Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Ostravský divadelní archiv

    Na začátku roku se sluší předložit i nějakou pozitivní zprávu. O tom, co se vloni povedlo na jevištích, podává svědectví anketa Divadelních novin a zanedlouho přibydou další v jiných médiích – anketa kritiků, pořádaná časopisem Svět a divadlo, a divácká anketa serveru i-divadlo.cz. Je to každoroční dobré ohlédnutí a vždy zajímavé čtení, ale dnešní inscenace v dalším roce překryjí nové divadelní zážitky. Kdo se někdy zabýval divadelní historií, ví, jak důležité je mít kde vyhledávat relevantní historické i současné informace. A jak jsou divadelní archivy různě spravovány, většinou tak trochu na koleně, protože svůj archiv sice má každé divadlo, ale většina jich už nemá prostředky na odborné vedení ani vhodné prostory pro uskladnění často velmi vzácných materiálů, natož síly své sbírky digitalizovat. Málokdo na to dbal tak jako Daniel Dvořák s Jiřím Nekvasilem, kteří v době svého působení dali základ dnešním digitalizovaným archivům v národních divadlech v Praze a Brně. Vloni na podzim z iniciativy Jiřího Nekvasila přibyl další rozsáhlý archiv nazvaný Ostravský digitalizovaný archiv, v němž lze listovat prostřednictvím webových stránek www.divadelniarchiv.cz. Práce na něm začaly před necelými dvěma roky, poté co digitalizovalo svůj archiv Národní divadlo moravskoslezské a vznikl nápad vytvořit přehlednou databázi všech profesionálních ostravských divadel (NDM, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek Ostrava, Komorní scény Aréna a Divadla Mír). Jiří Nekvasil projekt zdůvodnil: Profesionální divadla v Ostravě (především z ideologických důvodů) fungovala v osmdesátých letech 20. století pod jednou hlavičkou a po osamostatnění a posléze vzniku Komorní scény Aréna nikdo neshromažďoval přehledně materiály z jejich historie a práce na jednom místě. Digitální podoba umožní další úpravy a průběžné doplňování a bude pro veřejnost velmi pohodlně dostupná. Vybudování takové databáze si pod vedením Stanislavy Hruškové vyžádalo práci desetičlenného týmu, který spolupracoval na shromažďování podkladů se studenty Slezské univerzity v Opavě, Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně. Ti byli nápomocni především při bádání v Archivu města Ostravy, při katalogizaci již získaných materiálů nebo při pořizování audio- a videozáznamů. Mnoho materiálů nám přinesli i pravidelní diváci či bývalí zaměstnanci ostravských scén, říká Stanislava Hrušková. Díky těmto příspěvkům jsme mohli doplnit několik neúplných či zcela chybějících údajů. Získali jsme mnoho materiálů vztahujících se nejen k místním divadlům a kulturním organizacím, ale i k souborům a institucím z celé republiky. Tyto prameny, které se bezprostředně nevztahují k našemu výzkumu, jsme předali dalším institucím. Projekt moudře podpořilo město Ostrava téměř dvěma miliony korun mimořádné dotace na pokrytí technologických a personálních nákladů – hodně dobrá investice! Pomocnou ruku podal také pražský IDU.

    Jak jsem osobně vyzkoušela, v databázi se dají velmi přehledně vyhledávat údaje podle inscenací i podle jednotlivých umělců, dohledat veškeré členy inscenačních týmů a herecké obsazení (včetně alternací), údaje o premiéře, reprízách i derniéře, ohlasy z tisku, fotografie, videa. Systém umožňuje vyhledávání i podle jednotlivých divadel a jejich scén. Kategorie lze libovolně kombinovat či časově ohraničit, čímž je umožněno co největší zpřesnění dotazu. Prostě dobrá zpráva na začátku roku.


    Komentáře k článku: Ostravský divadelní archiv

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,