Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Liberecký operní orchestr hodlá stávkovat

  V pondělí 26. srpna 2019 oznámil předseda základní odborové organizace Unie orchestrálních hudebníků ČR Aleš Hejcman, že od 1. září vstoupí hráči operního orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci do stávkové pohotovosti kvůli nízkým platům. Oznámení přišlo v době, kdy ředitelka divadla Jarmila Levko čerpá řádnou dovolenou.

  Divadlo F. X. Šaldy Liberec. FOTO archiv

  Jednání s vedením divadla byla zatím neúspěšná, sdělil Aleš Hejcman, zároveň první klarinetista orchestru. Zaměstnanci opery DFXŠ Liberec mají nejnižší tarifní plat ze všech operních souborů v České republice. V principu jde o to, že si vedení myslí, že to zařazení v platových třídách mají správně, ale jinak praxe je taková, že v ostatních souborech v celé České republice je platové zařazení řádově o jednu platovou řadu výš, někde dokonce o dvě.

  Skoro čtyřicetihlavý orchestr chce, aby pro něj platil stejný model jaký je aplikovaný v operních souborech v Praze, Brně nebo Ostravě. Průměrný tarifní plat člena orchestru je podle Hejcmana asi 25 tisíc korun, jedna platová třída znamená zhruba 2500 korun. Při svých požadavcích se odboráři opírají o vládní nařízení, které je platné od ledna minulého roku. Cílem stávkové pohotovosti je náprava platového zařazení uměleckých zaměstnanců, vycházející z platného nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě, uvedl Hejcman.

  Stávkovou pohotovost podle Hejcmana podporují i odbory divadelníků a zpěváků. Divadelním novinám však zaslala stručné vyjádření přední sólistka liberecké opery Lívia Obručník Vénosová: Ráda bych se vyjádřila k stávkové pohotovosti v opeře Liberec. Velmi mne mrzí, že tak podstatné otázky jako vyhlášení stávkové pohotovosti se dozvídám z médií (webové stránky operaplus). Dle mých informací se deklarovaná podpora z řad sólistů týká pouze souhlasu paní Blanky Černé.

  Postup odborářů kritizuje i šéf liberecké opery a dirigent Martin Doubravský, který Divadelním novinám oznámil: V sobotu 24. srpna mně zaslal pan Hejcman informaci, že pakliže paní Levko do 31. srpna nebude reflektovat jeho požadavky, vstoupí od 1. září zaměstnanci do stávkové pohotovosti. Velmi mě tedy překvapilo, že celá záležitost byla již v pondělí (26. srpna) medializována  Za velmi nekorektní též považuji skutečnost, že paní ředitelka se k celé záležitosti bude moci vyjádřit až za deset dní, po návratu z dovolené. Předpokládal bych zároveň, že s postojem orchestrálních hráčů budou dopředu seznámeni sólisté, či členové sboru, ale i ostatní zaměstnanci divadla, což se nestalo.

  Odboráři chtějí podle Hejcmana s vedením divadla nadále jednat, představení na podzim jejich požadavky neohrozí. Zaměstnanci orchestru budou hrát představení a koncerty v tričkách s mottem stávkové pohotovosti. Před každým představením vystoupí na pódiu předsedové odborových organizací nebo koncertní mistr orchestru s veřejným prohlášením, dodal Hejcman. 

  Naplnění svých požadavků očekávají do 1. ledna 2020.

  /S použitím zprávy ČTK/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. srpna 2019

  Komentáře k článku: Liberecký operní orchestr hodlá stávkovat

  1. Martin Krykorka

   Profilový obrázek

   Držím všem stávkujícím palce,
   je již na čase, aby v době konjunktury jste mohli jako profesionalni hráči být hrdí na své povolání, a to nejen proto, že svou práci milujete.
   Vaš bývalý kolega

   28.08.2019 (23.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Prohlášení
   ředitelky divadla Jarmily Levko ke stávkové pohotovnosti orchestru liberecké opery:

   Osobně se ztotožňuji s požadavkem na zvýšení platů v kultuře. Cítím nutnost řešit platové podmínky zaměstnanců v kulturních organizacích, jejichž zřizovatel není Ministerstvo kultury – připomínám, že v našem případě je zřizovatelem Statutární město Liberec. Provoz divadla stojí naše město 113,8 milionů Kč, to je dotace na provoz a odpisy na rok 2019. Jsem přesvědčena, že bez spoluúčasti státu a krajů není rozvoj regionálních divadel možný. Pokud se nebudou významně podílet na financování stát a kraj, například v poměru 60 % město, 30 % Ministerstvo kultury a 10 % kraj, nikdy nevznikne možnost, aby zaměstnanci divadel a orchestru dosáhli alespoň takového ohodnoceni jako kolegové ve školství. Toto je potřeba ukotvit v zákoně.

