimpresionisticky, je velmi barevná. Skladatel odkazuje ke svým barokním inspiracím nejen textem, ale také větší plochou quasi-barokní hudby, jež doprovází taneční scénu v prvním dějství. Celek svou křehkostí a vzdušnou lehkostí působí velmi eroticky.

  Na holém jevišti jsou zavěšeny tři pohyblivé kruhy-paravany, do poloviny s lesklým polepem, na něž se promítá video – někdy konkrétní (náznak zahrady), jindy takřka neznatelně se proměňující geometrické tvary. Tragický děj není prezentován akcí, ale spíše v rovině pocitů. Režie využívá k jejich sdělování stylizovaných póz a gest. Závěrečné vraždy nejsou demonstrovány. Zřejmě v souladu s celkovým interpretačním přístupem, který podtrhuje právě jemnost, až ostýchavost. Inecenaci vévodí italská vzdušná lehkost vášní, jež je obdivuhodně zprostředkovaná mladými Poláky – přitom se zpěváci skoro nemají intonačně čeho chytit, o to pozoruhodnější jsou jejich výkony.

  Po takto intenzivním a současně jemném prožitku mi při závěrečném potlesku začne přímo za hlavou nadšenec ječet a hýkat – zřejmě je tenhle způsob ocenění výkonu transponován z popových produkcí. V tu chvíli lituju, že nejsem ozbrojen…

  NODO, Ostrava – Salvatore Sciarrino: Luci mie traditrici / Oči mé zrádné. Dirigentka Lilianna Krych, režie Pia Partum, scéna Magdalena Maciejewska, kostýmy Emil Wysocki, video Marek Zamojski, choreografie Agnieszka Dmochowska-Slawiec. Hraje Ostravská banda. Sólisté: Anna Radziejewska (hraběnka Malaspina), Artur Janda (hrabě Malaspino), Jan Jakub Monowid (hlas za scénou, Host), Andrzej Lenart (sluha). Psáno z uvedení v Divadle Antonína Dvořáka 26. 6. 2018.

  ///

  Ostatní festivalová zpravodajství na i-DN:

  Přijď království nové opery (No. 1)

  Přijď království nové opery (No. 3)

  Přijď království nové opery (No. 4)

   

  • Autor:
  • Publikováno: 27. června 2018

  Komentáře k článku: Přijď království nové opery (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,