Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Palm Off Fest 2021: untitled yet, vol. 2

  Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest se bude konat od 5. do 30. října v Divadle pod Palmovkou. Podtitulem jubilejního pátého ročníku je motto [untitled yet, vol. 2].

  Palm Off Fest již popáté představí veřejnosti nejvýznamnější divadelní tvůrce a inscenace ze zemí středoevropského prostoru. Vzhledem k omezením spojeným s pandemickou krizí jsme byli nuceni loňský ročník festivalu zrušit, avšak s příslibem, že inscenace přivezeme o rok později. Podtitul letošního ročníku [untitled yet, vol. 2] odkazuje jak k neočekávaným událostem loňského roku a s nimi spojeným procesem změn, tak k samotnému procesu vzniku divadelní inscenace, kdy až do posledního momentu zkoušení může být dílo neuzavřené i nepojmenované, vysvětluje dramaturg festivalu Jan Jiřík.

  Festival zahájí 5. října světová premiéra filmu Vidět Salisbury, který vznikl s týmem a herci Divadla pod Palmovkou v režii Michala Langa. Filmová verze satirické hry současného ruského autora, liberálního publicisty, scenáristy a populárního rozhlasového a televizního moderátora Viktora Šenderoviče mrazivě vtipným způsobem reaguje na pokus dvou agentů ruské tajné služby otrávit Skripalovy v britské Salisbury. Na slavnostní premiéře bude přítomný autor.

  Hlavní divadelní část pátého ročníku Palm Off Festu otevře litevská Operomanija inscenací Alfa v režii Dr. GoraParasit. Foto Andrej Vasile

  Hlavní divadelní část pátého ročníku Palm Off Festu otevře v pátek 15. října litevská Operomanija, experimentální soubor věnující se nové opeře. V Praze uvede inscenaci Alfa v režii vizuální umělkyně tvořící pod uměleckým pseudonymem Dr. GoraParasit.

  Inscenace je inspirovaná příběhem Isabelly Garcíi Lorcy, jež se po dlouholeté emigraci vrací do Španělska, aby odhalila tajemný osud svého bratra, slavného básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy. Okolnosti jeho smrti však zůstávají nejasné a pravda je mnohem složitější, než by se mohlo zdát.

  Večer 21. října bude patřit inscenaci Zlatý drak v režii Catincy Drăgănescu. Foto archiv festivalu

  Večer 21. října bude patřit inscenaci Zlatý drak tragikomedii z thajsko-čínské-vietnamské restaurace a kruté road movie vytrženého zubu. Jedna z nejúspěšnějších Schimmelpfennigových her pozoruje vztahy uvnitř i vně restaurace z různých perspektiv. V režii Catincy Drăgănescu, jedné z nejvýraznějších režisérek na současné rumunské scéně, je fantaskním snem i nepříjemnou noční můrou z periferie naší společnosti.

  V úterý 19. října bude na hlavní scéně uvedena autorská inscenace Tomáše Dianišky 294 statečných. Foto archiv DpP

  V úterý 19. října bude na hlavní scéně uvedena autorská inscenace Tomáše Dianišky 294 statečných. Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin.

  V úterý 26. října se na libeňské scéně představí prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča s inscenací Pískoviště polského dramatika Michała Walczaka.

  Festival uzavře inscenace Antikvariát v podání Občanského sdružení Pravda a láska. Foto archiv DpP

  Festival uzavře 29. a 30. října Antikvariát v podání experimentální scény Městského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislavě s Emílií Vášáryovou v jedné ze čtyř hlavních rolí. Inspirací pro autory byla historie bratislavského antikvariátu Steiner – zejména události odehrávající se na počátku čtyřicátých let minulého století, tedy během existence Slovenského státu.

  Opět představíme výjimečné středoevropské soubory a tvůrce, jejichž tvorba je českému publiku těžko dostupná, a proto často neznámá. Důležitou součástí festivalu je také dialog – po každém představení budou opět zařazeny diskuze diváků s režiséry, herci a dramaturgy, dodává ředitel festivalu a Divadla pod Palmovkou Michal Lang.

  Součástí doprovodného programu je přehlídka dokumentárních filmů připravená ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu.

  PALM OFF FEST 2021
  [untitled yet, vol.2]
  5. 10. – 30. 10. 2021

  /Pro i-DN z tiskové zprávy a dalších zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. srpna 2021

  Komentáře k článku: Palm Off Fest 2021: untitled yet, vol. 2

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,