Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Předložený návrh není cestou…

  Vedení Národního divadla dne 14. 6. 2017 písemně akceptovalo výzvu Unie profesionálních zpěváků, která zastupuje sbor ND, na pokračování jednání o kolektivní smlouvě v řízení před zprostředkovatelem. Následně byl v souladu s právními předpisy odeslán do rukou předsedy odborové organizace doporučeným dopisem návrh ND na zprostředkovatele.

  Hlediště historické budovy Národního divadla. FOTO archiv ND

  S ohledem na výsledky jednání dne 14. 6. 2017 Národní divadlo vychází z toho, že naprostá většina obsahu kolektivní smlouvy je dojednána. Shoda nepanuje pouze v řešení pracovní doby sboru ND.

  Pracovní režim v ND se řídí u všech zaměstnanců zákoníkem práce, nelze uzavřít něco, co by bylo v rozporu s uměleckými nebo ekonomickými zájmy ND, uvádí k podstatě sporu o návrh radikálního omezení počtu odpracovaných hodin u členů operního sboru ředitel ND prof. MgA. Jan Burian. Pokusíme se odborovým funkcionářům během jednání vysvětlit, že některé jejich návrhy by se ve svém důsledku obrátily proti zájmům umělecké tvorby i samotným zaměstnancům. Jsem však s nimi ve shodě v tom hlavním. Platy zpěváků, hudebníků i techniky jsou opravdu tragicky nízké. Předložený návrh však není cestou k jejich zvýšení.

  Koncepce transformace ND jako předpoklad jeho dalšího rozvoje je obsažena v zadání ministerstva kultury a jde o veřejný materiál již několik let veřejně přístupný na webu ND. (http://www.narodni-divadlo.cz/cs/dokumenty)

  Koncepci předal ředitel ND prof. MgA. Jan Burian ministru kultury 21. února 2014. (http://www.denik.cz/divadlo/reditel-nd-jan-burian-predal-ministru-kultury-koncepci-ceske-prvni-sceny-2014022.html)

  Tomáš Staněk, tiskový mluvčí Národního divadla

  ///

  Více na i-DN:

  Vyhlášení stávkové pohotovosti v ND

  Vážení kolegové… /ad stávková pohotovost v ND/

  Prodloužení stávkové pohotovosti v ND

  • Autor:
  • Publikováno: 20. června 2017

  Komentáře k článku: Předložený návrh není cestou…

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Nechci přilévat olej do ohně.
   Ale koncepce transformace ND není koncepcí uměleckého směřování ND, kterou by měl každý ředitel či šéf veřejně deklarovat. Takový dokument mi také citelně chybí, nejvíc v operách ND. Vedení ND ho veřejnosti podle mne dluží už řadu let.

   28.06.2017 (22.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,