Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  OST-RA-VAR se vrací

  Téměř tři roky uplynuly od posledního ročníku festivalu činoherních divadel OST-RA-VAR. 24. ročník nabídne od 30. listopadu do 4. prosince jedenáct inscenací v pěti divadelních sálech, diskutovat o inscenacích budou účastníci ve slavnostním sále Divadla Jiřího Myrona. Do Ostravy láká festival české a slovenské divadelní pedagogy, kritiky a divadelníky, ale také studenty vysokých uměleckých škol. Akreditováno je 150 účastníků. OST-RA-VAR představí odborné veřejnosti a studentům to nejlepší, co místní činoherní scény nabízejí v letošním roce divákům.

  Foto: archiv festivalu

  Od roku 1999 probíhal pod názvem Festival ostravských divadel, název OST-RA-VAR, odkazující k tradičnímu ostravskému pivu a zároveň evokující intenzivní divadelní vření, byl poprvé použit v roce 2000 společně s podtitulem Festival ostravských činoherních divadel. Akci pořádá činohra Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče a dalšími spřátelenými subjekty. Smyslem OST-RA-VARu je v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních činoherních souborů v daném roce. Výjimečné spojení profesionálů a studentů umožňuje diskutovat z různých úhlů pohledu o zhlédnutých inscenacích a během festivalu tak vzniká jedinečný prostor pro sdílení myšlenek o divadle, shrnul dramaturg činohry NDM a zároveň festivalu Norbert Závodský. Akreditovaní studenti budou mít také možnost pravidelně tvořit blog festivalu a samozřejmě jako vždy jsou očekávány reflexe na inscenace z pera renomovaných teoretiků a divadelních kritiků. Reportáže z festivalu budou samozřejmě vycházet i na iDN.

  Činohra Národního divadla moravskoslezského představí tři tituly: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy (zahajovací večer 30. listopadu), Višňový sad a Hoří, má panenko. Divadlo Petra Bezruče přichází s inscenacemi Venuše v kožichu, Bratři Karamazovi a Lásky jedné plavovlásky. Komorní scéna Aréna hraje dramata Pan Ein a problém požární bezpečnosti, Švejkův návrat a Konec hry. V nejmladším ostravském divadle – Studiu G – uvidí účastníci v off-programu inscenace Dvě čárky a Zakázanou krajinou.

  Díky festivalu OST-RA-VAR se o zdejších divadlech už mnohem víc ví a mluví, stala se nejen součástí české divadelní scény, ale po mnoho let této scéně právem dominovala a získávala význačná ocenění. Zároveň před námi stále stojí velká výzva – motivovat zejména novináře, kritiky či studenty z Prahy a Brna, aby ostravskou scénu průběžně a systematicky sledovali. Je třeba mít na paměti slova jednoho ze zakladatelů přehlídky Radovana Lipuse: ,Takto soustavně jich sem mimo festival vskutku stále jezdí míň než pár, ostatní pohodlně a spokojeně čekají na svůj každoroční jednorázový Big Mac Ost-ra-var, který ležérně zkonzumují s hranolky a kečupem doprovodných programů, do hledišť divadel se někteří z nich často vracejí víc než jen znaveni rovnou ze Stodolní po ránu…‘ Letošní ročník tak můžeme vnímat jako náš další pokus přejít od rychle stravitelného hamburgeru k opakujícímu se gurmánskému zážitku, uzavřel dramaturg festivalu Norbert Závodský.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2022

  Komentáře k článku: OST-RA-VAR se vrací

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,