Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Orchestr DFXŠ odvolal stávkovou pohotovost

  Orchestr libereckého Divadla F. X. Šaldy po dvou měsících odvolal stávkovou pohotovost, kterou vyhlásil kvůli nízkým platům. S vedením divadla se dohodl na kompromisním řešení, podle kterého se v některých případech zvýší tarifní platy. Novinářům to minulý týden sdělil za odbory Štěpán Jasenovec a potvrdila ředitelka divadla Jarmila Levko.

  Divadlo F. X. Šaldy Liberec. Foto archiv DÚ

  V tuto chvíli jsme návrh ředitelky divadla jako kompromisní řešení situace přijali. A to i v rámci sociálního smíru, aby se to dál neprotahovalo, uvedl Jasenovec. Podle něj se svými dalšími požadavky počkají, jak dopadne soud bývalého člena libereckého orchestru, který žaluje divadlo kvůli ušlé mzdě. Minimálně ve třech věcech se soud týká našeho sporu. Doplatku ušlé mzdy, jaká mu náleží platová třída a příplatku za vedení, dodal Jasenovec.

  Skupina orchestrálních hráčů libereckého divadla před dvěma měsíci uvedla, že jejich platy jsou nejnižší v zemi. Argumentovala tím, že v ostatních souborech v celé republice je platové zařazení řádově o jednu platovou řadu výš, někde dokonce o dvě. Za neadekvátní považovali zejména zařazení u prvních hráčů a koncertních mistrů.

  Vedení libereckého divadla s tím nesouhlasilo a poukazovalo na to, že jejich platy jsou srovnatelné díky kompenzacím v pohyblivé složce. Požadavku odborů o přeřazení v platových třídách ale nakonec částečně vyhovělo, první hráči a koncertní mistři si o třídu polepší. Odrazí se to ale v jejich pohyblivé složce. Finančně to je pro nás plichta, akorát to teď mají garantované v tarifu, řekla ředitelka divadla. Neudělali jsme to proto, že bychom se domnívali, že na to mají nárok. Byl to ale náš návrh v rámci toho, abychom se dohodli a nebojovali spolu, dodala Levko.

  /Převzato z Informačního portálu českého divadla Divadlo.cz/

  ///

  Více na i-DN:

  Liberecký operní orchestr hodlá stávkovat

  Otevřené dopisování s odboráři

  Stávka!

  • Autor:
  • Publikováno: 10. listopadu 2019

  Komentáře k článku: Orchestr DFXŠ odvolal stávkovou pohotovost

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,