   K dosažení těchto cílů jsem se rozhodla učinit tyto kroky:

   – obrátit se neprodleně na ministra kultury s žádostí o urychlené řešení vícezdrojového financování divadel a orchestrů,

   – postupovat při prosazování tohoto požadavku v součinnosti s řediteli dalších divadel, především těch vícesouborových, jejichž provoz je finančně nejnáročnější, a zároveň hledat podporu pro prosazení tohoto požadavku napříč mezi zaměstnanci v celém resortu,

   – do 15. 10. 2019 vypracovat návrh úpravy katalogu prací a předložit ho k diskusi ministerstvu kultury, práce a sociálních věcí a odborné veřejnosti.

   Zároveň však vyjadřuji nesouhlas se stávkovou pohotovostí členů orchestru a způsobem jejího vedení, a to z následujících důvodů:

   – Stávková pohotovost a především její prezentace v médiích je postavena na polopravdivých a manipulativních informacích. Zcela záměrně se zmiňují jen tarifní platy, avšak je potřeba podívat se na plat jako celek. Například pohyblivá složka u koncertních mistrů a prvních hráčů orchestru činila ve druhém čtvrtletí průměrně 3 907 Kč hrubého měsíčně, čímž se vyrovnává rozdíl s jinými orchestry, které právě tento okruh hráčů zařazují do jiného tarifu. Průměrný plat členů našeho orchestru činil ve druhém čtvrtletí 2019 29 432 Kč a je zcela srovnatelný například s platem orchestrálních hráčů v divadle Olomouc. Není také pravda, že zaměstnanci orchestru nejsou zařazeni do platových tříd v souladu s katalogem prací. Celý problém vznikl právě po úpravě katalogu prací v roce 2018, kdy zřejmě pod lobbistickým tlakem se změnil pouze pro orchestrální hráče a sborové zpěváky a kdy z něj byly vyřazeny jasné kategorie jako například vedoucí nástrojové skupiny, zato byly zavedeny tak vágní pojmy jako například „jedinečná interpretace sólových částí nejnáročnějších děl“.

   – Způsob komunikace je nekorektní a agresivní. Poté, co na podnět odborů Inspektorát práce provedl dvakrát hloubkovou kontrolu (druhá kontrola na základě odvolání) a konstatoval, že máme zařazení do platových tříd v souladu s katalogem prací, odbory tento závěr neuznávají a je nám vyhrožováno žalobou.

   – Požadavky na navýšení tarifních mezd jedné skupině, v tomto případě orchestru a sboru, je zákonitě na úkor ostatních zaměstnanců – tato stávková pohotovost staví naše zaměstnance proti sobě a tím poškozuje atmosféru a tvůrčí duch v našem divadle.

   Pokládám za svou povinnost dbát na spravedlivé odměňování všech uměleckých i technických pracovníků divadla, což by mi přijetí požadavků úzké skupiny zaměstnanců znemožnilo.

   Též nechápu, že skupina orchestrálních hráčů neseznámila se záměrem vyhlášení stávkové pohotovosti dřív než média své spolupracovníky v operním souboru ale i jiné složky našeho divadla. Já jsem pak oznámení o zahájení stávkové pohotovosti nedostala do dnešního dne vůbec, ani písemnou ani ústní formou. Reaguji tedy jen na základě informací z médií.

   Pojďme bojovat za zlepšení podmínek pracovníků v kultuře alespoň na úroveň školství všichni společně, nebojujme o ten hubený balíček peněz mezi sebou – jedna skupina proti druhé.
   Chceme vyšší platy pro VŠECHNY zaměstnance našeho divadla, proto našim mottem je „Hrajme všichni ze stejných not“.
   Jarmila Levko, 5. 9. 2019

   06.09.2019 (11.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,