Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pavel Zajíček oslaví narozeniny koncertem

  V pondělí 15. dubna 2019 se Pavel Zajíček, básník, spisovatel, hudebník, výtvarný umělec a jedna ze zásadních postav československé nezávislé tvorby, dožije 68 let. Při této příležitosti vydavatelství Guerilla Records, které Zajíčkovi vydalo řadu nahrávek, uskuteční koncert, který význam této osobnosti připomene.

  Večer zahájí projekce, která Pavla Zajíčka a jeho soubor DG 307 připomene alespoň na filmovém plátně. Hudební část otevřou Eturnity Evy Turnové (ex- DG 307, ex- PPU), kteří představí několik zbrusu nových skladeb. Jako druzí zahrají Svobodná místa, jednorázové obnovení projektu, se kterým Pavel Zajíček vystupoval v roce 2011 a jehož sestavu tehdy tvořili Ivan Acher a Michal Nejtek s hosty; z těchto koncertů se zachovala nahrávka, která bude v Akropoli premiérově pokřtěna. Svobodná místa, tedy Ivan Acher a Michal Nejtek, obohacená o baskytaristu Ivana Bierhanzla a kytaristu Ivana Manolova (oba mj. DG 307) odehrají část jako vzpomínku na tento program. Bude to také (poprvé a) naposled, kdy Svobodná místa takto zahrají „naživo“. Večer uzavře Půlnoc, ovšem tento večer zazní několik písní, které v koncertním repertoáru Půlnoci běžně neuslyšíte a které jsou postaveny na  Zajíčkových textech.

  Z připravovaného rozhovoru s Ivanem Acherem (kráceno)

  Jak tedy došlo k opětovné spolupráci s Pavlem v roce 2011, kdy vznikla Svobodná místa? To bylo už zhruba 5 let „po Agonu“… Svobodná místa byla jen příležitostnou spoluprací, nebo to mělo být dlouhodobější?

  Nahrávka z koncertu s Agonem a Pavlovými texty z Archy byla natolik výživná, že oslovila jazzového promotéra Petra Hrubeše, který nám blahé paměti pořádal koncerty v klubu v Železné, jedné z nor progresivního jazzu a hudby vůbec tenkrát v pravěku. Dělali jsme spolu přípravu na koncert pro Václava Havla a jeho Pražskou křižovatku ke 20 letům svobody u nás. Tam se zřejmě zrodil nápad, propojit Ameriku a Čechy dvěma osobnostmi, které reprezentují překročení nesvobodných pásem díky umělecké spolupráci. Byl pozván Gary Lucas a Pavel Zajíček a já jsem přizval Michala Nejtka, který měl na zhudebnění Pavlových textů s Agonem také želízko v ohni a vznikly k základu ze dvou skladeb pro Agon i další kompozice pro Pavlovy texty se „svobodnými místy“ pro Garyho kytarová sóla. Naštěstí jsme v té době s Pavlem měli zkoušky v divadle Komedie PKD, kde mě napadlo nahrát separé Pavlův hlas dole v temné komoře. Ten náboj, který se po recitování do hudebního základu vdere do intonací hlasu je perfektní. A teď můžeme zahrát koncert pro Pavla bohužel bez Pavla, ale v tom rajcu, jako kdyby s námi byl. (…)

  Více informací o koncertu na webu Akropole nebo na facebookové události.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. března 2019

  Komentáře k článku: Pavel Zajíček oslaví narozeniny koncertem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,