Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Palmovka konečně „za vodou“?

  Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Komedie, Divadlo ABC, Divadlo v Řeznické, Rock Café, Nová scéna ND a Divadlo Mana ve Vršovicích – to jsou jen pražské štace, které během dvou let vystřídalo při svém provizorním fungování Divadlo pod Palmovkou. Mimopražských bylo mnohonásobně více. Během doby, kdy nemohla libeňská scéna hrát na domácím jevišti, vyrážela na zájezdy.

  Režisér Michal Lang vyhrál výběrové řízení na ředitele Divadla pod Palmovkou na jaře 2013. Ale než stačil do funkce nastoupit, vzala mu plány velká voda. Zatopeny byly životně důležité technologie divadla a provoz libeňské scény byl paralyzován. Místo soustředěné práce na naplňování náročného projektu, který měl Palmovku učinit centrem libeňského kulturního i komunitního života, čekaly Langa mezi zkouškami Lorcovy Krvavé svatby dohady o rekonstrukci, komplikované přebírání divadla a ještě složitější provoz.

  Samotné rekonstrukce se ujal odbor městského investora Magistrátu hlavního města Prahy. Jejím cílem bylo mimo jiné přestěhovat některé technologie ze suterénu, a tak zajistit, aby už předtím dvakrát vytopené divadlo nemohla podobná pohroma potkat znovu.

  Na konci listopadu 2013 schválila Rada hlavního města Prahy na opravy 36 milionů korun bez DPH. Jenže termíny a lhůty vyplývající ze zákona o zadávání veřejných zakázek, kterými se řídily geodetické zaměřovací práce, projektová příprava i výběr dodavatelské firmy, vše prodlužovaly. Rekonstrukci zřejmě zdrželo i střídání politických reprezentací na podzim minulého roku a úředníci také nikam nespěchali. Nový radní pro kulturu Jan Wolf nastoupil do funkce v prosinci a pojal znovuotevření Palmovky jako prioritu: Jeden z mých hlavních cílů příštího roku je konečně zahájit rekonstrukci Divadla pod Palmovkou. (…) V ideálním případě by mohlo být opět na své domovské scéně v Libni v sezoně 2015/2016, řekl v rozhovoru Divadelním novinám na samém konci minulého roku.

  Třetího února 2015 konečně schválila Rada hl. města Prahy na svém zasedání zhotovitele rekonstrukce – firmu Průmstav. Opravy a úpravy divadla skončily v létě. Plynové kotle a vzduchotechnika jsou opět provozuschopné. Některá elektrická zařízení a také světelné a zvukové technologie byly přemístěny ze sklepů do přízemí. Novou podobu dostal interiér divadla, kavárna i pokladna. Divadlo má nové logo a webové stránky. Rekonstrukcí prošla i zkušebna, která se stala sídlem Studia Palmoffka, uměleckým garantem jeho programu je podle Langova projektu režisér Braňo Holiček. Režisér Tomáš Svoboda, garant linie politických kabaretů, dává zatím na svém facebooku najevo, že se mu nastoupit na Palmovku moc nechce. První premiéru ve znovuotevřené Palmovce – moderní „faustiádu“ Johna Hodgeho Spolupracovníci – režíruje souběžně se stěhováním do rekonstruovaných prostor její ředitel Michal Lang. Pre­mié­ra inscenace i obnovené Palmovky je naplánovaná na 2. října.

  Bilance dvouletého provizoria Divadla pod Palmovkou je při všech možných uměleckých výhradách impozantní. Premiéru mělo devět nových inscenací Krvavá svatba, politický kabaret Miloš Ubu, Můj romantický příběh, Poprask na laguně, Hrabe ti? Aneb Hrabal, Othello, Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky, Celebrity, 1000 věcí, co mě serou aneb tvoje bába je komedie. Bez podpory zřizovatele, pražského magistrátu, který svou příspěvkovou organizaci během těch dvou let podržel i finančně, by to možné nebylo. Z toho pohledu je děkovný průvod, který Divadlo pod Palmovkou svému chlebodárci (ale i hostitelským scénám) v centru Prahy uspořádalo, pochopitelný. Na druhou stranu – možná přece jen bylo v silách úředníků zařídit, aby dočasný exil divadelníků byl kratší. Michal Lang a jeho tým prakticky přišli o dva roky mandátu, který ve výběrovém řízení vysoutěžili, zbývají jim čtyři roky v regulérních podmínkách. Zatím prošli zkouškou ohněm s přiměřenými ztrátami.


  Komentáře k článku: Palmovka konečně „za vodou“?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,