Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext Zahraničí Zprávy

  Plzeňská Alfa hraje divákům v Japonsku

  V čase mezi olympijskými a paralympijskými hrami v Tokiu zahájilo svůj program v Japonsku Divadlo Alfa. Plzeňští loutkáři nejprve tokijskému publiku představili půvabnou výstavu 18 českých loutek a na festivalu A-hoj! v Divadle PUK vystoupili rovněž s ukázkami, online záznamy inscenací a workshopy. Ve dnech 17. a 19. srpna představí Alfa v Tokiu komponovaný program o českém moderním loutkářství a po něm ji čeká přesun na ostrov Óšima. Na závěr budou herci bavit diváky ve městech Nagoja a Okajama.

  Foto: Josef Ptáček

  Vzhledem k pandemické situaci se plzeňští loutkáři museli vydat do Tokia v omezeném počtu. Původně plánované velké dvouměsíční turné po Japonsku a Koreji bylo už podruhé odloženo. Zatímco na turné vyrážíme obvykle v počtu kolem deseti herců, nyní si musíme vystačit ve třech, uvedl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora. Pro Japonsko byl nově vytvořen komponovaný pořad o českém moderním loutkářství, který zahrnuje 4 krátká představení, 25 videoukázek, řadu rozhovorů a také ukázky loutkářských technik. Spolu s Jakubem Horou ho prezentují herci Alfy Martina Hartmannová a Tomáš Jereš.

  V jejich podání zhlédnou japonští diváci naživo části představení Pozor, Zorro!, Tři mušketýři, Johanes Doktor Faust a Alibaba a čtyřicet loupežníků. Režisérem všech těchto inscenací je dlouholetý umělecký šéf Alfy Tomáš Dvořák, jehož osobitou poetiku i loutkářský kumšt Japonci velmi oceňují a rozhovor s ním si můžete přečíst zde. Součástí pořadu o českém loutkářství jsou i projekce děl Jana Švankmajera, Jiřího Barty, Divadla Alfa, Divadla DRAK nebo Naivního divadla Liberec. Herci Martina Hartmannová a Tomáš Jereš vedou v Japonsku také workshopy pro zájemce o české loutky.

  Po návratu z Japonska čeká Alfu zahájení sezóny 2021/22. První představení se tradičně odehraje v rámci Mezinárodního festivalu Divadlo, kde Alfa uvede loutkářskou klasiku, hry Jenovéfa a Don Šajn, rovněž v režii Tomáše Dvořáka. Skvělý herecký výkon v inscenaci Jenovéfa vynesl Petru Borovskému nominaci na Cenu Thálie.

  Pro své domovské publikum, především děti ze škol a školek, začne divadlo hrát od 20. 9. Od října se přidají oblíbená sobotní představení pro rodiny s dětmi a na programu je také první premiéra sezóny 2021/22 Pohádky z Ošemetna.

  Pro všechny, kteří mají rádi loutky, je stále v provozu YouTube kanál Alfa zírá, který vznikl v době první vlny pandemie a který nabízí záznamy představení, písničky, animované kvízy, audio pohádky nebo třeba návod, jak si doma zahrát loutkové divadlo.

  ///

  Tomáš Dvořák: Loutka je karikatura života

  • Autor:
  • Publikováno: 18. srpna 2021

  Komentáře k článku: Plzeňská Alfa hraje divákům v Japonsku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,